7 راه برای حفظ تعادل PH به طور طبیعی


بیایید صادق باشیم: ممکن است تا زمانی که همه چیز دردناک ، خارش دار ، بد بو یا ناراحت کننده نباشد ، به سلامت واژن خود توجه نکنید. اما وقتی همه چیز رو به زوال می رود ، اغلب شامل کارهای بی پایان است که شما انجام خواهید داد همه چيز بهبود یابد.

در بیشتر موارد ، سلامت سلول های تناسلی شما در pH واژن کاهش می یابد – میزان اسیدیته. خبر خوب: روشهای خاصی برای حفظ سلامت واژن وجود دارد که به نوبه خود می تواند از عفونت ها ، بوی بد واژن و موارد دیگر جلوگیری کند.

در زیر ، ما به آنچه pH سالم واژن را تشکیل می دهیم ، چه چیزی می تواند آن را مختل کند و چگونه تعادل را بازگردانیم ، پرداخته ایم.

چرا تعادل pH واژن مهم است

اصطلاح pH به میزان اسیدی یا قلیایی بودن اجسام اشاره دارد و محدوده pH از 0 تا 14 است. pH زیر 7 اسیدی در نظر گرفته می شود ، در حالی که pH بالای 7 پایه است. بنابراین pH واژن سالم چیست؟ در حالی که ممکن است معتدل باشید ، اما واقعاً چیزی کمی اسیدی می خواهید.

وندی تروبو ، MD ، MBA ، متخصص زنان در Five Journeys می گوید: “PH طبیعی واژن 3.8 تا 4.5 است که از رشد باکتری های نامناسب جلوگیری می کند.” هنگامی که pH بالاتر است و وارد فیلتر قلیایی می شود ، باکتری های ناخواسته می توانند رشد کنند ، گاهی اوقات منجر به واژینوز باکتریایی (BV) می شود – عدم تعادل ناشی از افزایش Gardnerella vaginalis، که می تواند باعث خارش ، سوزش و بوی نامطبوع شود. علاوه بر این ، BV اغلب شامل ترشحات واژن خاکستری ، زرد یا شفاف با بوی بد است.

خارش واژن

واژینوز باکتریایی (BV) همچنین با یک نقص واژن سالم مشخص می شود لاکتوباسیلوس باکتری ها این لاکتوباسیلوس انواع مختلف بسیار مهم هستند ، زیرا این باکتری های مفید اسید لاکتیک ترشح می کنند که pH اسیدی واژن را ایجاد می کند. این از رشد عفونت های باکتریایی در واژن جلوگیری می کند. بنابراین ، وقتی تعداد کافی از این “مردان خوب” وجود نداشته باشد ، باکتری های بد می توانند گسترش یابند. (مشابه آنچه برای میکروبیوم روده شما اتفاق می افتد.)

اگرچه BV به تنهایی باعث آسیب نمی شود ، تحقیقات نشان می دهد که می تواند خطر ابتلا به انواع بیماری های مقاربتی مانند ویروس پاپیلوم (HPV) ، ویروس هرپس سیمپلکس 2 ، سوزاک ، تریکومونیازیس و HIV را افزایش دهد. چرا ، دقیقا؟ افزایش pH واژن با تعداد زیادی از ترکیبات التهابی موسوم به سایتوکاین های التهابی سرویکواژینال مرتبط است که در حساسیت به بیماریهای مقاربتی دخیل هستند و همچنین در صورت بارداری خطر زایمان زودرس را افزایش می دهد.

چه چیزی pH واژن را تغییر می دهد

عوامل مختلفی می توانند pH واژن را به سطح ناسالم برسانند ، از جمله هر چیزی که مانع رشد خوب می شود. لاکتوباسیلوس باکتری ها در اینجا تعدادی از متخلفان اصلی آورده شده است:

دوش زدن

حدود 1 از 5 زن دچار تشنج منظم می شود ، اگرچه پزشکان توصیه نمی کنند. دوش کردن شامل استفاده از آب برای شستشو در داخل واژن با مخلوط کردن مایعات مانند آب و سرکه ، جوش شیرین یا ید است. با این حال ، واژن خود پاکسازی می شود ، بنابراین این کاملا غیر ضروری است. نه تنها به آن نیاز است ، بلکه می تواند تعادل ظریف باکتری های خوب و مضر واژن را که برای حفظ محیط اسیدی ضروری است ، تغییر دهد. این به نوبه خود می تواند منجر به عفونت شود.

چرخه قاعدگی

از آنجا که خون معمولاً کمی اولیه است ، قاعدگی می تواند pH واژن را به طور موقت افزایش دهد. معمولاً ، این هیچ مشکلی ایجاد نمی کند ، اما هنگامی که خون قاعدگی شما بیش از حد بالا است – مثلاً اگر تامپون خود را به طور مرتب تغییر ندهید – pH بیشتر طول خواهد کشید ، که ممکن است به مشکلات منجر شود.

رابطه جنسی محافظت نشده

ترشحات واژن می تواند به افزایش pH واژن کمک کند ، زیرا مایع منی قلیایی کمتری دارد. باز هم ، هیچ اشکالی در این مورد وجود ندارد ، اما نکته دیگری است که باید توجه داشته باشید که ممکن است شما را مجبور کند توجه بیشتری به سلامت واژن خود داشته باشید. (رابطه جنسی دهانی تأثیر مشابهی نخواهد داشت.)

