یک توله یوز دیگر از دست رفت


یک توله یوز دیگر از دست رفت

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست از تلف شدن دومین توله یوز آسیایی به دنیا آمده در مرکز تکثیر یوز آسیایی خبر داد و گفت: علت تلف شدن این توله در دست بررسی و نتیجه پس از کالبدگشایی اعلام خواهد شد.

به گزارش گلونی، حسن اکبری گفت: «صبح امروز دامپزشک تیمارگر توله یوزها متوجه تغییر در عادت دفع آنها می‌شود که به فوریت موضوع توسط اداره کل حفاظت محیط زیست استان سمنان، به دامپزشکان گروه بیماری های دفتر حیات وحش منعکس و با هماهنگی دامپزشک متخصص داخلی دام کوچک از دانشکده دامپزشکی سمنان به محل نگهداری یوزها منتقل شده و پس از معاینه نسبت به درمان آن اقدام می‌کند.

وی عنوان داشت: پس از بررسی های انجام پذیرفته، با نظر دامپزشک متخصص، تصمیم بر این شد که توله ها، برای بررسی بیشتر و نظارت دامپزشکی به یک بیمارستان تخصصی دامپزشکی در تهران منتقل شوند که متاسفانه یکی از توله ها در مسیر انتقال به تهران تلف شد.

وی گفت: توله دوم به بیمارستان تخصصی دامپزشکی منتقل و تحت نظارت‌های دامپزشکی قرار دارد.

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان گفت: تلف شدن توله یوز در دست بررسی و علت دقیق آن پس از کالبدگشایی اعلام خواهد شد.»

علی شمس محقق دانشگاه کیپ تاون از تکثیر یوز در اسارت می‌گوید

چند نکته درباره تکثیر یوزپلنگ در اسارت

در کتاب «اطلس پستانداران ایران» که سازمان حفاظت از محیط زیست منتشر کرده است آمده است:

ویژگی‌های ظاهری: طول سر و بدن ۱۱۰ تا ۱۳۰سانتیمتر، طول دم ۶۰ تا ۸۰ سانتیمتر، ارتفاع بدن ۶۰ تا ۸۰ سانتیمتر و وزن ۲۰ تا ۴۰ کیلوگرم است. نر و ماده هم‌شکل‌اند.

سر کوچک، دست و پای بلند و کشیده، کمر باریک، سینه بزرگ، دم بلند و کلفت و گوش‌های کوچک و گردی دارد.

سطح بدن پوشیده از موهای نخودی رنگ تا زرد کم رنگ با خال‌های کوچک سیاه و توپر است.

موهای قسمت‌های زیرین بدن سفید است. دو نوار سیاه رنگ از گوشه چشم تا دهان «خط اشکی» ‌امتداد دارد. پنجه‌های آزاد با ناخن‌های غیرقابل جمع شدن، یکی از مهمترین وجوه تمایز یوزپلنگ از سایر گربه‌سانان است.

ساختار بدن یوزپلنگ به گونه‌ای است که امکان دویدن با سرعتی در حدود ۱۰۵ کیلومتر در ساعت را به او می‌دهد، به همین دلیل سریع‌ترین پستاندار خشکی جهان نام گرفته است.

ویژگی‌های زیستی: به طور عمده صبح‌ها و عصرها به فعالیت می‌پردازد. تنها گربه‌سان اجتماعی ایران است.

پایان پیام