چرا دست ها و پاها به خواب می روند؟


خوب بردان دست و پا

تهران (پانا) – آیا تا به حال احساس کرده اید که دست و پایتان بی حس است، شاید نه چندان خوب. اما آیا به آن فکر کرده اید؟ پس چرا میخوابی؟

به گزارش جامعه ۲۴، گویا هیچ فردی نیست که در طول زندگی دچار گاز گرفتگی و درد دست و پا نشده باشد. زمانی که دست یا پا به موقع به خواب می رود، احساس بی حسی در قسمت های بدن خود می کنیم که با بی حسی، گزگز و سردی دست ها و پاها همراه است.

معمولا بازوها و پاها برای مدت طولانی عبور می کنند، این احساس پس از چند دقیقه با تکان دادن اندام آسیب دیده یا چند قدم راه رفتن از بین می رود، حتی اگر بازگشت به حالت اولیه خسته کننده به نظر برسد. معمولاً این وضعیت به دلیل فشار ناشی از جدا شدن روی اعصاب اندام بد نیست، اما اگر این وضعیت بد باشد و مدام عود کند، می تواند بد باشد و نشان دهنده بیماری جدی تری باشد.

چرا دست ها و پاها به خواب می روند؟

باید بدانید که دلایل زیادی برای کم خوابی وجود دارد، اما در اینجا به چند دلیل رایج اشاره می کنیم:

۱- گردش خون ضعیف و کم خونی

اگر گردش خون علت خواب باشد، در هنگام خواب اتفاق می افتد. در این حالت در هنگام خواب جریان خون در دست ها و پاها کاهش می یابد، دست ها و پاها بی حس می شوند و با تغییر وضعیت خواب از بین می روند که عالی و بد نیست.

۲-دیابت

اگر دست ها و پاهای شما بعد از بیدار شدن به خواب می روند، می تواند نشانه دیابت باشد. دیابت یک بیماری شایع و شایع است که اعصاب محیطی را درگیر کرده و تغذیه اعصاب را مختل می کند. در افراد مبتلا به دیابت، نه تنها دست ها و پاها بی حس می شوند، بلکه بی حسی، گزگز و بی حسی در دست ها و پاها نیز وجود دارد.

۳- کمبود ویتامین

بدن ما برای عملکرد صحیح به مواد مغذی و ویتامین های زیادی نیاز دارد و اگر این مواد و ویتامین ها در بدن وجود نداشته باشند، عملکرد بدن دچار مشکل می شود. کمبود این ویتامین می تواند باعث کم خونی، آسیب عصبی و فلج دست و پا شود. نکته جالب اینجاست که اگرچه کمبود ویتامین B12 و B6 می تواند باعث ضعف و آسیب عصبی شود، اما باید بدانید که ویتامین B6 بیش از حد در بدن باعث بی خوابی و تورم دست و پا می شود.

۴- استفاده از دارو

بی حسی دست و پا در بین افرادی که از داروهای خاصی استفاده می کنند بیشتر دیده می شود. در واقع برخی داروها برای اعصاب مضر هستند، بنابراین باعث خواب می شوند.

سایر داروهایی که ممکن است باعث تشنج شوند عبارتند از داروهای ضد تشنج، ضد عفونی و رقیق کننده های خون یا داروهای قلب. اگر پس از مصرف دارو این اتفاق برای شما افتاد، باید با پزشک خود صحبت کنید.

۵- سرطان ها

هنگامی که بیماری در عصب وجود داشته باشد، به آن فشرده سازی می گویند و از بافت های اطراف عصب مانند تاندون ها، رباط ها یا غضروف فشار روی عصب وارد می شود. مشکلات خاصی مانند التهاب، آسیب و حرکات تکراری از دلایل اصلی گیر افتادن عصب هستند.

این فشار بر عملکرد اعصاب تأثیر می گذارد و باعث بی حسی، گزگز، ضعف و درد در بدن شما می شود. اگر گیر افتادن عصب در قسمت پایین کمر شما رخ دهد، این علائم ممکن است در پاهای شما حرکت کنند. همچنین، ممکن است به دلیل اینکه مچ دست خود را نیشگون گرفته اید، درد و بی حسی در دستان خود احساس کنید.

۶-بارداری

یکی دیگر از دلایل درد دست و پا بارداری است. بسیاری از زنان باردار در دوران بارداری از درد دست و پا رنج می برند. این مشکل ناشی از رشد جنین به ویژه تورم بدن مادر است که به عضلات فشار وارد می کند، اما خوشبختانه جای نگرانی نیست، زیرا این علائم دیرتر با تولد نوزاد ناپدید می شوند.

دلایل متعدد دیگری نیز وجود دارد که باعث می شود دست ها و پاها به خواب بروند، اما مراقب باشید همانطور که گفتیم اگر این دلیل موقتی و موقتی باشد جای نگرانی نیست اما خوابیدن در دست ها و پاها کشیده و ثابت است. برای شما مشکل است، باید آن را دنبال کنید

خلاص شدن از خواب دست و پا

اگر می خواهید از به خواب رفتن دست ها و پاهای خود جلوگیری کنید، باید این نکات را رعایت کنید:

زندگی خود را تغییر دهید. مراقب آنچه می خورید و آنچه می خورید باشید. همیشه سعی کنید وزن خود را حفظ کنید و از مواد غذایی سالم استفاده کنید.

ورزش را فراموش نکنید و هر روز زمانی برای ورزش پیدا کنید.

اگر سیگار می کشید، کمتر مصرف کنید یا اگر می توانید آن را ترک کنید. از پوشیدن لباس های تنگ، جوراب، دستکش یا کفشی که می تواند به عضلات شما آسیب برساند، خودداری کنید.

فراموش نکنید که یکی از دلایل به خواب رفتن دست و پا، گرفتن دست و پا است. سعی کنید هر ۱۵ دقیقه بلند شوید و بنشینید.