۳ نوشیدنی موثر برای بهبود عملکرد روده


جمعه ۲۴ جولای ۱۴۰۱ – ساعت ۱۳.

بمیوه

تهران (پانا) – آب میوه ها و اسموتی ها به دلیل میزان آب و ذرات ریز موجود در آنها، از غذاهای سالم به شمار می روند. البته در برخی گونه ها به دلیل فیبر زیاد، سیستم گوارش بهتر عمل می کند.

به گزارش همشهری آنلاین، آب میوه ها و اسموتی ها به دلیل محتوای بالای آب و ریزمغذی ها، جزو غذاهای سالم محسوب می شوند. البته در برخی گونه ها به دلیل فیبر زیاد، سیستم گوارش بهتر عمل می کند. ضعف روده در بسیاری از افراد به دلیل مصرف کم آب است، بنابراین انتخاب نوشیدنی های طبیعی راه خوبی برای رفع نیاز بدن به آب است. در ادامه این مقاله ۳ نوشیدنی مفید برای روده را در برنامه غذایی روزانه قرار می دهیم.

۱. آلوها را صاف کنید

آلو تازه و خشک از محصولات خوبی برای درمان هستند و طبق مطالعه ای که در این زمینه انجام شده است، خوردن ۱۰۰ گرم آلو در روز در مقایسه با استفاده از آلو تاثیر بهتری بر عملکرد روده دارد. البته برای حفظ فیبر آلو بهتر است این نوشیدنی را به شکل اسموتی تهیه کنید. این نوشیدنی همچنین حاوی منیزیم، پتاسیم و سوربیتول است. سوربیتول یک الکل شیرین در میوه ها است که جذب آب را در روده بزرگ افزایش می دهد. برای تهیه این نوشیدنی ۳۰۰ گرم آلو و ۲ لیتر آب را در قابلمه ای روی حرارت قرار دهید. بعد از جوش آمدن درب قابلمه را ببندید و اجازه دهید ۲ دقیقه بجوشد. مواد را در یک سبد قرار دهید تا هسته و پوست آلوها جدا شود و بقیه را در غذاساز بریزید تا یکدست شود.

۲. لیموناد بنوشید

لیمو منبع عالی ویتامین C، محصول آنتی اکسیدانی است و آب را در روده ها جذب می کند، بنابراین افزایش مقدار آب بهترین راه حل برای بهبود عملکرد روده ها است. البته افزودن آب لیمو باعث بهتر شدن این اثر برای برخی افراد می شود. برای تهیه این نوشیدنی آب نصف لیموترش را در یک لیوان آب گرم جمع کنید و صبح و شب با معده خالی بنوشید. اصولاً این نوشیدنی را در طول روز در رژیم غذایی خود بگنجانید.

۳. سیب ها را تمیز کنید

خوردن سیب می تواند هضم را بهبود بخشد زیرا علاوه بر فیبر رژیمی، حاوی مقدار زیادی سوربیتول است. از دیگر ریزمغذی های سیب می توان به ویتامین C، کلسیم و ویتامین A اشاره کرد. سیب همچنین حاوی پکتین است. این نوعی فیبر محلول در آب است که می تواند عملکرد روده ها را کنترل کند. آب سیب فیبر کمتری نسبت به میوه دارد و نرم تر از آب است. بله، آب سیب نسبت به سایر میوه ها اعتیاد آورتر است و مصرف زیاد غذا در افرادی که از بیماری التهابی روده رنج می برند باعث یبوست می شود.