وزرای کشور ایران و ترکیه خواستار تقویت روابط دوجانبه بودند


پنجشنبه ۵ آبان ۱۴۰۱ – ۲۰:۲۰

ایران و ترکیه

تهران (پانا) – وزرای کشور ایران و ترکیه در گفتگوی تلفنی ضمن محکومیت اقدامات تروریستی رخ داده در دو کشور، بر گسترش همکاری ها و مرزبانی تاکید کردند.

احمد وحیدی و سلیمان سویلو خواستار تقویت روابط بین ما در سطح دوجانبه و منطقه ای، مبارزه مشترک با تروریسم، آزادی جنایتکاران و مبارزه با قاچاق مواد مخدر بودند.

وحیدی در این گفت وگوی تلفنی ضمن ابراز همدردی با شریک ترکیه ای خود برای انفجار تروریستی اخیر در آن کشور، گفت: ایران و ترکیه دشمنان مشترکی هستند و باید در مبارزه با تروریسم و ​​امنیت دو کشور بیشتر با یکدیگر همکاری کنند.

وزیر کشور ایران با اشاره به حمایت ها و اقدامات آمریکا، انگلیس، رژیم صهیونیستی و عربستان سعودی از اغتشاشات و تحریک تروریست ها در ایران، گفت: در گذشته برنامه های آنها برای سازماندهی و پشتیبانی بوده است. خشونت شکست خورده و موارد اخیر.

رئیس شورای امنیت کشور یادآور شد: جمهوری اسلامی ایران همچنان از ترکیه قوی و باثبات حمایت می کند و معتقدیم قدرت و امنیت دو کشور به نفع یکدیگر خواهد بود، هم محلی و هم محلی.

وحیدی از دعوت همتای ترک خود برای سفر به آنکارا تشکر کرد و ابراز امیدواری کرد که این سفر در آینده نزدیک انجام شود.

سلیمان سویلو وزیر کشور ترکیه نیز در این گفت وگوی تلفنی روابط جمهوری اسلامی ایران و ترکیه را راهبردی و تاریخی دانست و گفت: تا حد امکان به تقویت و تقویت روابط آنکارا و تهران ادامه می دهیم و این موضوع را مورد توجه قرار خواهیم داد. به نفع هر دو ملت و کشورهای منطقه است.

وی همچنین گفت: برخی در صدد تضعیف روابط دو کشور هستند و سران ترکیه و ایران نباید با تقویت روابط در همه ابعاد به افراد بد دو ملت جایگاهی بدهند.

وزیر کشور ترکیه ادامه داد: ما معتقدیم مسئولان جمهوری اسلامی ایران با تدبیر و اقتدار به حوادث اخیر برخی دولت ها رسیدگی خواهند کرد.

سویلو همچنین گفت: در زمینه گذرگاه های مرزی شاهد همکاری خوب و خوبی بین دو طرف هستیم و نظارت تصویری که در مناطق مرزی ایجاد کرده ایم به تقویت امنیت نقاط مشترک کمک می کند.