چگونه خاک را پاک کنیم؟


خاک باغچه

تهران (پانا) – دفع خاک برای پاکسازی خاک از بیماری ها و باکتری ها ضروری است. دو روش برای تراکم خاک وجود دارد: شیمیایی و حرارتی.

به گزارش نمناک، اغلب از خاک در مخلوط گلدان و باغچه استفاده می کردید. اما از آنجایی که خاک ممکن است حامل بیماری‌ها، هاگ‌های قارچی، آفات و دانه‌های علف‌های هرز باشد، این بیماری باید قبل از استفاده از بین برود تا اطمینان حاصل شود که گیاه سالم، تمیز و عاری از آلودگی برای گیاهان شماست.

تخریب و عقیم سازی خاک چیست؟

تمیز کردن خاک از دیرباز در انبارهای تجاری و تولیدکنندگان محصولات کشاورزی انجام می شده است، بنابراین در انبارها انجام می شود تا نیازی به تعویض یا پرکردن مجدد آن با خاک جوشیده نباشد.

کشاورزان همچنین در صورت وجود آفات یا بیماری در محصولات گران قیمت، مزارع خود را پاکسازی می کنند. هزینه آبیاری کمتر از از بین بردن همه محصولات و درمان مشکلات خاک است.

هم زدن خاک در حین استفاده از فعالیت های مهم برای جوانه زنی بذر، رشد قلمه های یک ساقه یا شاخه و پیوند گیاهان جوان است. این شرایط باعث می شود که خاک در برابر هاگ های قارچ یا سایر موجودات مضر حساس تر شود. زمانی که گیاهان بالغ در حال رشد هستند نسبت به آبیاری خاک کمتر آسیب پذیر است، اما زمانی که به طور منظم انجام شود موثرتر است.

برخی معتقدند عقیم سازی برای مزایای کوچک هزینه ای ندارد. برخی نگران هستند که این امر بر اجزای مفید خاک تأثیر منفی بگذارد و باکتری ها و میکروارگانیسم های مفید را از بین ببرد.

برخی بر این باورند که برای رشد خوب گیاه بسیار مهم است، به خصوص هنگام باغبانی در ظروف یا بسترهای بزرگ با مخلوطی از خاک جوشیده. این واقعیت که به روش تفسیر خاک بستگی دارد، هم مزایا و هم معایب. هنگامی که مراحل دنبال می شود، خطرات را می توان به حداقل رساند.

روش های حذف و استریل کردن خاک

دو روش اصلی برای تمیز کردن خاک باغچه و گلدان وجود دارد:

روش های شیمیایی

شرایط گرم

روش شیمیایی:

این روش در مقیاس های بزرگتر و در اکثر عملیات تجاری به دلیل هزینه و فرصت های موجود در این فرآیند استفاده می شود.

در روند صعودی درمان استریلیزاسیون شیمیایی؛ حتی زمانی که مقدار زیادی از مواد معدنی خاک از بین می رود یا خاک جوشانده می شود، استفاده از آن آسان و سریع است.

با این حال، نقاط ضعف زیر وجود دارد و این یکی از دلایلی است که صاحبان خانه ها این روش را دوست ندارند:

روش های شیمیایی برای فرد انجام دهنده این کار و اطرافیان احتیاط بهداشتی و ایمنی ندارد.

دامنه مواد شیمیایی جدیدی که می توان در اثرات آنها یافت بسیار محدود است. در بیشتر موارد، این ماده شیمیایی به سادگی هر یک از بیماری ها یا آفات ناشی از خاک را از بین می برد.

پس از اجرای این روش، قبل از استفاده مجدد از خاک، یک دوره ایزوله می شود. این برای از بین بردن یا حذف کامل مواد شیمیایی خاک از بستر خاک ضروری است.

در صورت عدم استفاده صحیح، مواد شیمیایی باقیمانده در خاک باقی می مانند و می توانند از طریق ریشه به گیاهان منتقل شده و به بافت های گیاه نفوذ کنند.

استفاده طولانی مدت از مواد شیمیایی ممکن است مقاومت بیماری یا آفت حشره را در برابر هر گونه درمانی افزایش دهد، اثربخشی کمتری داشته باشد و در درازمدت موثر نباشد.

شرایط گرما:

به دلیل بسیاری از جنبه های مضر درمان شیمیایی که ذکر شد، عملیات حرارتی به طور فزاینده ای توسط باغبان های خانگی مورد استفاده قرار می گیرد.

تابش گرما دمای خاک را با بخار، گرمای مستقیم یا گرمای خشک تا آستانه ای که در برابر موجودات مضر، هاگ های قارچ، بذر علف های هرز و غیره جفت گیری نمی کند، افزایش می دهد. انتقال حرارت را عقیم سازی می نامند، اما این یک اشتباه است، زیرا خاک هنوز به طور کامل در دماهای مشخص شده از بین نرفته است.

علف های هرز و آفات بسته به دمای داخل خانه از بین می روند.

اکثر دستورالعمل ها حداقل ۳۰ دقیقه در دمای تعیین شده برای از بین بردن ارگانیسم های خاص در خاک یا گلدان مرطوب توصیه می کنند.

در دمای ۴۸ درجه سانتیگراد و ۳۰ دقیقه، قارچ های مایع (اوومیست ها) از بین می روند.

