گوزن شوکای کوچک در جنگل های گیلان پیدا شد


گوزن شوکای کوچک در جنگل های گیلان پیدا شد

معاون محیط زیست و تنوع زیستی محیط زیست گیلان از کشف آهوی کوچک شوکا در جنگل های گیلان خبر داد.

گزارش کردن گلو به گزارش روابط عمومی و برنامه های رسانه ای حفاظت محیط زیست گیلان، تورج صادقی گفت: گونه جانوری شوکا که به گونه کوچک گیلان معروف است، به دلیل نبود اطلاعات کافی در مورد این گونه، زاد و ولد آنها نادر است. جنگل های گیلان، اخیرا در “مناطق جنگلی گیلان کشف شده است.”

وی گفت: طراحی و تصویرسازی این گونه توسط هنرمند محیط زیستی به نام حسین آقایی از مبارزات مردمی حیات وحش گیلان و دوستداران محیط زیست استان انجام شده است.

وی افزود: ثبت حضور این حیوانات در مناطق جنگلی استان گیلان اهمیت حفاظت از زیستگاه ها و وجود محیط امن برای این حیوانات را نشان می دهد.

شوکا کوچکترین آهو از خانواده آهوها است و گونه آن در سالهای اخیر به دلیل تخریب زیستگاه و شکار در معرض تهدید جدی قرار گرفته است.

شوکا پستانداری کوچکتر از مرال است که در ترکمنی «شوک»، به ترکی «الیک» و به کردی «فایل گچه» نامیده می‌شود، این حیوان جثه کوچکی دارد و دم آن بسیار کوتاه است.

ارائه گلونی را دنبال کنید

در کتاب اطلس پستانداران ایران که توسط سازمان حفاظت محیط زیست منتشر شده است قند بیا:

شوکا کوچکترین آهوی ایران است، زیستگاه اصلی آن سواحل خلیج فارس است، گوشت، جوانه، برگ، شاخه، پوست، میوه، قارچ، خزه و گل سنگ می خورد.

از نظر زیستگاه، پراکندگی و فراوانی این گونه می توان آن را یک گونه جنگلی در نظر گرفت.

او معمولاً قسمت های اولیه جنگل (جنگل های جوان) و جنگل های بین دشت و کوه را ترجیح می دهد.

پراکنده در جنگل های هیرکانی، جنگل های ارسباران در آذربایجان شرقی و جنگل های بلوط در مناطق اورامانات و جوانرود در غرب ایران، کمیاب است.

وضعیت حفاظت از آن به عنوان در معرض خطر توسط آژانس محیط زیست و در رده “کمترین نگرانی” (LC) در فهرست قرمز IUCN ذکر شده است.

تهدیدهای اصلی از این نوع در ایران دستگیری غیرقانونی و تخریب منازل است.

شوکا کوچکترین گوزن ایران است

انتهای پیام

نگرانی ایرانی ها چیست؟
اینجا دیدن