واکنش کنعانی به مداخلات نخست وزیر استرالیا/ سفیر این کشور به وزارت امور خارجه فراخوانده شد.


به گزارش فارس، ناصر کنعانی سخنگوی وزارت دارایی اسلامی ایران امروز (چهارشنبه، ۴ آبان) به اظهارات نخست وزیر استرالیا درباره تحولات داخل ایران پاسخ داد و گفت: به نظر می رسد نخست وزیر استرالیا این کار را انجام می دهد. چیزی اشتباه بر اساس اطلاعات نادرست است.” گفته می شود کمکی به روابط دو کشور نخواهد کرد.

لازم به ذکر است که آنتونی آلبانیز، نخست وزیر استرالیا در سخنانی مداخله و حمایت از تروریست ها را به وضعیت داخلی ایران پرداخت. وی همچنین از تحولات داخل ایران ابراز نگرانی کرده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: ما آماده هستیم تا اطلاعات دقیقی را در تهران و کانبرا به دور از جنجال رسانه ای در مورد تحولات ایران در اختیار دولت استرالیا قرار دهیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص اتهامات حقوق بشر استرالیا علیه ایران، احترام متقابل و اعتماد به واقعیت ها را بهترین راه برای جلوگیری از سردرگمی در دیپلماسی دانست. به قتل ۵۰۰ شهروند در زندان های این کشور. کشور و ممنوعیت تحقیقات حرفه ای در این موارد حق ندارد در مورد حقوق بشر صحبت کند.

به گزارش فارس، ناصر کنعانی در نشست هفتگی با خبرنگاران درباره ممنوعیت سفر کمیته تروریسم سازمان ملل متحد به زندان های پناهجویان توسط استرالیا نیز گفت: این را در اخبار دیدیم. متأسفانه دولت استرالیا همچنان در زمره کشورهایی است که مدعی حقوق بشر است و مرتباً از موضع کشور مدعی و کشور مدافع، اقدامات سایر کشورها را که سال هاست حقوق پناهندگان در این کشور را نادیده می گیرد، مورد بحث قرار می دهد. نقض شده است. آنها این پدیده در بین شهروندان استرالیایی نیز وجود دارد و گزارش های زیادی در این زمینه وجود دارد. در یک دهه گذشته گزارش های معتبری در مورد نقض حقوق بشر توسط پناهجویان در بازداشتگاه های این کشور منتشر شده است. این نشان می‌دهد که شعارها با اعمال همخوانی ندارند، در بسیاری از کشورهایی که مدعی حقوق بشر هستند، معمولاً از حقوق بشر به عنوان ابزاری برای تعیین دیدگاه‌های سیاسی خود استفاده می‌کنند، می‌توان تفاوت گفتار و عمل را مشاهده کرد.

* سفیر استرالیا به وزارت مالیات احضار شد

کنعانی همچنین امروز این موضع را حفاظت در برابر گروه های تروریستی و گروه های تجزیه طلب و سکوت در قبال حمله تروریستی وحشیانه دولت استرالیا به حرم شاهچراغ را نشانه استانداردهای دوگانه به حقوق بشر و دلبستگی خواند: سفیر استرالیا در وزارت امور خارجه با امور جمهوری اسلامی ایران تماس گرفته و اخطارهای لازم از سوی وی ارسال شد.

لازم به ذکر است که وزارت امور مالیاتی ایران پیش از این به شهروندان ایرانی اخطار داده بود که از سفرهای غیرمجاز به استرالیا خودداری کنند. وزیر امور خارجه کشورمان در خصوص احتمال بازداشت و استرداد به دولت های متخاصم، از هموطنان ایرانی خواست در سفر غیرضروری به استرالیا تجدید نظر کنند.