سلامت ضعیف روده

تمرین دکترها Trubow ، BV مکرر اغلب با سلامت میکروبیوم روده همراه است. از آنجا که میکروبیوم روده و واژن به هم نزدیک هستند ، باکتری ها و سایر میکروب های موجود در روده می توانند بر سنتز میکروب های واژن تأثیر بگذارند. همه چیز از غذاهای فرآوری شده گرفته تا اضافه وزن تا استفاده از آنتی بیوتیک می تواند بر روده ها تأثیر منفی بگذارد.

آنتی بیوتیک ها

اگرچه هنگام تجویز پزشک برای بیماری خاص ، هرگز نباید آنتی بیوتیک ها را کنار بگذارید ، اما توجه به این نکته ضروری است که این داروها نه تنها باکتری های عفونی را از بین می برند ، بلکه باکتری های خوب لازم برای حفظ PH سالم واژن را نیز از بین می برند.

چگونه pH واژن را متعادل کنیم

پروبیوتیک واژن

در حالی که زیست شناسی خاص شما ممکن است باعث ایجاد pH نامتعادل واژن شود ، چندین راه وجود دارد که می توانید سطوح خود را بازیابی کرده و از عوارض جانبی جلوگیری کنید. وی گفت: “واژن یک شیوه زندگی بسیار سرد است و به بسیاری از مداخلات به خوبی پاسخ می دهد.” تروبو در اینجا چند راه برای حل مشکلات ذکر شده در بالا آمده است:

  • از ترشحات داخل واژن خودداری کنیدبه در عوض ، به سادگی قسمت بیرونی واژن خود را با آب گرم و کمی صابون بدون بو بشویید.
  • تامپون ها را عوض کنید. بسته به پیاده روی هر 4-6 ساعت یا بیشتر توصیه می شود. همچنین ممکن است از یک سواب پنبه یا فنجان استفاده کنید.
  • هنگام رابطه جنسی از کاندوم استفاده کنید. یا اجازه دهید همسرتان قبل از دوش بیرون بیاید. اگرچه روند انزال لزوما مانع بارداری نمی شود ، اما از بازگشت اسپرم قلیایی به واژن و افزایش pH جلوگیری می کند. (البته ، این بستگی کامل به ترجیحات شخصی شما دارد ، اما مهم است که در صورت ابتلا به عفونت های مکرر در نظر گرفته شود.)
  • روغن مناسب را انتخاب کنید در صورت استفاده از روغن ، از روغنهای معطر و روغنهای حاوی گلیسیرین یا گلیسرول که تحریک کننده بوده و ممکن است میکروبیوتای واژن را تغییر داده و بر pH واژن تأثیر بگذارد ، خودداری کنید. در عوض ، به دنبال آب بدون بو بر اساس سیلیکون باشید. برخی حتی می گویند که PH متعادل هستند.
  • از مصرف آنتی بیوتیک های غیر ضروری خودداری کنید. این دارو را فقط طبق دستور پزشک مصرف کنید و مکمل های پروبیوتیک اضافی را چند ساعت بعد یا قبل از مصرف آنتی بیوتیک ها یا خوردن غذاهای خشک مصرف کنید تا به جوانسازی باکتری های خوب کمک کند (بیشتر در مورد انواع خاصی از باکتری های پروبیوتیک مفید در زیر).
  • از روده خود با غذای مغذی حمایت کنید. دکتر می گوید: “اگر واژن متعادل نیست ، به روده نگاه کنید تا متعادل شود.” تروبو “بر حذف غذاهای فرآوری شده ، شکر و الکل و افزایش آرامش تمرکز کنید.” سپس ، مواد مغذی با ارزش تری مانند سبزیجات ، میوه ها ، غلات کامل ، آجیل ، آجیل ، روغن های ضد التهابی مانند روغن زیتون و ماهی و گوشت با کیفیت بالا را اضافه کنید.
  • مکمل پروبیوتیک روزانه مصرف کنید. پروبیوتیک ها می توانند از میکروبیوم روده سالم حمایت کنند ، که به نوبه خود به حمایت از میکروبیوم سالم واژن کمک می کند که برای حفظ pH سالم و اسیدی ضروری است. به طور خاص ، مکمل ها شامل می شوند لاکتوباسیلوس انواع باکتری های پروبیوتیک (به عنوان مثال لاکتوباسیلوس اسیدوفیلوس ، لاکتوباسیلوس رامنوسوس ، لاکتوباسیلوس روتری) به نظر می رسد برای سلامت واژن بسیار مفید است. تحقیقات نشان می دهد که اینها مفید هستند لاکتوباسیلوس میکروب ها می توانند بیوفیلم های BV و مخمر را مختل کرده و از رشد باکتری های دستگاه تناسلی جلوگیری کنند.

بنابراین ، در حالی که PH نامتعادل واژن می تواند منجر به عواقب بسیار جدی شود ، چند تغییر ساده وجود دارد که می توانید در عادات بهداشت شخصی ، رژیم غذایی ، زندگی جنسی و برنامه اضافی خود برای سالم نگه داشتن pH اسیدی واژن خود ایجاد کنید. اگرچه گاهی اوقات برای مقابله با بیماری مزمن خاص BV به داروهای تجویزی نیاز است ، اما یک شیوه زندگی عمومی سالم به شما کمک می کند تا سطح pH خود را حفظ کنید تا از BV آینده جلوگیری کنید و خطر همه مشکلات مرتبط را کاهش دهید.

دیدگاهتان را بنویسید