کشف سکه طلای ژولیوس سزار در خوزستان


معاون میراث رئیس‌جمهور خوزستان از کشف و ضبط آثار باستانی ۲۱۰۰ ساله در این استان از دوره سلوکی-اشکانی از دست فروشان میراث فرهنگی خبر داد.

گزارش کردن گلو به گزارش میراث آریا، به نقل از روابط عمومی اداره کل فرهنگی، اجتماعی و صنایع دستی خوزستان، غلامرضا سلمانپور روز پنجشنبه ۳۱ شهریور ۱۴۰۱ با اعلام این خبر گفت: پس از کشف و ضبط برخی آثار تاریخی از فرهنگ فروشندگان آثار باستانی در شهرستان دزفول و تشکیل پرونده قضایی، این آثار پس از بررسی توسط کارشناسان کمیته کارشناسی اشیاء فرهنگی-تاریخی در میراث دوم کشور، دارای ارزش تاریخی تشخیص داده شد. . درست است، واقعی.

وی افزود: این آثار شامل قطعه ای از یک سکه طلای روم باستان منسوب به ژولیوس سزار، یک سکه برنزی درهم الیمایی و قطعاتی از یک ظرف مرمری است که همگی به طور اصیل مربوط به دوره سلوکی – اشکانی است.

خزانه دار دوم خوزستان گفت: اشیای کشف شده پس از مطالعه نظر کارشناس برای متصدی اشیای گذشته خوزستان ارسال و به سرعت در فهرست فعالیت های فرهنگی-تاریخی ثبت می شود.

وی ضمن اشاره به اینکه این آثار پس از آسیب شناسی و بازیابی در یکی از موزه های استان به نمایش گذاشته می شود، گفت: بر اساس ماده ۵۶۲ قانون مجازات اسلامی هرگونه حفاری و کاوش بدون مجوز و به قصد اخذ میراث تاریخی انجام می شود. انفصال اموال مظنون به حبس از شش ماه تا یک سال و اموال مکشوفه به نفع وزارت میراث، گردشگری و صنایع دستی مصادره خواهد شد، تجهیزات معدنی به نفع دولت ضبط خواهد شد. .

سنگی که در غار کالدر یافت شد ثبت شد

انتهای پیام

نگرانی ایرانی ها چیست؟
اینجا را ببین