چرا زهره مبارک نیست؟


پنجشنبه ۵ آبان ۱۴۰۱ – ۰۷:۱۵

گل ها

تهران (پانا) – سطح سیاره زهره از اجاق گاز داغتر است.

سطح سیاره زهره گرمتر از اجاق گازی است، فشار آن به اندازه ای است که انگار ۹۰۰ متر زیر آب هستید. اکنون، ناسا اطلاعات بیشتری در مورد یکی از ابزارهای ماموریت داوینچی و نحوه جمع آوری داده های مهم در این محیط چالش برانگیز به اشتراک گذاشته است.

ابزار بررسی ساختار جوی زهره (VASI) مسئول مطالعه جو سیاره است، زیرا کاوشگر زهره به مدت ۶۳ دقیقه فرود می‌آید و داده‌هایی را در مورد دما، فشار و سرعت و جهت باد جمع‌آوری می‌کند. این داده ها می تواند به برخی از سوالات طولانی مدت در مورد جو جهان، به ویژه جو زیر پاسخ دهد، که از بسیاری جهات یک راز باقی مانده است.

رالف لورنز از آزمایشگاه فیزیک کاربردی جانز هاپکینز، مدیر علمی ابزار VASI در بیانیه‌ای گفت: “معمات زیادی در مورد عمق جو زهره وجود دارد. ما همه بخش‌های پازل را نداریم، و da وینچی، با اندازه گیری ترکیباتی مانند فشار و دما، پازل کامل می شود.

محققان می‌خواهند بدانند سطح سیاره چگونه با اتمسفر آن برهم‌کنش داشته است و چگونه آتشفشان‌هایی که در سرتاسر ناهید یافت می‌شوند با جو در گذشته تعامل داشته‌اند. ما می دانیم که چنین آتشفشان های زیادی در زهره وجود دارد، اما نمی دانیم که آیا این آتشفشان ها امروزه فعال هستند یا خیر. درک تاریخچه آتشفشان ها برای تعیین اینکه آیا این سیاره قابل سکونت است یا خیر، مهم است.

لورنز می گوید که وجود سیاره ما، همانطور که ما آن را می شناسیم، به تعامل بین درون و جو بستگی دارد. مقدار دی اکسید کربن موجود در جو زمین که سطح زمین را برای سکونت در طول زمان زمین شناسی گرم نگه داشته است، به آتشفشان ها بستگی دارد.

طراحی دستگاهی که بتواند در برابر دماها و فشارهای بالای زهره دوام بیاورد، اما اسید سولفوریک ناپاک موجود در جو آن کار ساده ای نیست. VASI داده ها را با استفاده از یک سنسور دما که در یک لوله فلزی ساخته شده از کاه گندم تعبیه شده است جمع آوری می کند تا از آن در برابر جو محافظت کند. سنسورهای دیگر در VASI شامل شتاب‌سنج‌ها و ژیروسکوپ‌هایی هستند که برای اندازه‌گیری باد استفاده می‌شوند و به طور ایمن در یک کاوشگر تیتانیومی ضخیم قرار گرفته‌اند.