کدام ادویه ها برای دستگاه گوارش بدن مفید هستند؟


سه شنبه ۱۱ مرداد ۱۴۰۱ – ۰۴:۳۰

داروی ضد التهاب

تهران (پانا) – گاهی فکر می کنند همه ادویه ها مضر هستند و برای دستگاه گوارش و معده درد ایجاد می کنند، اما برخی ادویه ها برای هضم غذا بسیار مفید هستند.

همه ما می دانیم که گیاهان و ادویه ها طعم غذا را بهتر می کنند، اما چیزی که ممکن است ندانید این است که قاشق ادویه اضافه شده به غذا منبع عظیمی از داروهایی است که می توانید برای تسکین درد استفاده کنید. . در این قسمت به معرفی چند ادویه برای هضم و هضم بهتر می پردازیم.

۱. زنجبیل

بسیاری از شما قبلا نوشیدنی زنجبیل یا چای زنجبیل برای معده درد مصرف کرده اید و از فواید آن می دانید. این گیاه باستانی برای قرن ها به عنوان یک درمان طبیعی برای مشکلات سیستم گوارشی مورد استفاده قرار گرفته است. اگر مقاله خواص زنجبیل را مطالعه کرده باشید، زنجبیل ضد استفراغ است و به درمان تهوع و استفراغ حتی در دوران بارداری و شیمی درمانی کمک می کند. زنجبیل همچنین سرعت معده را افزایش می دهد و سرعت تخلیه معده را افزایش می دهد و در نتیجه علائم دیگری مانند سوء هاضمه و درد شکم را تسکین می دهد.

۲. زردچوبه

زردچوبه که به دلیل خواص ضد التهابی خود شناخته شده است، می تواند به مشکلات گوارشی نیز کمک کند. شواهد نشان می دهد که زردچوبه ممکن است به عنوان یک درمان کمکی برای بیماری های التهابی روده مانند بیماری التهابی روده (IBD) و سندرم روده تحریک پذیر (IBS) موثر باشد. تحقیقات جدید همچنان نشان می‌دهد که کورکومین، جزء اصلی زردچوبه، به بهبود دیس‌بیوز میکروبیوم روده، عدم تعادل باکتری‌های روده کمک می‌کند.

۳. زیره سبز

این عطر علاوه بر طعم فوق العاده ای که دارد، تاثیر مستقیمی در بهبود علائم IBS دارد. زیره می تواند درد و نفخ شکم را کاهش دهد و قوام و فراوانی را در افراد مبتلا به IBS بهبود بخشد.

۴. رازیانه

جویدن دانه های رازیانه بعد از غذا از دیرباز به عنوان یک درمان دارویی برای جادوگری استفاده می شده است. زیرا این گیاه می تواند حرکات ماهیچه های صاف روده را کنترل کرده و تورم را کاهش دهد. گفته می شود علاوه بر اینها، فلاونوئیدهای آنتی اکسیدانی و ترکیبات فنلی فراوان موجود در رازیانه دارای اثرات ضد التهابی بوده و برای بهبود سیستم گوارش مفید است.

۵. نعناع

یکی از محبوب ترین گیاهان و ادویه جات مفید برای دستگاه گوارش، نعناع است. نعناع فلفلی می تواند به نفخ کمک کند و هضم غذا را تقویت کند، بنابراین روغن نعناع یک درمان رایج برای افراد مبتلا به مشکلات گوارشی، به ویژه IBS است. نعناع فلفلی با کمک به شل شدن عضلات صاف، کاهش تحریک احشایی، می تواند درد را تسکین دهد و به عنوان یک عامل ضد میکروبی و ضد قارچ عمل می کند.

۶. گشنیز

پودر گشنیز که امروزه خانم های خانه دار در غذاهای خود از آن استفاده می کنند، به طعمی محبوب تبدیل شده است که نه تنها طعم غذا را به خوبی تغییر می دهد، بلکه به سرطان نیز کمک می کند. مطالعه ای بر روی افراد مبتلا به IBS نشان داد که یک مکمل گیاهی حاوی گشنیز باعث کاهش شدت و دفعات درد شکمی، گرفتگی و نفخ می شود.