همکاری ایران، عراق و سوریه برای مقابله با گرد و غبار


بسیاری از مشاغل، محصولات و خدمات

تهران (پانا) – رئیس سازمان حفاظت محیط زیست که فهرستی از کشورها و اکثر کانون‌های گرد و غبار مرتبط با ایران را فهرست می‌کند، وضعیت جدید تلاش‌های نظارتی انجام شده برای کنترل این کانون‌ها در خارج از ایران را تشریح کرد.

علی سلاجقه که در یک برنامه زنده تلویزیونی صحبت می کرد، درباره تحلیل زیست محیطی با کشورهای همسایه و برآورده شدن الزامات عراق برای کنترل گرد و غبار گفت: امسال فراوانی و شدت گرد و غبار افزایش یافته و بیشتر نقاط کشور را تحت تاثیر قرار داده است. وضعیت محیط زیست جهانی به گونه‌ای پیش می‌رود که بسیاری از شاخص‌ها به سرعت در حال تغییر هستند و در ایران به دلیل ضعیف بودن اکوسیستم کشور به آستانه‌ها نزدیک است و اگر خوب مدیریت نشود دچار مشکل می‌شویم.

وی افزود: در شرایطی که کشور با وضعیت گرد و غبار مواجه است، رئیس جمهور از وزارت امور خارجه و مدیریت محیط زیست درخواست کرده است که در این خصوص اقدام فوری انجام دهند.

سلاجقه در ادامه با اشاره به اینکه منشاء پدیده گرد و غبار بیشتر کشورهای همسایه است، خاطرنشان کرد: منشأ ریزگردها در کشورهای همسایه است و به دستور رئیس جمهور و مذاکرات وزارت امور خارجه. گروه ایرانی که مدیریت سازمان محیط زیست را بر عهده دارد، مدتی پیش سازمان محیط زیست برای بررسی این موضوع به عراق آمد.

وی ادامه داد: بر اساس تحقیقات انجام شده و پروژه انجام شده در سازمان حفاظت محیط زیست، کشورهای همسایه با ۲۷۰ میلیون هکتار وسعت از شمال، شرق، جنوب و غرب کشور ما را تحت تاثیر گرد و غبار قرار خواهند داد.

رئیس سازمان محیط زیست گفت: بر اساس نتایج تحقیقات در مورد منشاء خارجی گرد و غبار، عربستان با وسعت ۹۰ میلیون هکتار کشور ما را دچار گرد و غبار خواهد کرد. نزدیک به ۲۴ میلیون هکتار از این چشمه در عراق و چهار میلیون هکتار در سوریه است.

سلاجقه گفت: «اما از آنجایی که در کشور ما چهار مرکز قدرت و مرکز کلیدی درگیر هستند، اولویت اول ما رفتن به عراق است. گروه ایرانی شامل اداراتی است که مستقیماً درگیر موضوع گرد و غبار و مسئول آن هستند. این ادارات عبارتند از: وزارت نیرو، وزارت مسکن، راه و شهرسازی، وزارت امور خارجه، وزارت جهاد کشاورزی و سازمان هواشناسی و وزارت جهاد کشاورزی در حال انجام این پروژه هستند.

رئیس سازمان محیط زیست گفت: دیدار بسیار نزدیکی با وزیر کشور، وزیر شهرسازی، وزیر کشاورزی، محیط زیست، آب و نخست وزیر عراق داشتیم که منجر به معارفه شد. در این جلسه مقرر شد شرایط نامه تاییدیه به ایران امضا شود. البته، مقامات عراقی خواهان این بودند که در مورد قوانین داخلی خود مطالعه کنند.

وی در خصوص جزییات کلی جلسه با گروه عراقی گفت: با فرض اینکه اولین مرکز اعتباری عراق مربوط به کشور ما باشد، مقرر شد برنامه عملیاتی بر اساس برنامه طراحی شود و مدیریت جامع محیط زیست کشور به این موضوع کمک کند. از این مرکز شروع کنید.” وزرای ذیربط همچنین با همکاران خود در مورد پروژه شروع پروژه پس از کارشناسی و طراحی صحبت کردند.

رئیس سازمان محیط زیست افزود: در نشست پیام های ۱۶ خرداد و ۲۱ تیرماه در نشست وزرای محیط زیست ۱۵ کشور همسایه موضوع گرد و غبار مطرح شد. هدف از کار و اجرای این طرح دوباره در آنجا مورد بحث قرار خواهد گرفت. همچنین در نظر گرفته شده است که پروژه اجرای این طرح با همکاری سازمان های بین المللی در دست ایران است.

سلاجقه ادامه داد: نخست وزیر عراق گفت که بر اساس تصمیم وزیران ما آماده اقدام هستیم و مقرر شده است طبق برنامه اقدامی که ایران در قالب جلسه ارائه کرده است، کارشناسانی که مراحل اجرایی آن ها انجام می شود، اجرایی شود. باید مسائل اعتباری را بررسی کند. بنابراین، این راه خوبی است که ما به عراق رسیدیم و قراردادها در ۱۳ جولای با حضور وزیر محیط زیست عراق در ایران امضا شد.

