پارکینگ تا شهریور خالی است


وزیر صمت

تهران (پانا) – وزیر صنعت، معدن و تجارت سال گذشته در نشست مشترک با سازمان استاندارد از ماندن ۱۷۰ هزار خودرو در پارکینگ خودروسازان خبر داد که به ۲۲ هزار خودرو در خردادماه در شهریور ماه خالی می شود.

صمت گفت: نشست مشترک سیدرضا فاطمی امین وزیر صنعت، معدن و تجارت و مهدی اسلام پناه رئیس سازمان ملی استاندارد امروز برگزار شد.

مهدی اسلام پناه در این همایش کیفیت و جلب رضایت مشتریان را اولویت اصلی و رفع بسیاری از اشتباهات برشمرد و خواستار خروج خودروهای تیبا، چین، سمند و ۴۰۵ از چرخه تولید شد.

اسلام پناه در این جلسه که به منظور رفع چالش ها و معضلات اجرای استاندارد خودرو برگزار شد، گفت: مردم نگران نباشند، سازمان ملی استاندارد ایران الزامات لازم را برای اجرای تعهدات خودروسازان دنبال می کند.

وی با بیان اینکه در صنعت خودرو کیفیت باید حفظ شود، گفت: به نظر می رسد در ساخت خودرو هزاران جزء وجود دارد که به دلیل اشتباه در خودرو تا قطعه ای که در ساخت نهایی خطا ایجاد می کند.

رئیس سازمان ملی استاندارد با بیان اینکه عدم کیفیت قطعات باعث شکسته شدن فرسودگی خواهد شد، ادامه داد: خودروسازان برای اطمینان از کیفیت نهایی باید قطعات خودرو را از سازندگان مورد تایید و سازمان ملی استاندارد ایران تامین کنند.

اسلام پناه درباره هدف صادراتی وزارت ایمنی گفت: الزامات استاندارد معقول و علمی برای ساخت و ساز ساختمان تابعی برای ارتقای کیفیت خودرو به عنوان یک نیاز صادراتی خواهد بود.

دبیر شورای مرکزی استاندارد در پاسخ به درخواست وزارت ایمنی مبنی بر افزایش مدت گواهی ساخت از یک ماه به سه ماه گفت: در صورت ارائه گزارشات و الزامات کیفی و منبع یابی تامین کنندگان از سوی تولیدکنندگان. در کل به سازمان ملی استاندارد ایران و وفادار به اطلاعات خودتان باشید، این درست است.

وی ورود اصلی مدیریت استاندارد به صنعت خودرو را مرهون منویات رهبر معظم انقلاب (مدظله العالی) در مورد کیفیت خودروها و قاعده ۸ جایزه رئیس جمهور عنوان کرد: این دستورات ساخته شده است. به گونه ای که به ما امکان می دهد تصمیمات مهم تری بگیریم.

در ادامه رضا فاطمی امین وزیر ایمنی نیز از تلاش های سازمان ملی استاندارد ایران برای ارتقای سطح کیفی خودروها تقدیر کرد و گفت: این یکی از وظایفی است که با وزارت صنعت، معدن و تجارت مشخص شده است.

وی با بیان چالش های انباشته شده در زنجیره صنعت ماشین آلات به نقشه راه اصلاح شده وزارت ایمنی اشاره کرد و افزود: این نقشه راه دارای سه قسمت است که قسمت اول آن از آذر ۱۴۰۰ شروع می شود و از این پس در سال ۱۴۰۱ به پایان می رسد. از چهار تمرکز بر ثبات در تولید، تغییر در ساختار مالی و مدیریت، معرفی محصولات جدید و برنامه ریزی کیفیت است.

وزیر صامت با بیان اینکه خودروهای تیبا، چین، سمند و ۴۰۵ از چرخه تولید خارج می شوند، گفت: خودروسازان به دنبال بهترین خریدار نمی توانند به تعهدات قانونی خود عمل کنند.

فاطمی امین افزایش کیفیت را تسریع می کند و گفت: تا پایان سال جاری تغییرات کیفیت خودرو در معرض دید عموم قرار می گیرد.

وی در خصوص باقی ماندن خودروها در پارکینگ‌های خودروسازان به دلیل کمبود قطعات یدکی، گفت: این رقم از ۱۷۰ هزار دستگاه در سال گذشته به ۲۲ هزار دستگاه در ماه گذشته کاهش یافته است و خرداد ماه امسال در مهرماه امسال به صفر رسید. .

در این جلسه مقرر شد خودروهایی که نتوانستند تاییدیه استاندارد درب را دریافت کنند در قالب مکمل قانونی و الزامات رگولاتوری مجاز به فعالیت باشند.

در این نشست هنرمندان و جمعی از مدیران ارشد سازمان ملی استاندارد ایران حضور داشتند.