چرا طرح نجات ببر مازندران در ایران شکست خورد؟


چرا طرح نجات ببر مازندران در ایران شکست خورد؟

گزارش کردن گلو محمدصادق فرهادی نیا در پستی درباره شکست پروژه نجات ببر مازندران نوشت:

در حالی که شعله های آتش جنگ جهانی دوم در اروپا شعله ور بود، باغ وحش مسکو یک بازدیدکننده مهم از ایران داشت.

از سال ۱۳۲۰ ببر مازندران در شمال ایران بسیار کمیاب شده است اما برخی از ببرهای مازندران هنوز در باغ وحش های اروپا وجود دارند.

یکی از آنها که تصویری از آن تاکنون منتشر نشده، ببر ماده ای است که از شمال ایران به روسیه آورده شده است (تصویر خبر).

این ببر زیبا یک سال پس از حمله هیتلر به روسیه در سال ۱۹۴۲ مرده است که سال ۱۳۲۱ ماست.

حدود ۱۵ سال پیش روسیه تصمیم گرفت پلنگ ایرانی را نجات دهد. از ایران دو قلاده پلنگ گرفتند و دو قلاده ببر به آنها دادند، ببر سیبری که خیلی به ببرهای منقرض شده مازندران نزدیک است.

طرح گران قیمت و رویایی نجات ببر پیشنهادی سازمان محیط زیست.

واکنش مردم چه بود؟ مثل قبل مخالفت درجه اشراق!

چرا؟ گفتند بهتر است این پول صرف بهبودی یاز شود. با دو ببر نمی توان جمعیت ببر را نجات داد. وقتی فکر می کنید تانک ها را رها کرده اید، به سراغ گاوها بروید. برنامه خاصی وجود ندارد.

طرفداران این طرح می خواستند ببرها را به میانکالا، یکی از زیستگاه های سابق این حیوان منتقل کنند.

ایده هوشنگ ضیایی، یکی از بنیانگذاران پروژه نجات ببر، این است که می توانیم میانکالا را از زیر پا گذاشتن به بهانه گرفتن ببر نجات دهیم، حتی اگر تانک نگه داریم.

با این حال یکی از ببرهای باغ وحش تهران در این حادثه جان باخت. همه می گفتند که نمی توان ببر را در باغ وحش نگهداری کرد، نمی توان ببر را نجات داد. ببر و مشمه مایه خنده رویدادها و تلویزیون خواهند بود.

خلاصه این که پروژه به خواب رفت، نه به خاطر اینکه پولی نبود یا سیاستمداران آن را نمی خواستند، بلکه به دلیل مخالفت دوستداران حیات وحش، ببر دوم مهمان زندگی این حیوان شد.

میانکاله یکی از مهم ترین زیستگاه های پرندگان در ایران است، اما حتی آن وضعیت نیز آموزش قوی برای تعداد ورود به میانکاله نیست.

این طرح اجرا نشد و ما نمی دانیم که ببرها به بردگی گرفته شده اند، آیا در نجات میانکالا از این وضعیت موثر بوده اند یا خیر.

آن روزها که بچه بودیم اول با هر حرکتی مخالفت می کردیم و بعد فکر می کردیم که چرا مخالفت می کنیم. امیدوارم نسل جوان اشتباه ما را تکرار نکند و به بهانه بدرفتاری شکم درد را احساس نکند.

نکته: البته کسانی که آن روزها از این طرح دفاع می کردند فکر نمی کردند که برای حفاظت از هر منطقه باید حصاری با چند حیوان اسیر در داخل آن کشیده شود، بلکه می خواستند از حمایت های سیاسی که وجود داشت استفاده کنند. که از منطقه ای مانند میانکالا حمایت می کند.

انتهای پیام

نگرانی ایرانی ها چیست؟
اینجا را ببین