کاخ فرعون مصر کشف شد


مصر باستان

تهران (پانا) – باستان شناسان مصری می گویند گورهایی را برای ۴۳۰۰ سال پیدا کرده اند. کاوش های باستان شناسی این گروه نشان می دهد که این قبر متعلق به فردی به نام مهتجتجو، یکی از مقامات دربار است که گفته می شود در اسناد مخفی پادشاه نقش داشته است.

به گفته ثریا، باستان شناسان مصری ادعا می کنند که این مقبره ها را برای ۴۳۰۰ سال پیدا کرده اند. کاوش های باستان شناسی این گروه نشان می دهد که این قبر متعلق به فردی به نام مهتجتجو، یکی از مقامات دربار است که گفته می شود در اسناد مخفی پادشاه نقش داشته است.

این مقبره در نزدیکی “قاشق پله ای جوسر” قرار دارد که هنوز اولین هرم ساخته شده توسط مصریان باستان است. جوسر یکی از فراعنه بزرگ و پادشاهی محترم بود.

گفته می‌شود که اکثر مقامات دربار حتی در زمان‌های بعد می‌خواستند در کنار او دفن شوند. آرامگاه این فرعون معروف در حدود ۴۷۰۰ سال پیش در “سقاره” ساخته شد. سقاره یک مکان باستانی مهم در مصر و محل دفن بسیاری از شخصیت های باستانی این کشور است.

کامیل کوراکی‌ووی استاد، استاد دانشکده شرق‌شناسی دانشگاه ورشو در لهستان، با استناد به نمادهای موجود در کتیبه‌های هیروگلیف مقبره، به لایو ساینس گفت که مقبره نزدیک هرم خوزه: «این مرد بزرگ نام داشت. او یکی از افسرانی بود که به اسناد شاه که مهر و موم و سری بود دسترسی داشت.

اعتقاد بر این است که این مرد در زمان سلطنت سه فرعون اول از نسل ششم زندگی می کرد و در سیستم یکی از آنها کار می کرد. از دیگر القاب او می توان به «بازرس اموال سلطنتی» اشاره کرد.

اکنون باستان شناسان ورودی و بیرونی آرامگاه را کاوش کرده اند و تعدادی کتیبه، نقاشی و نقش برجسته به خط هیروگلیف پیدا کرده اند. با این حال، اتاق های دفن هنوز کاوش نشده اند، و به نظر می رسد که این گورستان بخشی از یک ساختمان بزرگتر است که بقایای اعضای خانواده او نیز وجود دارد.

موقعیت اجتماعی بالای این مرد می تواند نشان دهد که او توانسته کارشناسان طراحی و کارگران ماهر را برای ساخت آرامگاه خود استخدام کند. کیفیت طراحی های بیرونی مقبره گویای این ادعاست. اما برخی از سنگ ها فرسایش بیشتری نسبت به سایر سنگ ها دارند که شاید نشان دهنده طول ساخت این آرامگاه باشد.

برخی از محققان از جمله انیمی معتقدند که ممکن است اطلاعاتی وجود داشته باشد که نشان دهد تزئینات آرامگاه ناتمام بوده است. استاد تاریخ هنر و مطالعات عبری دانشگاه نیویورک که ادعا می کند یکی از عکس های سنگ قبر است، می گوید: «یکی از نقاشی ها مردی را نشان می دهد که در کنار بز کوهی بزرگی به نام اوریکس نقاشی می کشد. برای او، در حالی که در این نقاشی تنها نمای کلی فرد قابل مشاهده است، ممکن است تصاویر رها شده باشند.

اعضای تیم باستان شناسی قصد دارند دوباره در ماه سپتامبر تحقیقات خود را انجام دهند و امیدوارند با بررسی اتاق تدفین مقبره، اطلاعات بیشتری از این دوره مصر باستان و راز فراعنه پیدا کنند. ممکن است در این مقبره مومیایی شده باشد.