کنترل دیابت – وب سایت رسمی دکتر محمد صفریان


مشکلات مزمن دیابت

دیابت شایع ترین بیماری غدد درون ریز در جهان است و سالانه مسئول 4 میلیون مرگ است. دیابت فقط یک بیماری نیست ، بلکه یک اختلال متابولیک است که در اثر ترشح ضعیف انسولین یا عملکرد انسولین یا هر دو ایجاد می شود و با قند خون بالا مشخص می شود. حفظ وزن طبیعی بدن و جلوگیری از افزایش وزن ، ورزش و فعالیت بدنی کافی ، سیگار نکشیدن و رژیم غذایی سالم همگی نقش مهمی در کاهش بروز این بیماری دارند. بوجود آمد. دیابت مشکلات عمده ای را برای اکثر سیستم ها و اندام ها ایجاد می کند و باعث مشکلات بیماری می شود که به نوبه خود منجر به ناتوانی ، ناتوانی ، هزینه های بالای درمان و مرگ می شود.

عوارض مختلف دیابت بر بدن به شرح زیر است:

ایشا

قند خون کنترل نشده می تواند تأثیر مخربی بر عروق چشم داشته باشد و منجر به ضعف بینایی و کوری شود. اختلال چشمی یا وسواس جبری یکی از شایع ترین بیماری ها در افراد مبتلا به دیابت است.

مغز

یکی از مناطقی که می تواند به شدت به دیابت و کنترل آن آسیب برساند ، شریان های مغز است. به دلیل حساسیت بالای این اندام ، عروق مغز باعث سکته مغزی می شوند و صدمات جبران ناپذیری به فرد وارد می کنند ، بنابراین خطر سکته مغزی در بیماران مبتلا به دیابت دو برابر افراد سالم است.

اعصاب

نوروپاتی دیابتی (درگیر شدن اعصاب در دیابت) یک عارضه شایع دیابت است که در آن اعصاب دور بدن غیرفعال می شوند. اعصاب و ساختار حرکتی اندام ها ، به ویژه پا ، تحت تأثیر قند خون بالا قرار می گیرند ، که اغلب خود را به صورت بی حسی و سوزن سوزن شدن در کف پا نشان می دهد.

لگ

کنترل قند خون و مراقبت مناسب از پا می تواند باعث ایجاد زخم در پا شود. این زخم ها می توانند منجر به ناتوانی و قطع پاها شوند. به طور کلی ، پس از تصادفات و جراحات ، دیابت شایع ترین علت بریدگی ها است ، به ویژه در جهان.

کلیو

اگر قند خون بالا باشد ، کلیه ها آسیب می بینند و دیالیز کلیه دنبال می شود. در مراحل اولیه بیماری ، پروتئین در ادرار ظاهر می شود که اگر قند خون به درستی کنترل نشود ، می تواند منجر به کم آبی بدن و در نهایت پیوند کلیه شود.

قلب

دیابت خطر ابتلا به انواع مشکلات قلبی عروقی ، از جمله بیماری عروق کرونر قلب ، حمله قلبی ، سکته مغزی ، سکته مغزی ، بیماری عروق کرونر قلب و فشار خون بالا را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد. سکته قلبی در افراد دیابتی حدود 2 تا 4 برابر بیشتر شایع است.

پوست

از یک سو ، دیابت عرق بدن را کاهش می دهد ، که باعث کاهش رطوبت بدن ، ترک خوردن پوست و ایجاد عفونت می شود. از طرف دیگر ، عرق کردن اندام های خاصی مانند کف دست را افزایش می دهد. تعریق بیش از حد در دست ها شرایطی است که بسیاری از بیماران از آن شکایت دارند.

اگر دیابت نوع 1 یا نوع 2 بر قند خون شما تأثیر می گذارد بسته به اینکه چرا ، چه موقع و چه مقدار غذا می خورید. اولین و م effectiveثرترین روش برای کنترل دیابت ، رعایت رژیم غذایی و انجام تمرینات ساده مانند پیاده روی است. هدف اصلی درمان همه انواع دیابت ارائه ابزارهای لازم برای دستیابی به بهترین شرایط ممکن برای کنترل گلوکز ، چربی و فشار خون با هدف پیشگیری ، تاخیر یا مدیریت عوارض این بیماری است. تمرکز کلی تغذیه درمانی برای دیابت نوع 2 کاهش مصرف انرژی و دیابت نوع 1 شامل شمارش کربوهیدرات ها برای بهبود سطح انسولین است.

دیدگاهتان را بنویسید