گیاهان چگونه لباس می‌پوشند؟


یکشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۱ – ۰۳:۳۳

لباس گیاهان

تهران (پانا) – محققان به تازگی یک حسگر پوشیدنی برای برگ گیاهان ایجاد کرده‌اند، که می‌تواند کمبود آب را درگیاه تشخیص دهد.

به گزارش ثریا، زمانی که گیاهان تشنه هستند، علائم بصری مانند چروک‌شدن ‌یا قهوه‌ای شدن برگ‌های آن‌ها شروع می‌شود. محققان به تازگی یک حسگر پوشیدنی برای برگ گیاهان ایجاد کرده اند، که می‌تواند کمبود آب را درگیاه تشخیص دهد.

این سیستم به صورت بی‌سیم داده‌ها را به یک برنامه گوشی هوشمند منتقل می‌کند و امکان مدیریت از راه دور میزان آب گیاهان را در باغ‌ها و محصولات فراهم می‌کند. دستگاه‌های پوشیدنی جدید چیزی بیش از شمارنده‌های ساده هستند. اکنون برخی از ساعت‌های هوشمند با الکترود‌هایی که روی پوست قرار می‌گیرند، فعالیت الکتریکی قلب کاربر را کنترل می‌کنند و از آنجایی که بسیاری از دستگاه‌ها می‌توانند داده‌های جمع آوری شده را به صورت بی سیم به اشتراک بگذارند، پزشکان می‌توانند سلامت بیماران خود را از راه دور کنترل و ارزیابی کنند.

دستگاه‌های پوشیدنی گیاهی می‌توانند به کشاورزان و باغداران کمک کنند تا از راه دور بر سلامت گیاهان خود نظارت کنند. این دستگاه‌ها می‌توانند داده‌های مربوط به مقدار آب موجود در برگ گیاهان، نشانگر کلیدی متابولیسم و استرس خشکی را کنترل کنند. پیش از این، محققان از الکترود‌های فلزی برای این منظور استفاده می‌کردند. به دلیل اینکه الکترود‌ها نمی‌توانستند به درستی به برگ گیاهان بچسبند، دقت داده‌ها کاهش می‌یافت.

محققان سعی کردند تا الکترودی را شناسایی کنند که برای کنترل طولانی مدت مقدار آب گیاهان قابل‌اعتماد باشند و بخوبی به گیاهان بچسبند. به همین منظور آنها دو نوع الکترود طراحی کردند: یکی از جنس نیکل و با شکلی باریک و دیگری از کاغذ نیمه سوخته‌ای که با یک لایه موم پوشانده شده بود. پس از بررسی هر دو الکترود روی گیاهان مشخص شد که الکترود‌های مبتنی بر نیکل عملکرد بهتری دارند و با خشک شدن برگ‌ها سیگنال‌های بزرگ‌تری تولید می‌کنند. محققان همچنین دریافتند که الکترود‌های فلزی در جریان باد راحت‌تر به گیاهان می‌چسبند، در مرحله بعد آن‌ها با استفاده از الکترود‌های فلزی یک وسیله پوشیدنی برای گیاهان ایجاد کردند و آن را به یک گیاه زنده در گلخانه متصل کردند.

این دستگاه به صورت بی‌سیم داده‌ها را در یک برنامه و وب سایت گوشی هوشمند به اشتراک می‌گذاشت و با استفاده از یک تکنیک یادگیری ماشینی ساده و سریع درصد محتوای آب از دست رفته را محاسبه می‌کرد. به گفته محققان نظارت بر محتوای آب برگ‌ها می‌تواند به طور غیرمستقیم اطلاعاتی درخصوص قرار گرفتن در معرض آفات و عوامل سمی ارائه دهد. از آنجایی که این دستگاه پوشیدنی گیاهی داده‌های قابل اعتمادی را در داخل خانه ارائه می‌دهد، اکنون محققان قصد دارند این دستگاه را در باغ‌ها و فضای باز آزمایش کنند. این محصول سبب صرفه جویی در منابع و افزایش عملکرد خواهد شد.