پل تاریخی کشکان لرستان در حال بازسازی است


پل تاریخی کشکان لرستان در حال بازسازی است

مدیرکل فرهنگی، اجتماعی و صنایع دستی لرستان از آغاز عملیات اجرایی فاز سوم مرمت و مقاوم سازی پل سابق کشکان لرستان خبر داد.

بر اساس گزارش ها گلو به گزارش میراث آریا، روابط عمومی مدیرکل میراث فرهنگی، میراث و هنر استان لرستان، سیدامین قاسمی، در روز چهارشنبه ۱۷ تیر ۱۴۰۱ طی استناد به اطلاعات فوق، توضیح داد: عملیات بازسازی پل سابق. کشکان پس از تخریب سیل در سال ۲۰۱۸ بر روی این پل آغاز شده و در این کار مقرر شد بستر پل سابق کشکان که پایه‌های پل بر روی آن قرار دارد، مقاوم‌سازی و مرمت شود.

مدیرکل فرهنگی، اجتماعی و صنایع دستی لرستان با اشاره به اینکه کمربند حفاظتی دور بستر این پل در سه بخش احداث شده است، گفت: در قسمت سوم این کار نزدیک به هزار متر مربع آرماتوربندی و مقاوم سازی انجام شده است. کالا بر اساس مدارک مرجوعی قابل برگشت است.

وی در پایان گفت: کشکان یکی از قدیمی ترین پل های استان لرستان است که در ۵۱ کیلومتری خرم آباد در مرکز شهر چگانی قرار دارد و در گذشته برای اتصال جاده باستانی پایتخت شاپورخواست به مرزهای غربی لرستان و آلمان.»

لازم به ذکر است پل کشکان پلی باستانی است که قدمت ساخت آن به دوران حکومت حسنویه می رسد.

ساخت این پل از قرن چهارم هجری قمری آغاز شد. بنا بر اسناد موجود، ساخت پل کشکان در زمان بدر بن حسنویه در سال ۳۸۹ هجری قمری آغاز شد و به مدت ۱۰ سال به طول انجامید.

در مجاورت این پل، بقایای سه پل دیگر از زمان های پیشین وجود دارد که ویژگی های پل های ساسانی را دارد و احتمالاً مربوط به همان دوره است.

پل کشکان به شماره ۳۵۵ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

درباره پل کشکان بیشتر بخوانید

انتهای پیام

دغدغه های ایرانی ها چیست؟
اینجا را بررسی کن