کشف محصولات دایناسور در هند


دوش گرفتن

تهران (پانا) – محصولات دایناسورها اخیراً در هند به عنوان گنجینه ای کشف شده است که به گفته محققان کشفی نادر است و با مطرح شدن پرسش های جدید در مورد تکامل اهمیت زیادی دارد.

به گزارش ایسنا، دسامبر گذشته جنین دایناسور ۶۶ میلیون ساله در تخمی در چین پیدا شد و هفته گذشته تیمی از محققان مصری-آمریکایی از یک گونه جدید از دایناسور وحشی از یک نقطه محبوب در بیابان خبر دادند. آفریقا در مصر یافت شده است.

اکنون، برای اولین بار در تاریخ فسیل‌ها، تیمی از محققان دانشگاه دهلی هند کشف کرده‌اند که دایناسور خطرناک «تخم‌مرغ در تخم» شبیه پرنده‌ای است که به آن «تخم مرغ در تخم» می‌گویند. “به آن “چند تخم مرغ” نیز می گویند.

او می گوید که این کشف یک کشف نادر است و مهم است زیرا تا کنون هیچ محصول پلی ساکاریدی از دایناسورها و حشرات مانند مارمولک ها و مارمولک ها پیدا نشده است.

یافته جدید که نشان می دهد بسیاری از گونه های پوسته میوه مخصوص پرندگان نیستند و عملکرد تولید مثل دایناسورها مشابه است، در مجله Scientific Reports منتشر شد.

تخم‌هایی که در وسایل دایناسور یافت می‌شوند، متعلق به گونه‌ای از “titanosaur” و گروهی از دایناسورهای “حشره” هستند.

گتیتانوسوروس یک دایناسور گردن دراز با دم است که چهار پا حرکت می کند و ۹۰ میلیون سال پیش در دوره کرتاسه می زیسته است.وزن این دایناسور علفی حدود ۱۵۰ است و وزن آن بین ۴۰ تا ۴۵ فوت است.

یک سیستم تولید مثل برای به خاطر سپردن پرندگان

در حین حفاری، دانشمندان ۵۲ لانه تیتانوس حشره را در نزدیکی روستای پادلیا در نزدیکی پایتخت شهر باغ پیدا کردند. در میان آنها یک لانه دایناسور حاوی ۱۰ تخم است، از جمله یک تخم مرغ متفاوت با دو لایه جدا شده توسط یک کره گسترده که یادآور مرگ پرنده است.

در گذشته گفته می‌شد که دایناسورها عملکرد تولیدمثلی مشابهی با لاک‌پشت‌ها و سایر حشرات داشتند، برخلاف ژن‌های مارمولک‌ها و پرندگان، مناطق خاصی از شن و ماسه وجود داشت.

شاهدانه یک ماده بیولوژیکی است که از مواد معدنی ساخته شده است. این معمولاً یک جزء ساختاری، یک استخوان سازی خارجی یا یک پوشش محافظ حیوانات است. از محبوب ترین استخوان ها می توان به استخوان، دندان، لاک لاک پشت و حلزون، شاخ، اسفنج دریایی و حتی سنگ کلیه اشاره کرد. شاهدانه در طی تخمیر تولید می شود که دارای بافت سفت است.

اگرچه کروکودیل ها دارای طیف گسترده ای از صدف ها و سایر حشرات هستند، مانند لاک پشت ها و سایر حشرات، اما آنها بر خلاف پرندگانی که همزمان تخم می گذارند، به یکباره تخم می گذارند.

دکتر هارشا دیمان، نویسنده اصلی این مطالعه، گفت: «پیدا کردن این لانه دایناسورها این احتمال را افزایش می‌دهد که دایناسورهای حشرات دارای طرحی شبیه به تمساح یا پرندگان هستند و ممکن است با یک طرح پرنده خاص سازگار شده باشند.

۱۰۸ لانه تیتانسور پیدا شد

به گفته دانشمندان، ظاهر یک پرنده در انگل های دایناسور به شکل لانه و شواهدی از مراقبت والدین پیدا شده است.

آفرینش لامتا در کرتاسه بالایی در هند مرکزی مدت‌هاست که به دلیل کشف وسایل دایناسور (شامل بقایای استخوان و میوه‌ها) شناخته شده است.

در واقع، منطقه دار در سال ۲۰۰۷ زمانی که برای اولین بار گونه های کزاز در این منطقه کشف شد، خبرساز شد و کار حفاظت از زمین از سال ۲۰۰۷ در دستور کار قرار گرفت.

در این حفاری اخیر ۱۰۸ لانه تیتانوس از جمله چنگال های سالم، تخم های جدا شده و قسمت هایی از پوسته تخم مرغ پیدا شد.