در دمای ۶۰ درجه سانتیگراد و ۳۰ دقیقه، اکثر قارچ های بیماری زا، باکتری ها و ویروس ها، کرم ها، حلزون ها و هزارپاها ناپدید می شوند.

با دمای ۷۱ درجه سانتی گراد و ۳۰ دقیقه باکتری های بیماری زا گیاهی و حشرات خاک از بین می روند.

در دمای ۸۰ درجه سانتیگراد به مدت ۳۰ دقیقه بذرهای علفهای هرز از بین می روند.

در دمای ۱۰۰ درجه سانتیگراد و ۳۰ دقیقه، گیاهان قابل انقباض و دانه های چمن شکسته می شوند.

تحقیقات نشان داده است که کمپوست خاک می تواند تعداد باکتری های مفید خاک را کاهش دهد، اما به طور کامل آنها را از بین نمی برد. پس از لقاح، گونه های خاصی مانند سودوموناس و باسیلوس به سرعت در خاک انباشته می شوند و جمعیت را به بالاترین سطح در دوره افزایش می دهند. این تجدید سریع کاهش اولیه جمعیت را با عقیم سازی خنثی می کند.

اگر دمای داخلی بستر خیلی بالا باشد، عملیات حرارتی ممکن است مضر باشد زیرا دمای بالای نمک های محلول، مسمومیت منیزیم و ترکیبات سمی کربن احتمال سمیت گیاهی را افزایش می دهد. مخلوط های خاک حاوی مواد آلی به راحتی تجزیه می شوند (کمپوست، برگ و کود دامی) و در حرارت زیاد تجزیه می شوند.

مواد مناسب برای فشرده سازی و استریل کردن خاک:

بسته به روشی که انتخاب کرده اید، فهرست منابع مورد نیاز متفاوت خواهد بود.

ظروف پخت یا سایر ظروف داغ

این یک دماسنج است که قادر به خواندن دمای بالای ۱۰۰ درجه سانتیگراد است. ترموکوپل ها خوب هستند زیرا می توان آنها را در زمین قرار داد و به راحتی تمیز می شوند.

کیسه های پلاستیکی یا فویل آلومینیومی

کیسه های شپش

چند روش حرارتی برای تمیز کردن خاک در خانه:

انتخاب روش حرارتی برای تمیز کردن خاک به اندازه بستر خاک و سرعت عمل آن بستگی دارد. همانطور که در این بخش توضیح می دهیم، ۴ روش برای حذف خاک داغ عبارتند از:

آب جوش / زلال:

بخار راه خوبی برای تجزیه خاک است. این کار را می توان بدون استفاده از اجاق گاز انجام داد. اگر از اجاق گاز استفاده می کنید، رعایت قوانین ایمنی بسیار مهم است.

روش فر:

روی فر را با چند ظرف پر از آب پر کنید و یک قفسه روی آن قرار دهید.

پدهای گرمایشی را روی زمین بالای آب قرار دهید. ظروف مخصوص خاک نباید بیش از ۱۰ سانتی متر عمق داشته باشند.

هر ظرف را به خوبی با کاغذ روغنی بپوشانید.

درب گودال را روی بطری آب گرم قرار دهید و اجازه دهید فشار بخار بخار شود.

فنرهای خاک را روی ظروف قرار دهید تا بخار آن جذب شود.

هنگامی که بخار ظاهر شد، آن را در خاک فشار دهید و ۳۰ دقیقه صبر کنید.

خاک تزریق شده را با فویل آلومینیومی بپوشانید تا آماده استفاده شود.

مایکروویو:

اگر خاک کمتر باشد، روش مایکروویو روش خوبی برای استریل کردن است. قبل از قرار دادن خاک در مایکروویو، مطمئن شوید که هیچ فلزی در خاک وجود ندارد.

یک کیلوگرم خاک مرطوب را در یک کیسه زیپی قرار دهید. خاک نباید کثیف باشد بلکه کمی مرطوب باشد.

درب پلاستیکی را باز بگذارید و آن را در مرکز مایکروویو قرار دهید.

مایکروفر را روی حرارت زیاد قرار دهید تا متوسط ​​دمای خاک به ۸۰-۱۰۰ درجه سانتیگراد برسد. مدت زمان رسیدن به این دما به شدت مایکروویو بستگی دارد.

سپس کیسه را به آرامی از مایکروویو خارج کرده و درب آن را ببندید و در جای خنک قرار دهید تا دمای آن پایین بیاید.

انرژی خورشیدی طبیعی:

استفاده از گرمای طبیعی خورشید یک روش رایج برای استریل کردن مقادیر زیادی خاک به ویژه در باغات و باغات است. اصل اساسی این روش این است که وقتی خاک با لایه های پلاستیکی پوشانده می شود، دمای آن را افزایش می دهند تا اشعه خورشید را جذب کند تا عوامل بیماری زا، بذر علف های هرز و آفات از بین بروند. روش های زیادی وجود دارد که می توان خاک را در زیر نور خورشید بارور کرد و نتایج هر عملیات متفاوت است.

برای به دام انداختن انرژی خورشید، باغ ها و مزارع وسیع را با پلاستیک پوشانده اند.

مقدار زیادی خاک در حال جوش بدون آب را روی لایه زیرین و لایه بالایی پلاستیک پخش کنید تا انرژی خورشید را به دام بیندازند.

مقدار کمی خاک معدنی یا در حال جوش را در کیسه های پلاستیکی ریخته و در مقابل آفتاب قرار دهید.