کشتی گیران جوان تنها قهرمان آسیا هستند


شیتی امیدیه

تهران (پانا) – تیم کشتی فرنگی نوجوانان کشورمان با ۸ مدال طلا و یک نقره با ۲۲۸ امتیاز بالاتر از آسیا ایستاد.

مسابقات کشتی فرنگی جوانان قهرمانی آسیا که از دیروز در منامه بحرین آغاز شده بود، امشب با حضور برترین ها و تیم ها به پایان رسید.

تیم ما با ۸ مدال طلا و یک نقره با ۲۲۸ امتیاز و اختلاف ۴۳ امتیازی با تیم دوم توانست با تمام قدرت بر بام آسیا بایستد و هر رکورد قبلی را ثبت کند. تیم هند با ۱۸۵ امتیاز و قزاقستان با ۱۴۸ امتیاز دوم و سوم شدند.

در این مسابقات برای کشورمان آرمین حبیب زاده در وزن ۶۱ کیلوگرم، حسین محمد آقایی در وزن ۷۰ کیلوگرم، عرفان الهی در وزن ۷۴ کیلوگرم، سوبان یااری در وزن ۷۹ کیلوگرم، عارف رنجبر در وزن ۸۶ کیلوگرم، مبین عظیمی در وزن ۹۲ کیلوگرم، امیرعلی آذرپیرا در وزن ۹۷ کیلوگرم و سالار حبیبی در وزن ۱۲۵ کیلوگرم و رضا مومنی در وزن ۵۷ کیلوگرم به مدال نقره دست یافتند.

همه ثمره های دهن سرزمین ما به شرح زیر است:

در وزن ۵۷ کیلوگرم، رضا مومنی پس از استراحت در دور اول، در دور دوم مقابل خطیب آلانی از عراق با نتیجه ۱۲ بر ۲ به برتری رسید و در دور سوم و نیمه نهایی، ولادیسلاو نکندروف از قرقیزستان را شکست داد. با نتیجه ۱۰ بر صفر مومنی با شکست مری بزاربایف از قزاقستان به مدال نقره رسید.

در وزن ۶۱ کیلوگرم آرمین حبیب زاده در دور نخست با نتیجه ۱۰ بر صفر مقابل انخبولد انخبات از مغولستان به برتری رسید و راهی فینال شد. وی در این قسمت ارسلان رحیم اف از ازبکستان را با نتیجه ۱۱ بر صفر شکست داد و راهی فینال شد. حبیب زاده در فینال با نتیجه ۱۱ بر ۹ کومار محیطت از هند را شکست داد و به مدال طلا دست یافت.

در وزن ۶۵ کیلوگرم پس از استراحت در دور اول، محمدعلی عموزاد در دور دوم در دیداری مقابل امیدجان جلالوف از ازبکستان با نتیجه ۷ بر یک شکست خورد و با شکست این کلاچ در مسابقه شکست خورد. عموزاد در مرحله یک چهارم نهایی مسابقات را ترک کرد.

در وزن ۷۰ کیلوگرم پس از استراحت در دور اول و دور دوم، حسین باخلتانوف از قزاقستان با نتیجه ۱۴ بر ۶ به صفحه صعود کرد و راهی فینال شد.

وی در این قسمت ظفربک اوتاخانوف از ازبکستان را با نتیجه ۱۰ بر ۸ شکست داد و به فینال راه یافت. محمد آقایی در دیدار پایانی با نتیجه ۱۵ بر ۷ مولیم یداو از هند را شکست داد و به مدال طلا دست یافت.

در وزن ۷۴ کیلوگرم عرفان الهی پس از استراحت در دور اول و دور دوم به مصاف ریوتارو توگویا از ژاپن رفت و با نتیجه ۸ بر ۲ به فینال رسید. وی در این دور دیاس ساگداتوف از قزاقستان را با ۱۰ امتیاز شکست داد و به فینال راه یافت. الهی در فینال با نتیجه ۱۰ بر ۴ جیدیپ از هند را شکست داد و به مدال طلا دست یافت.

در وزن ۷۹ کیلوگرم سبحان یاری در دور نخست با نتیجه ۱۰ بر صفر جونگ اوک کیم از کره جنوبی را شکست داد.

وی در دور دوم و نیمه نهایی با برتری ۱۲ بر ۲ از یلنور شیلدبای از قزاقستان به فینال سبقت گرفت. یاری در این دیدار با نتیجه ۴ بر یک مقابل سوبارو تاکاهارا از ژاپن به برتری رسید و به مدال طلا دست یافت.

در وزن ۸۶ کیلوگرم عارف رنجبر در دور نخست با نتیجه ۱۱ بر ۸ مقابل جاکسیلیک از قزاقستان پیروز شد و در دور بعد جوینتی کومار از هند با نتیجه ۱۰ بر ۸ شکست خورد و راهی نیمه نهایی شد.

رنجبر در این قسمت با نتیجه ۶ بر ۳ حاج اکبر عبدالکاخاروف از ازبکستان را شکست داد و به فینال راه یافت. رنجبر در فینال با نتیجه ۸ بر ۲ حریف خود را شکست داد و به مدال طلا دست یافت.

در وزن ۹۲ کیلوگرم مبین عظیمی در دور اول ۱۲ بر ۲ عیسی کیکوچی از ژاپن را شکست داد و در دور بعد و نیمه نهایی آکاش از هند را با ۱۲ امتیاز شکست داد و ۲ به فینال راه یافت. عظیمی در دیدار پایانی به مصاف نوردولت باکنوف از قزاقستان رفت که با نتیجه ۷ بر صفر به مدال طلا دست یافت.

امیرعلی آذرپیرا در وزن ۹۷ کیلوگرم در مقابل دیدگان ۷ هوادار در هر دو گروه ۴ و ۳ نفره در دور نخست با نتیجه ۱۰ بر صفر مقابل نوربولات عادل اولو از قرقیزستان به برتری رسید. وی در دور دوم آشیش از هند را با نتیجه ۱۰ بر صفر شکست داد و به فینال راه یافت.

آذرپیرا در این قسمت ۱۲ بر ۲ زلیم خان موسیخانوف از قزاقستان را شکست داد و به فینال راه یافت. چشم کشورمان در دیدار فینال با نتیجه ۱۰ بر صفر به آشیش از هند افتاد و مدال طلا را از آن خود کرد.

سالار حبیبی در وزن ۱۲۵ کیلوگرم در مقابل ۷ دونده در هر دو تیم ۴ و ۳ در اولین دیدار مقابل ابدی نظر اولو از قرقیزستان و در اولین بازی با نتیجه ۱۰ بر صفر به برتری رسید. بکذات تازی از قزاقستان را شکست داد و به نیمه نهایی راه یافت.

در این قسمت حبیبی با نتیجه ۱۰ بر صفر آینازار بزاربایف از ازبکستان را شکست داد و به فینال راه یافت. وی در این دیدار به مصاف ماهندرا گایکواد از هند رفت و توانست با نتیجه ۱۰ بر صفر حریف خود را شکست دهد و به مدال طلا دست یابد.

امتیاز تیمی: ۱- ایران ایران ۲۲۸ امتیاز ۲- هند ۱۸۵ امتیاز ۳- قزاقستان ۱۴۸ امتیاز ۴- ژاپن ۱۲۳ امتیاز ۵- ازبکستان ۱۱۴ امتیاز ۶- قرقیزستان ۸۵ امتیاز