۸ عامل موثر بر طول عمر ایمپلنت های دندانی


طول عمر ایمپلنت های دندانی قیمت آن چند است؟ این سوال ممکن است اولین سوال شما از دندانپزشک باشد. ایمپلنت دندان یکی از بادوام ترین روش های جایگزینی دندان های از دست رفته است. اگر قصد کاشت ایمپلنت دندان را دارید و می خواهید بدانید مدت زمان کاشت ایمپلنت دندان برای داشتن اطلاعات دقیق در این مقاله با ما همراه باشید. در ادامه به توضیح طول نصب ها می پردازیم. در زندگی او چه می گذرد؟ آیا با روش های خاصی می توان عمر ایمپلنت را افزایش داد؟ پیوند چقدر دشوار است؟ عوارض مربوط به طول ایمپلنت چیست؟

برای اطلاعات بیشتر در مورد مدت زمان کاشت دندان، لطفا با دندانپزشک خود مشورت کنید. می توانید از طریق وب سایت پزشک خود با دندانپزشک تماس بگیرید. دکترتو علاوه بر سیستم نوبت دهی حضوری، مشاوره آنلاین و تلفنی را نیز ارائه می دهد.

ماندگاری ایمپلنت دندان چقدر است؟

ایمپلنت دندان یکی از رایج ترین روش های جایگزینی دندان های از دست رفته است. ایمپلنت دندان نیاز به جراحی دارد. در این روش برشی بر روی رزین و پایه فلزی ایمپلنت در فک ایجاد می شود. ایمپلنت دارای پوششی مشابه دندان طبیعی است، بنابراین طرفداران زیادی دارد.

ایمپلنت های دندانی بسیار بادوام هستند و می توانند سال ها دوام بیاورند. جنس پایه فلزی ایمپلنت تیتانیوم است. فلز تیتانیوم به دلیل نحوه اتصال آن به استخوان زیست سازگار و بادوام است. مطالعات نشان می دهد که ایمپلنت های دندانی دارای نرخ بقای ۱۰ ساله ۹۴ درصدی هستند. در ۱۵ سال، میزان بقای آن به ۹۱٪ می رسد. به طور کلی، ایمپلنت های دندانی می توانند تا ۲۵ سال دوام بیاورند. البته عوامل مختلفی بر زندگی پدر تأثیر می گذارد.

هر روز تکنیک ها و فناوری های جدیدی معرفی می شود که طول عمر ایمپلنت ها را افزایش می دهد. حتی اگر فردی دارای تراکم استخوان پایین یا مشکلاتی مانند دندان قروچه باشد، می تواند با روش ها و روش های دیگر کاشت ایمپلنت، از این دندان جایگزین تا سالیان متمادی استفاده کند.

عمر ایمپلنت دندان ۲۵ سال است. ماندگاری در ۱۰ سال اول ۹۴ درصد است.

ایمپلنت های دندانی به طور متوسط ​​25 سال دوام می آورند.
ایمپلنت های دندانی به طور متوسط ​​۲۵ سال دوام می آورند.

چه عواملی باعث کاهش طول مدت ایمپلنت دندان می شود؟

در اکثر افراد، ایمپلنت چندین سال دوام می آورد و به عنوان یک روش دائمی در نظر گرفته می شود. اما گاهی اوقات، موقعیت ها و مشکلات زیادی وجود دارد که روند بهبودی و شکل استخوان فک را تحت تاثیر قرار می دهد. این عوامل طول ایمپلنت را کاهش می دهند. موارد زیر مهمترین آنها هستند.

۱. از ایمپلنت های دندانی مراقبت نکنید

مراقبت از ایمپلنت بخش مهمی از روش کاشت دندان است. بی توجهی به بهداشت دهان و دندان نیز می تواند دندان های طبیعی را از بین ببرد. تجمع پلاک در دهان می تواند منجر به بیماری لثه شود که می تواند به لثه و فک آسیب برساند. اگر تجمع علائم در اطراف ایمپلنت در ابتدا تشخیص داده شود، می توان آن را درمان کرد. اما اگر فردی از پری ایمپلنتیت رنج می برد که بسیار بد است، ایمپلنت باید برداشته شود. به همین دلیل بهداشت دهان و دندان بعد از کاشت ایمپلنت اهمیت بیشتری دارد.

