هورمون درمانی برای پوکی استخوان

پوکی استخوان اغلب یک وضعیت ناتوان کننده است که منجر به از دست دادن شدید استخوان می شود که به نوبه خود می تواند باعث شکستگی و شکستگی شود. افراد مسن، به ویژه زنان، بیشتر در معرض ابتلا به پوکی استخوان هستند. این بیماری معمولاً در خانواده‌ها نیز دیده می‌شود و برای افرادی که اسکلت کوچک‌تری دارند، به‌ویژه آنهایی که نژاد آسیایی و قفقازی دارند، مشکلات بیشتری ایجاد می‌کند.

پزشکان یکی از چندین دارو را برای درمان پوکی استخوان انتخاب می کنند. در گذشته، سازمان غذا و دارو پیشنهاد می کرد که درمان ها شامل استروژن و پروژسترون باشد. این داروها ممکن است برای پیشگیری از پوکی استخوان مفید باشند، اما برای درمان پوکی استخوان مفید نیستند. همچنین خطر ابتلا به سرطان سینه، حمله قلبی، سکته مغزی و آمبولی ریه را به همراه دارد. زنان باید قبل از شروع هر درمانی آزمایش تراکم استخوان DEXA را انجام دهند.

دو نوع هورمون برای درمان این بیماری تایید شده است. آنها کلسی تونین و تری پارتیدی هستند. تری پاراتید از هورمون تیروئید انسانی می آید و به صورت تزریقی ۲۰ میلی گرمی تجویز می شود که باید روزانه مصرف شود. نشان داده شده است که تری پاراتید باعث رشد استخوان جدید و جلوگیری از شکستگی به ویژه در ستون فقرات، لگن و مچ دست می شود. زنانی که این دارو را مصرف می کنند اغلب دچار گرفتگی عضلات پا، حالت تهوع و سطوح بسیار بالای کلسیم می شوند.

زنان برای هیچ بیماری استخوانی به جز پوکی استخوان نباید از این هورمون استفاده کنند. همچنین در صورت داشتن هر نوع بیماری قلبی، کلیوی یا کبدی و یا سابقه سرطان استخوان نباید از این دارو استفاده کنند. تری پاراتید نباید بیش از دو سال مصرف شود. اغلب اوقات، پزشک مصرف مکمل های کلسیم و ویتامین D را نیز به فرد توصیه می کند.

دومین هورمون تایید شده توسط سازمان غذا و دارو برای درمان پوکی استخوان، کلسی تونین است. ثابت شده است که این هورمون از شکستگی ستون فقرات جلوگیری می کند و به عنوان اسپری بینی تجویز می شود. گرفتگی بینی و حالت تهوع از عوارض جانبی شایع هستند. برخی از بیماران نیز درد مفاصل، قرمزی و کاهش اشتها را گزارش کرده اند.

پوکی استخوان یک بیماری جدی است که در صورت امکان نیاز به پیشگیری دارد. یکی از راه های ممکن برای پیشگیری، مصرف هورمون های استروژن و پروژسترون است. با این حال، این هورمون های مصنوعی خطرات سلامتی قابل توجهی دارند و بسیاری از مردم به اقدامات پیشگیرانه و درمانی جایگزین روی می آورند که شامل تغییر سبک زندگی و رژیم غذایی و افزودن مکمل های طبیعی است. برای کسانی که مایل به جلوگیری از شروع پوکی استخوان هستند و همچنین کسانی که قبلاً مبتلا به این بیماری تشخیص داده شده اند، اضافه کردن یک رژیم ورزشی تحمل وزن به برنامه هفتگی و همچنین خوردن یک رژیم غذایی سالم با افزودن کلسیم مهم است. و ویتامین D

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر