کمبود درآمد و زندگی ما در جملات تکراری حبس شده است


کمبود درآمد و زندگی ما در جملات تکراری حبس شده است

گزارش کردن گلو چند روزه دارم مینویسم و ​​حذف میکنم. نوشتن درباره سیل برای من سخت ترین کار دنیاست، مخصوصا الان که اطلاعات بیشتری در مورد سیل وجود دارد.

این تصویر اسلاید پایانی پاورپوینت پایان نامه ارشد من است. زمستان ۲۰۱۸. سه سال از سیل لرستان می گذرد اما هنوز تصاویر سیل در ذهنم واضح و دردناک است.

خوب یادمه روزی که به این فیلم رسیدم و چند جمله اول رو خوندم و ازش متنفر شدم. نتونستم ادامه بدم و با چند نفس عمیق و تشکر از اساتید و حضار به فیلم آخر رسیدم و بس.

کمبود درآمد و زندگی ما در جملات تکراری حبس شده است
کمبود درآمد و زندگی ما در جملات تکراری حبس شده است

خیلی احساساتی بودم، اگر امروز روز حفاظت من نبود و لبخند دکتر خانیکی و دکتر فرقانی جلوی من نبود، گوشه اتاق حفاظت میدان می رفتم و گریه می کردم.

اما آن روز تمام اشک هایم در سخنان امیدبخش و کلیدی دکتر خانیکی گم شد، گریه نکردم، یادم رفت از سیل روز بزرگداشت با لبخند و عکسی خاطره انگیز صحبت کنم.

اما حالا که چند سال از آن روز می گذرد، هنوز وقتی به یاد چهره مردم سیل زده می افتم، وقتی صدای نگرانی در صدایشان می افتم و چقدر شما ضعیف و متعجب هستید، ناراحت می شوم.

من همچنان داستان هایی در مورد تلاش ها و خدمات امداد و نجات می شنوم و هنوز معتقدم که حتی این اقدامات نیز نمی تواند مردم آسیب دیده از سیل را نجات دهد. مثل سر سوزن.

همه چیز به سرپناه موقت، کمک های غذایی، و از همه بهتر، کمک های پزشکی و… خلاصه می شود، اما به زودی، تنها پس از از دست دادن اطلاعات، آن افراد را با بقایای زندگی رها می کند.

و جسم جاودانه زندگی و انبوهی از خاطرات مدفون در خاک و تصویر کسانی که در یک ثانیه ناپدید شدند.

دیگر پتو و کنسرو و خوراکی برای رفع دلتنگی آنها نیست و خیمه های نمور امداد جای عزاداری نیست.

سیل مانند لکه ای وحشتناک بر چهره آنها نشسته است و علامت قرمز فعلا باقی خواهد ماند.

دیشب مشغول تماشای گزارش شبکه خبر بودم و صحبت های یکی از صاحبان آب انبار مرا به روزهای سیل لرستان و آن همه مصاحبه های سنگین با مسئولانی که از نزدیک با مشکلات مرتبط بودند، برد.

همه جملات آشنا و تکراری است. همچنین کلید واژه در تمامی جملات کمبود اعتبار و عدم توجه به مدیریت آب است.

همانطور که با یکی از مدیران آبفای لرستان صحبت کردم که خشکسالی چند ساله بودجه لرستان را یک سوم کاهش داده و سیل سال ۲۰۱۸ بدترین آن بوده است. مدیریت آب

دیشب همین جمله را شنیدم. مجری شبکه خبر که در حال حاضر با مدیریت آب در سراسر ایران سروکار دارد، اخیراً از ما شنوندگان که تا آن وقت شب وقت گرانبهای خود را صرف تماشای این گزارش رنگی کرده ایم، تشکر کرده است.

حق با او بود. دوباره از او تشکر کرد. ما سزاوار تشکر بیشتری هستیم!

مروری بر تحقیق؛ مطالعه موردی سیل لرستان ۲۰۱۸

انتهای پیام

نویسنده: انوشه میرمجلسی

نگرانی ایرانی ها چیست؟
اینجا دیدن