کشف کانال آب در روستای زیرزمینی بافت باستانی ابرکوه


خرید از پایین صفحه اصلی و در

کشف کانال آب در روستای زیرزمینی بافت باستانی ابرکوه

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان ابرکوه از کشف آبراهی زیبا در یک سکونتگاه زیرزمینی در بافت تاریخی ابرکوه خبر داد.

گزارش کردن گلو به گزارش میراث آریا، روابط عمومی مدیرکل فرهنگی، اجتماعی و صنایع دستی استان یزد، حمید مشتاقیان، چهارشنبه ۱۴ مردادماه با اعلام این خبر گفت: آبان ماه سال گذشته بخشی از روستا در زیر زمین کشف شد. تحت بنای سابق ابرکوه.

رئیس اداره فرهنگ، گردشگری و صنایع دستی شهرستان ابرکوه درباره کشف این بنای زیرزمینی گفت: با توجه به عکس‌های هوایی قدیمی ابرکوه و بررسی‌های انجام شده، مشخص شد که قدیم‌ها خانه‌ها، روستاها و موارد مهم را مشخص می‌کردند. بر روی سنگ هایی که می ساختند برایشان جا می گرفت و فاصله بین این سنگ ها را نیاکان به باغ تبدیل می کردند و برای سهولت دسترسی و امنیت و تبادل آب و معیشت خود راه هایی ایجاد کرده اند.

مشتاقیان تصریح کرد: همچنین با توجه به وجود اتاقک های سنگی کوچک در بناهای باستانی ابرکوه در زیر بستر سنگی و نشان از کارکرد خاص آنها در گذشته، بررسی این پروژه که از سال گذشته آغاز شده است، باید به کشف یک دهکده زیرزمینی

به گفته وی، با توجه به اینکه نمونه های این مجموعه زیرزمینی بیش از جاهای دیگر و شاید در کل تاریخ ابرکوه وجود دارد، تحقیقات ادامه یافت و اکنون کانال زیبایی از سنگ های تراشیده کشف شده است. .

مشتاقیان با اشاره به اینکه سنگ های به کار رفته در ساخت این کانال همان سنگ هایی است که در بناهای قاجاریه شهر استفاده شده است، یادآور شد: به دلیل اهمیت موضوع، این پروژه باستان شناسی همچنان ادامه دارد.

محوطه تاریخی ابرکوه با بیش از ۱۰۰ هکتار وسعت یکی از بزرگترین محوطه های استان است و این محوطه زنده و غنی در تاریخ ۱۰ تیر ۱۳۹۴ به شماره ۳۱۵۲۶ در فهرست میراث ملی به ثبت رسیده است.

روستای زیرزمینی در بافت تاریخی ابرکوه پیدا شده است

انتهای پیام

نگرانی ایرانی ها چیست؟
اینجا دیدن

کد نظر: ۲۷۲۰۲۹ زمان نظر دادن: ۱۰:۴۵ صبح