۲. نداشتن تراکم فک

پایه فلزی ایمپلنت در استخوان فک ثابت می شود. اگر استخوان کافی نباشد، ایمپلنت شل شده و کارایی خود را از دست می دهد. قبل از جراحی ایمپلنت، دندانپزشک استخوان فک را معاینه می کند و رادیوگرافی می گیرد، در صورتی که تراکم و حجم استخوان کم باشد، جراحی سینوس لیفت و سینوس لیفت لازم است.

گاهی اوقات، اندازه استخوان پس از کاشت دندان کاهش می یابد. استئوآرتریت، پوکی استخوان یا هر بیماری مرتبط با استخوان دیگر می تواند تراکم استخوان را کاهش دهد.

۳. سیگار کشیدن

برخی مطالعات نشان داده اند که خطر شکست ایمپلنت و کاهش طول عمر در افراد سیگاری افزایش می یابد. در افراد عادی ۵ درصد احتمال شکست وجود دارد. اما در بین افراد سیگاری این عدد به ۱۱ درصد می رسد. استعمال دخانیات می تواند جریان را تحت تاثیر قرار دهد و روند بهبودی پس از جراحی را به تاخیر بیندازد. همچنین بیماری لثه در این افراد بیشتر دیده می شود.

۴. تغییر دندان

در افرادی که دندان قروچه می کنند، توانایی کاهش عمر ایمپلنت های دندانی افزایش می یابد. این مشکل می تواند باعث آسیب به پایه، چسب یا پوشش ایمپلنت شود. افرادی که از دندان قروچه رنج می برند حرکاتی مانند ساییدن و عبور مکرر انجام می دهند که می تواند باعث ایجاد مشکلاتی برای قرار گرفتن ایمپلنت در استخوان فک شود.

۵. شرایط بهداشتی

برخی از شرایط سلامتی می توانند بر مدت زمان کاشت تأثیر بگذارند. اگر هر یک از شرایط زیر را دارید، با دندانپزشک خود در مورد مدت زمان ایمپلنت صحبت کنید.

 • دیابت
 • پیوند استخوان
 • سیستم ایمنی ضعیف است
 • اختلالات خونی
 • بیماری های قلبی عروقی مانند نارسایی قلبی و تصلب شرایین
 • فشار خون بالا
برخی بیماری ها مانند پوکی استخوان می توانند باعث عدم اتصال ایمپلنت به استخوان فک شوند.
برخی بیماری ها مانند پوکی استخوان می توانند باعث عدم اتصال ایمپلنت به استخوان فک شوند.

۶. سن بیمار

خطر شکست ایمپلنت در افراد مسن بیشتر است. زیرا سالمندان بیماری های زمینه ای و استخوانی دارند. همچنین روند بهبودی را به تاخیر می اندازد.

۷. داروها و درمان های دیگر

برخی از داروها می توانند روی ایمپلنت تاثیر بگذارند و عمر آن را کاهش دهند. آن شامل:

 • داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی
 • خونریزی دارد
 • رادیو

۸. دکتر تجربه کمی دارد

تجربه و دانش تکنسین تاثیر بسزایی در طول عمر ایمپلنت دارد. به همین دلیل در انتخاب دندانپزشک باید به مهارت و تجربه او گوش فرا دهید. یک دندانپزشک بی تجربه می تواند اشتباهات زیر را مرتکب شود که عمر ایمپلنت دندان را کاهش می دهد.

 • انتخاب گیاه از کیفیت پایینی برخوردار است
 • قرار دادن ایمپلنت بد
 • آسیب به بافت لثه یا عصب در حین قرار دادن
 • قرار دادن روکش دائمی قبل از قرار دادن ایمپلنت در فک

برای پیدا کردن یک دندانپزشک خوب و صحبت با او، می توانید از طریق وب سایت پزشک خود بروید. دکترتو علاوه بر سیستم نوبت دهی حضوری، مشاوره آنلاین و تلفنی را نیز ارائه می دهد.

برای افزایش طول عمر ایمپلنت های دندانی چه باید کرد؟

در صورتی که در مراحل نصب ایمپلنت مشکلی وجود نداشته باشد و عوامل خطر کاهش طول نصب بر شما تأثیری نداشته باشد، نصب تا سال ها محافظت خواهد شد. برای افزایش طول عمر ایمپلنت به موارد زیر توجه کنید.

 • یک پزشک با تجربه و حرفه ای انتخاب کنید.
 • بهداشت دهان و دندان را رعایت کنید و حداقل دو بار در روز مسواک بزنید و نخ دندان بکشید.
 • هر ۶ ماه یکبار به دندانپزشک مراجعه کنید.
 • سیگار و تنباکو را ترک کنید.
 • اگر دندان قروچه می کنید، از محافظ دهان استفاده کنید.
 • مصرف شیرینی جات را کاهش دهید.

