۱+۱۰ از بهترین غذاها و نوشیدنی ها برای کبد


۱+۱۰ از بهترین غذاها و نوشیدنی ها برای کبد

کبد نیروگاه بدن است و وظایف زیادی را برای بدن انجام می دهد که از جمله آنها می توان به تولید پروتئین، کلسترول و چربی و ذخیره ویتامین ها، مواد معدنی و کربوهیدرات ها اشاره کرد. علاوه بر این، این اندام سمومی مانند الکل، مواد مخدر و محصولات بدن را تجزیه می کند. بنابراین، داشتن کبد سالم برای سلامتی بسیار مهم است. در این مقاله به برخی از غذاها و نوشیدنی های بسیار مفید برای کبد می پردازیم.

۱. مرکبات

گریپ فروت، لیمو و لیموترش برای افزایش توانایی پاکسازی کبد مفید هستند. مرکبات به تولید آنزیم های مهم گوارشی به ویژه آسپارتات ترانس آمیناز (AST) و آلانین ترانس آمیناز (یا آلانین آمینوترانسفراز (ALT)) در خون کمک می کنند و به طور کلی عملکرد کبد را بهبود می بخشند. برای جگر یک کیلو لیمو عمانی را می توان با قیمت مناسب خریداری کرد.

۲. قهوه

1+10 از بهترین غذاها و نوشیدنی ها برای کبد
۱+۱۰ از بهترین غذاها و نوشیدنی ها برای کبد

یکی از بهترین نوشیدنی هایی که می توانید برای بهبود سلامت کبد بنوشید قهوه است. مطالعات نشان داده است که نوشیدن قهوه می تواند از افراد در برابر بیماری های مختلف محافظت کند و همچنین می تواند از ابتلا به بیماری های کبدی جلوگیری کند. علاوه بر این، این نوشیدنی می تواند خطر ابتلا به سرطان کبد را کاهش دهد و تاثیر مثبتی بر بیماری و التهاب کبد دارد. این فواید ناشی از توانایی قهوه برای جلوگیری از تجمع چربی و کلاژن است.

۳. چای

اگرچه چای فواید زیادی دارد، اما شواهد نشان داده است که این نوشیدنی به ویژه برای کبد مفید است. یک مطالعه نشان داده است که نوشیدن ۱۰ فنجان چای سبز در روز با نشانگرهای خونی بهتر برای سلامت کبد مرتبط است. در مطالعه دیگری نشان داده شد که نوشیدن چای سبز به دلیل مقدار آنتی اکسیدان می تواند سطح التهاب کبد را در افراد مبتلا به بیماری کبد چرب غیر الکلی (NAFLD) بهبود بخشد. مطالعات دیگر نیز نشان داده است که نوشیدن چای سبز می تواند خطر ابتلا به سرطان کبد را کاهش دهد.

۴. آب چغندر

آب چغندر منبع عالی نیترات ها و آنتی اکسیدان هایی به نام بتالین است که برای سلامت قلب بسیار مفید است و آسیب اکسیداتیو و التهاب را در بدن کاهش می دهد. تهیه آب چغندر سخت نیست و می توانید خودتان آن را درست کنید.

۵. سبزیجات چلیپایی

سبزیجات چلیپایی مانند کلم بروکسل، کلم بروکلی و خردل به دلیل فیبر بالا و طعم منحصر به فرد خود شناخته شده اند. این سبزیجات ترکیبات گیاهی بسیار موثری هستند که می توانند از کبد در برابر بیماری های مختلف محافظت کنند. سعی کنید این سبزیجات را با سیر و آب لیمو یا سرکه بالزامیک تفت دهید تا یک غذای خوشمزه و سالم تهیه کنید.

