یافتن علت مرگ ناگهانی نوزاد


میخوای چیکار کنی؟

تهران (پانا) – والدین می توانند با انجام اقداماتی مانند برداشتن پتو، پوشیدن عروسک و ساخت بالش کودک از خستگی نوزاد در رختخواب جلوگیری کنند.

شروع ناگهانی فلج مغزی (SIDS) یک بیماری ناگهانی نوزاد است که در هنگام خواب، معمولاً در شش ماهگی نوزاد رخ می دهد. مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های ایالات متحده (CDC) اعلام کرد که اگرچه تعداد مرگ و میر ناشی از SIDS از دهه ۱۹۹۰ کاهش یافته است، شیوع این بیماری همچنان در نوزادان بالا است و تنها تا سال ۲۰۱۹، نزدیک به ۳۴۰۰ نوزاد در ایالات متحده جان خود را از دست داده اند. .ناگهان مردند.

از میان آمارهای ارائه شده، ۳۷ درصد مرگ و میر نوزادان مربوط به SIDS، ۳۴.۷ درصد به علت ناشناخته و ۲۸ درصد به دلیل بیماری ناگهانی در بستر بوده است. بنابراین والدین می‌توانند با برداشتن پتو، برداشتن عروسک‌ها و ساخت بالش کودک را در رختخواب نگه دارند.

چه چیزی باعث SIDS می شود؟

SIDS ممکن است در سال اول زندگی نوزاد رخ دهد. در این زمان، والدین باید به خواب نوزاد توجه زیادی داشته باشند و مطمئن شوند که نوزاد در حالت استراحت به پشت دراز کشیده و هیچ چیزی در رختخواب با او نباشد.

خوابیدن روی شکم نوزاد راه هوایی او را مسدود کرده و تنفس او را متوقف می کند. با وجود این فعالیت، نوزاد می تواند با هوای تازه خود دوباره نفس بکشد، اما نه با هوای مزاحم. اگر این اتفاق بیفتد، سطح اکسیژن بدن نوزاد کاهش می یابد و سطح دی اکسید کربن افزایش می یابد. بنابراین، مغز برای بیدار شدن و گریه کردن نوزاد کار می کند و به کودک اجازه می دهد تا با گریه کردن، سالم تر باشد. اما اگر مغز این سیگنال را دریافت نکند، سطح سلامت کودک کاهش می یابد و او می میرد.

طبق گفته کلینیک مایو، عوامل خارجی مانند سیگار کشیدن و مصرف مواد مخدر یا مصرف الکل توسط مادر در دوران بارداری خطر SIDS را در نوزادان افزایش می دهد. تصور می‌شود نوزادانی که از SIDS رنج می‌برند در کنترل تنفس، تنفس و دمای خود مشکل دارند.

برای کاهش خطر SIDS، به کودکان مشاوره داده شده است. مثلا:

• مراقب خواب نوزاد باشید. سعی کنید کودک را همیشه به پشت بخوابانید.
• از گذاشتن پتو در گهواره نوزاد خودداری کنید. در صورت امکان از یک خط بسیار واضح استفاده کنید.
• کودک را برای شیر دادن در حالی که خواب است بیدار کنید.
• نوزادان باید حداقل شش ماه در اتاق والدین با تختی جدا از تخت والدین باشند.

* علت SIDS را ببینید

محققان بیمارستان کودکان در وست‌مید استرالیا، بر این باورند که به این نتیجه رسیده‌اند که چرا نوزادان وقتی نمی‌توانند نفس بکشند، نمی‌توانند بیدار شوند.

برای بررسی این موضوع، محققان مطالعاتی را بر روی ۷۲۲ نمونه خون گرفته شده در بدو تولد به عنوان بخشی از یک برنامه غربالگری در نوزادان انجام دادند. محققان سطح BChE را در بیماران SIDS و نوزادانی که به دلایل دیگر فوت کرده بودند اندازه گیری کردند و نتایج را با ده نوزاد هم سن و جنس که زنده مانده بودند مقایسه کردند.

آنزیم BChE (بوتیریل کولین استراز) در مسیر تحریکی مغز نقش دارد که باعث می شود کودک با کاهش اکسیژن از خواب بیدار شود. یافته های این مطالعه نشان داد که سطح این آنزیم در نوزادانی که به دلیل SIDS فوت کرده بودند به طور قابل توجهی کمتر بود.

دکتر کارمل هرینگتون، محقق ارشد و محقق افتخاری، به ABC News استرالیا گفت: “کودکان حس بسیار قوی دارند که به بزرگسالان اطلاع دهند که مشکلی وجود دارد. در بیشتر موارد، اگر کودک وجود داشته باشد، مشکلاتی مانند دشواری تنفس در هنگام خواب دارد. ، از خواب بیدار می شود و گریه می کند. آنچه این مطالعه نشان می دهد این است که برخی از نوزادان قدرت این واکنش برانگیختگی را ندارند. هرینگتون افزود: “پس از تحقیقات متوجه شدیم که آنزیم BChE یکی از عوامل اصلی مرتبط با این بیماری است. “

اگرچه این مطالعه هنوز در مراحل ابتدایی است، کارشناسان می گویند که اگر نوزادان از نظر سطح آنزیم BChE غربالگری شوند، می تواند از بروز بالای SIDS در آینده جلوگیری کند.