کشف یک توپ اژدر برای انتقال آب از اقیانوس آرام به سایر نقاط جهان


کشف یک توپ اژدر برای انتقال آب از اقیانوس آرام به سایر نقاط جهان

کاوش‌های باستان‌شناسی در بندر ساسانی-اسلامی سیراف، انواع بی‌نظیری از مواد منفجره، مانند کشتی اژدری شکل را کشف کرده است که برای انتقال آب از اقیانوس آرام به سایر نقاط کشور استفاده می‌شود.

بر اساس گزارش ها لونی سید مهدی آذریان، مدیر پایگاه میراث فرهنگی بندر تاریخی سیراف در ۳۰ خرداد ۱۴۰۱ با اشاره به آغاز مرحله جدید کاوش های باستان شناسی در بندر باستانی سیراف و تولیدات جدید گفت: با حمایت های انجام شده اداره کل میراث، فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان بوشهر، جوایز استانی را با مشارکت دانشگاه تهران و مجوز پژوهشکده و پژوهشکده باستان‌شناسی زیر نظر محمد اسماعیل اسماعیلی جلودار انجام داد.

وی با اشاره به اینکه این کاوش در کنار مسجد جامع و قلعه ساسانی و بررسی سایر آثار انجام شده است، گفت: در دوره ساسانی ساخته شده است.

آذریان گفت: برای این منظور حفاری در بندر باستانی سیراف و تلاش برای بازخوانی ضلع شرقی مسجد سیراف مربوط به اوایل اسلام است و کاخ ساسانی با ایجاد تنگه ای ۵.۵ متری در زیر آن مدفون شد. در امتداد سمت .برج گوشه شمالی معبد ساسانی و «از نزدیک مسجد جامع سیراف آغاز شد».

وی گفت: پس از آن به دلیل شدت فضا و افزایش آگاهی، دره های اصلی به ابعاد ۲.۵×۴ متر تعریض و سپس به ضلع شمالی بنا تعریض شد.حکام ساسانی و محوطه در سال های قبل. برای بازسازی و شناخت ساختار آن، حفره‌ای به ابعاد ۱.۵×۲ متر حفر کردند و به دنبال شناخت پی و مکان‌های ماقبل تاریخ آن بودند.

مدیر پایگاه میراث فرهنگی ملی سیراف گفت: دوران جدید کاوش در بندر قدیم سیراف به دلیل پایان فصل کاوش و شرایط سخت جوی برای ثبت اثر به پایان رسید. و دست دراز کنید. خاک پاک.”

توپ های اژدر را بررسی کنید

کاوش قدیمی;فهم من تاورانگا ساسانی‌اسلام سیراف

محمداسماعیل اسماعیلی جلودار، رئیس کاوش بندر سیراف قدیم در تشریح روند کاوش در این پروژه گفت: این بنا در بخشی از دیوارهای اصلی که شهر ساسانی و ضلع برج آن را به شرق متصل می کند، قرار دارد. “

وی افزود: به دست آوردن شواهد از ساخت و ساز مصنوعی از جمله شیلنگ های کوره و تیرک های سبز آبی لغزنده یکی از نتایج جالب این فصل است.

می‌گوید: «در حالی که باستان‌شناسان غربی، مانند درک کنت، ادعا می‌کنند که عراق منبع سفال‌ها است، تعداد زیادی گونه‌های سفالی در سرافیم و کوره‌ها امروزه باقی مانده است و شواهد تاریخی از محوطه باستانی بی‌بی خاتون یا نجیرم وجود دارد.» باستان شناس نشان می دهد که خاستگاه شکل گیری این نوع از کودکان سواحل خلیج فارس است.

اسماعیلی جلودار همچنین گفت: این نوع قایق کوچک یکی از دورترین قایق های خلیج فارس است که به نظر می رسد توسط ملوانان ایرانی به ویژه سرافیم به بندر دریای عمان منتقل شده است. شرق آفریقا، به چین و حتی ژاپن «چین و سایر نقاط جهان در موزه‌های این کشورها نگهداری می‌شوند».

رئیس کاوش در بخشی دیگر از سخنان خود گفت: انواع دیگر تیرک های بدست آمده از این سر از کاوش سیراف، نمونه هایی از تیرهای اژدر شکلی است که برای انتقال آب از خلیج فارس به سایر نقاط جهان استفاده می شود. به ویژه بنادر هند.” سریلانکا و شیوه نگارش آن به زبان پهلوی ساسانی از تایلند با یک کشتی در حال غرق شدن در سورینام و همچنین سایر بنادر باستانی جهان به دست آمده است.

وی گفت: «همه اینها موقعیت تجاری قابل توجه سیراف را در تعاملاتش با شرق، هند و آفریقا نشان می دهد.

اسماعیلی جلودار گفت: فروش کالاهای فرهنگی اعم از شیشه، فلز، سنگ و همچنین کالاهایی مانند خاکستر، زغال سنگ و استخوان انسان و حیوان از این حفاری و برنامه‌ریزی برای تحقیق در این فعالیت‌ها چشم‌انداز جدیدی را در تحلیل نوید می‌دهد. .” ایرانی ها در این بندر زندگی می کنند.

هنوز کاوش;های قدیمی;فهم سیراف

نصرالله ابراهیمی معاون میراث فرهنگی استان بوشهر ادامه داد: کاوش های باستان شناسی سیراف پس از ۱۵ سال متوالی آغاز شده است و قرار است این کاوش ها به صورت مستمر با همکاری پژوهشگاه میراث فرهنگی، میراث فرهنگی و گردشگری استان بوشهر انجام شود. موسسه و پژوهشکده تهران باستان.

وی افزود: توسعه شهری سیراف در محل این بندر باستانی و سازه‌های وسیعی که در آن وجود دارد بزرگترین مشکل این بندر باستانی و جهان ایرانی در خلیج فارس است و نابودی آن اجتناب‌ناپذیر است. بدون توجه روسای شهر.

ابراهیمی گفت: این بندر از نظر باستان شناسی شبیه به قدیمی ترین شهرهای جهان مانند پمپئی ایتالیا است با این تفاوت که تمام قلمرو آن با نوعی حفاظت زیر پا گذاشته شده است و تحقیقات باستان شناسی با عنوان ” ساختارهای گردشگری آن به ویژه در حوزه گردشگری فرهنگی، دریایی و طبیعی دوگانه است.

پژوهش پنج ساله کاوش های باستان شناسی بندر باستانی سیراف با هدف آماده سازی و روشنایی زوایای تاریک این بندر کهن ایرانی جهان توسط مدیر کل میراث فرهنگی، میراث و صنایع دستی در حال انجام است. استان بوشهر

یافتن شواهدی از پنج هزار سال تا دو هزار سال قبل از میلاد در مرودشت

دغدغه های ایرانی ها چیست؟
اینجا دیدن