چگونه میکروب های مریخ در زمین کشف شدند


یکشنبه ۲ مرداد ۱۴۰۱ – ۰۵:۳۱

دانمارکی

تهران (پانا) – دانشمندان کانادایی با کشف میکروب‌ها در منطقه قطب شمال این کشور و سردترین و خطرناک‌ترین مکان برای حیات، بر این باورند که امکان حیات در مکان‌های سیاره مریخ وجود دارد.

به گزارش ثریا، دانشمندان دانشگاه مک گیل میکروب هایی را در منطقه چشمه چکش گمشده در خلیج کانادا کشف کرده اند که قبلاً هرگز دیده نشده بودند. این منطقه زمین شناسی به دلیل سردی شدید و محیط خشن که تقریباً فاقد اکسیژن است، بسیار شبیه به برخی از نقاط سیاره مریخ است. قبل از

در مقاله ای که در مجله معتبر ISME منتشر شد، این دانشمندان با تجزیه و تحلیل ژنتیکی نشان دادند که جوامع میکروبی یافت شده در قطب شمال کانادا، در شرایطی مشابه شرایط مریخ، با خوردن و تنفس ترکیبات معدنی ساده زندگی می کنند. مواد معدنی مانند متان، سولفات، سولفید، دی اکسید کربن و مونوکسید کربن در مریخ یافت شده است که برای وجود چنین میکروب هایی کافی است.

دانشمندان بر این باورند که جزئیات این کشف به قدری متقاعد کننده است که آژانس فضایی اروپا از نمونه‌هایی از رسوبات این منطقه برای آزمایش قابلیت‌های کشف حیات در ماموریت آتی ExoMars استفاده خواهد کرد. منطقه چشمه چکش گمشده یکی از قدیمی ترین و سردترین چشمه های نمک زیرزمینی جهان است. آب های این منطقه همیشه زیر صفر و تقریباً صفر است. دانشمندان می گویند که شرایط در این منطقه بسیار شبیه به برخی از مکان های سیاره مریخ است، اما اطلاعات کمی در مورد حیات احتمالی در داخل آن وجود دارد.

برای به دست آوردن بینش در مورد اشکال مختلف زندگی که در مریخ زندگی می کنند، محققان از ابزارهای ژنومی پیشرفته و تکنیک های میکروبیولوژی تک سلولی برای شناسایی و شناسایی میکروب ها و مهمتر از آن، یک جامعه میکروبی قوی در این منطقه منحصر به فرد استفاده کردند. یافتن میکروب ها و تعیین توالی DNA و mRNA آنها کار ساده ای نیست. تیم دانشمندان دانشگاه مک گیل توسط لایل وایت از دپارتمان علوم مواد رهبری می شد. الیس مگنوسون، نویسنده اول مقاله، گفت: شناسایی موفقیت‌آمیز جوامع میکروبی فعال در این محیط سخت سال‌ها طول کشید.

این تیم موفق به بازسازی ژنوم ۱۱۰ میکروب شد که اکثر آنها قبلاً هرگز کشف نشده بودند. این گونه های ژنتیکی به تیم اجازه داد تا تعیین کنند که چگونه این موجودات زنده در این محیط منحصر به فرد و خشن به عنوان مدلی برای اشکال حیات بالقوه در محیط های مشابه، زنده می مانند و رشد می کنند. از طریق توالی‌یابی mRNA، این تیم قادر به شناسایی ژن‌های فعال در ژنوم‌های مختلف و شناسایی میکروب‌های بسیار متفاوتی بود که در محیط‌های نامطلوب تغییر می‌کنند.

وایت از گروه پزشکی دانشگاه مک گیل و نویسنده اصلی این مطالعه گفت: «میکروب‌هایی که ما در چشمه گمشده چکش یافتیم شگفت‌انگیز هستند، زیرا بر خلاف سایر میکروارگانیسم‌ها، آنها برای بقا به مواد آلی یا اکسیژن متکی نیستند.» در عوض، آنها با خوردن و تنفس ترکیبات معدنی ساده مانند متان، سولفیدها، سولفات ها، مونوکسید کربن و دی اکسید کربن که همه در مریخ یافت می شوند، زنده می مانند. آنها همچنین می توانند گازهای دی اکسید کربن و نیتروژن را در جو تثبیت کنند، بنابراین برای زندگی و رشد در خشن ترین محیط های روی زمین و فراتر از آن بسیار سازگار هستند.
گام های بعدی در این تحقیق، پرورش و شناسایی مجدد مهمترین و پویاترین اعضای این میکرو اکوسیستم عجیب و غریب به منظور درک بهتر چرایی و چگونگی رشد آنها در این محیط بد است. محققان امیدوارند که این به نوبه خود، اتم های گوگرد و کربن مختلف را که اخیراً توسط مریخ نورد کنجکاوی ناسا در دهانه گیل در مریخ به دست آمده است، بهتر توضیح دهد و درک کند.