نقل قول های Shinedentalsunbury در مورد مراقبت از ایمپلنت:

برای حفظ سلامت ایمپلنت باید مراقب دندان ها و لثه های خود باشید. دو دقیقه روی آفتاب مسواک بزنید و روزی یکبار نخ دندان بکشید. مسواک زدن و نخ دندان کشیدن بعد از مسواک زدن یک راه عالی برای از بین بردن ذرات غذا و تازه کردن نفس است.

هر 6 ماه یکبار برای بررسی وضعیت دندان ها به دندانپزشک مراجعه کنید.
هر ۶ ماه یکبار برای بررسی وضعیت دندان ها به دندانپزشک مراجعه کنید.

سوالات متداول شما

اگر قصد دارید ایمپلنت دندان انجام دهید، روش های مختلفی را بررسی کرده اید و احتمالاً با سوالاتی در مورد مدت زمان ماندگاری ایمپلنت دندان مواجه شده اید. به همین دلیل برخی از سوالات متداول شما را بررسی کرده ایم.

آیا ایمپلنت دندان دائمی است؟

اگر ایمپلنت به دقت مراقبت شود و جراحی توسط جراح متخصص انجام شود، ایمپلنت بیش از ۲۵ سال دوام می آورد. به همین دلیل به این روش پایدار می گویند.

درصد موفقیت ایمپلنت دندان چقدر است؟

ایمپلنت های دندانی در بیش از ۹۴ درصد موارد بسیار موفق هستند. بر اساس مطالعات، میزان موفقیت در ۱۰ سال اول ۹۴ درصد و در ۱۵ سال ۹۱ درصد است.

آیا بقای ایمپلنت دندان برای همه بیماران یکسان است؟

خیر، عمر ایمپلنت دندان به عوامل مختلفی بستگی دارد. اگر تراکم فک پایین زیاد باشد، اگر فرد بیماری داشته باشد که استخوان را درگیر کند، عمر ایمپلنت کوتاه‌تر می‌شود. همچنین مراقبت و بهداشت دهان و دندان تاثیر بسزایی در طول عمر ایمپلنت دارد.

آیا ایمپلنت دندان دوام بیشتری دارد؟

در افرادی با اندازه و تراکم استخوان فک کوچک، ممکن است جراحی استخوان ضروری باشد. اگر دندانپزشک از این مورد مطلع نباشد و پیوند استخوان انجام نشود، عمر ایمپلنت کاهش می یابد.

چه عوارضی عمر ایمپلنت دندان را کوتاه می کند؟

برخی از عوارض کاشت دندان طبیعی است و پس از مدت کوتاهی از بین می رود. اما برخی دیگر زمان بر هستند و ممکن است مشکلاتی ایجاد کنند. عواملی مانند عفونت، شل شدن ایمپلنت و زاویه بندی نامناسب می توانند عمر ایمپلنت دندان را کوتاه کنند.

آیا ایمپلنت های دندانی بیشتر از دندان های طبیعی دوام می آورند؟

در یک حالت خوب، عمر ایمپلنت ۲۵ تا ۳۰ سال است. یک دندان طبیعی تا آخر عمر در دهان باقی می ماند مگر اینکه عفونی، پوسیده یا عفونی شود.

تصمیم و راهنمایی برای مراجعه به دندانپزشک

عمر ایمپلنت های دندانی هر فرد متفاوت است. به طور کلی کاشت ۲۵ سال طول می کشد. اما طول آن به عوامل مختلفی بستگی دارد. نوع مراقبت از ایمپلنت، تراکم فک، سیگار کشیدن، تغییر دندان، بیماری زمینه ای، استفاده از داروهای خاص، سن بیمار و سطح تجربه و دانش جراح می تواند بر طول کاشت تاثیر بگذارد.

اگر می خواهید یک نصب باکیفیت داشته باشید و آن را برای سالیان طولانی نگهداری کنید، حتما به یک دندانپزشک حرفه ای و با تجربه مراجعه کنید. ایمپلنت را از باکیفیت ترین برندها انتخاب کنید و به نگهداری آن توجه کنید.

برای یافتن بهترین دندانپزشک، می توانید از طریق وب سایت پزشک خود مراجعه کنید. دکترتو علاوه بر سیستم نوبت دهی حضوری، مشاوره آنلاین و تلفنی را نیز ارائه می دهد.

اجازه دهید پزشک شما مراقب زیبایی شما باشد!