۶. آجیل

آجیل سرشار از چربی، مواد مغذی مانند آنتی اکسیدان ویتامین E و ترکیبات گیاهی مفید، نه تنها از سلامت قلب، بلکه از سلامت کبد نیز محافظت می کند. مطالعات نشان می دهد که داشتن رژیم غذایی سرشار از آجیل با کاهش خطر ابتلا به بیماری کبد چرب غیر الکلی مرتبط است.

۷. ماهی چرب

ماهی های چرب حاوی اسیدهای چرب امگا ۳ هستند. این اسیدهای چرب به کاهش التهاب کمک می کنند و می توانند خطر بیماری قلبی را کاهش دهند. مطالعات نشان می دهد که اسیدهای چرب امگا ۳ به کاهش چربی و تری گلیسیرید کبد در افراد مبتلا به بیماری کبد چرب غیر الکلی یا استئاتوهپاتیت غیر الکلی کمک می کند.

۸. روغن زیتون

1+10 از بهترین غذاها و نوشیدنی ها برای کبد
۱+۱۰ از بهترین غذاها و نوشیدنی ها برای کبد

روغن زیتون فواید زیادی برای سلامتی دارد و اثرات مثبتی بر سلامت قلب و متابولیسم دارد. مطالعه روی افراد مبتلا به بیماری کبد چرب غیر الکلی نشان داد که خوردن یک قاشق غذاخوری روغن زیتون در روز باعث بهبود عملکرد کبد و سطح چربی بدن می شود. روغن زیتون می تواند تجمع چربی در کبد را کاهش دهد و حساسیت به انسولین و سطح آنزیم های کبدی را بهبود بخشد.

۹. زغال اخته

زغال اخته ممکن است مهم ترین میوه برای سلامت کبد باشد. این میوه سرشار از ترکیبات گیاهی قدرتمندی به نام فیتونوترینت است که می تواند از عفونت های مجاری ادراری جلوگیری کند. علاوه بر این، زغال اخته سرشار از ویتامین C و خواص ضد التهابی است، بنابراین به محافظت از مویرگ ها و رگ های خونی کبد کمک می کند. فیبر و پتاسیم موجود در این میوه از عملکرد کبد حمایت می کند.

۱۰. نمک دریا

سیستم ایمنی بدن باعث می شود PH خون اسیدی تر شود و مواد معدنی می توانند به این امر کمک کنند. از طرفی سموم می توانند مواد معدنی مانند منیزیم را از بین ببرند و این موضوع منجر به کمبود آنزیم های لازم برای سم زدایی کبد می شود. اگر می خواهید نمک دریایی یا نمک آبی بخرید، می توانید نمک دریایی صورتی هیمالیا را انتخاب کنید. نمک دریا یکی از انواع نمک خوراکی به حساب می آید، اگرچه قیمت آن نسبت به سایر انواع نمک بیشتر است، اما تغذیه آن بسیار مفید است، در لیست بهترین انواع نمک بازار قرار گرفته است.

۱۱. سیر

سیر نه تنها ضد قارچ، ضد میکروب و ضد التهاب است، بلکه فواید زیادی برای عملکرد کبد دارد. مطالعات نشان داده اند که خوردن سیر می تواند عملکرد دفع سموم مضر از بدن توسط کبد را بهبود بخشد. سیر همچنین حاوی سلنیوم است که می تواند به فعال کردن آنزیم های کبدی کمک کند و در نتیجه عملکرد کبد را بهبود بخشد.

در نهایت، کبد عضو بسیار مهمی است که برای حفظ سلامت کلی بدن باید از آن محافظت شود. غذاها و نوشیدنی های ذکر شده در این مقاله تاثیر مثبتی بر کبد دارند که از جمله آنها می توان به کاهش خطر ابتلا به بیماری های کبد و سرطان کبد و محافظت از کبد در برابر سموم مضر اشاره کرد. بنابراین گنجاندن این غذاها و نوشیدنی ها در رژیم غذایی یکی از راه های طبیعی و موثر برای بهبود عملکرد کبد است.

تبلیغات در گلونی