وی گفت: «در سال ۱۹۹۰، در جلسه ای با وزیر محیط زیست عراق، برنامه ای برای جلوگیری از گرد و غبار وجود نداشت، اما امروز وضعیت تغییر کرده است. شرایط سیاسی و اقتصادی کشورهای همسایه ما متفاوت است، اما نشست امسال به دلیل تعداد توافقات انجام شده متفاوت بود. هر دو کشور گفتند مردم ما از امضای تفاهم نامه و اجرای یک برنامه عملیاتی خسته شده اند تا مردم تاثیر کاهش گرد و غبار را ببینند. البته مناطق عراق تحت تاثیر درگیری های منطقه ای قرار دارند و در حال حاضر کارهای زیادی در حال انجام است. تصمیم گرفته شد که عراق سیاست داخلی خود را برای کاهش مسائل امنیتی اجرا کند.

سلاجقه گفت: در همایش امسال برنامه عملیاتی داشتیم که باز هم برنامه ها علمی است و برآیند کار ما بر اساس داده های ۱۵ ساله است. عراق طرح ما را به عنوان مبنایی برای اقدام پذیرفته است.

وی همچنین گفت: در مرحله مدیریت استفاده از سرپناه، پوشش گیاهی، هوای زنده و بدون تهویه، آبیاری زمین در دستور کار قرار دارد. این یک برنامه تحصیلات تکمیلی است. حوزه هایی که کار باید انجام شود برای ما مشخص است و نتیجه عملیاتی توسط کارشناسان انجام می شود. البته این یک مسئله مالی و زمانی است. در نظرات کارشناسان باید مشخص شود که چه مواردی باید در اولویت قرار گیرد.

رئیس سازمان محیط زیست گفت: حدود چهار میلیون هکتار را در منطقه دیرالزور سوریه به عنوان منبع اصلی ریزگردها شناسایی کرده ایم. به گفته کارشناسان، ما یک قدم جلوتر از اجلاس سوریه هستیم، زیرا این تفاهم نامه بر اساس برنامه اقدام پیشنهادی برای اجرای بهتر طرح بازنگری در منطقه امضا شده است.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست ادامه داد: شرایط آب و هوایی، خشکسالی، دستکاری انسان در محیط و تغییر کاربری اراضی، موضوع گرد و غبار را به یک عامل محیطی عالی تبدیل کرده است. منطقه چشمه‌ای در سوریه است که در دست گروه‌های شبه‌نظامی و گروه‌های تروریستی است، بنابراین باید شرایطی در آنجا فراهم شود. دولت سوریه می گوید ما با همکاری با کشورهای دوست و قدرت های خود از این فرصت ها استفاده خواهیم کرد و سپس کار میدانی انجام خواهد شد. این طرح فراتر از امضای یک سند توجیهی ساده است و اجرای آن گامی رو به جلو است.

وی افزود: کویت و امارات مقاصد بعدی سفر ما بودند اما به دلیل شرایط داخلی این کشورها سفر انجام نشد و پس از یک هفته طبیعت سعی کردیم ترکیه، امارات و کویت را بیاوریم. به میز

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست می‌گوید: اگر در تابستان شرایط کار صحرایی فراهم شود، وزارت نیرو و جهاد کشاورزی در منطقه بماند و کار را آغاز کند و با این شرایط و ضوابط فعالیت کند. شاید در تابستان امکان رشد وجود نداشته باشد، اما در صورت ایجاد رطوبت و گازهای غیر زنده، اقدامات مدیریتی برای رفع مشکل آغاز می شود.

کرمان دارای بالاترین سطح کویر در شرایط سخت است

سلاجقه گفت: ۳۴ میلیون هکتار بیابان در کشور وجود دارد و پنج میلیون هکتار در شرایط بد قرار دارند. این بیابان‌ها در استان‌های کرمان، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، خراسان رضوی، سمنان، یزد و اصفهان قرار دارند اما استان کرمان در خطرناک‌ترین شرایط، بالاترین سطح کویر و خوزستان را دارد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: بر این اساس طی پنج سال گذشته نزدیک به دو هزار و ۷۰۰ میلیارد تن بدهی به این سازمان برای دو و نیم میلیون هکتار از پنج میلیون هکتار از مهمترین آنها اختصاص یافته است. مرکز . از آنجایی که کشور ما بسته به عوامل محیطی، تغییرات اقلیمی و خشکسالی در آستانه منابع آب، خاک و هوا قرار دارد، این موضوع تشدید می شود و کانون های جدیدی ایجاد می کند، زمانی که خاک با تبخیر زیاد خشک می شود، خاک حذف می شود. این امکان وجود دارد، حتی اگر سرعت باد کم باشد.

سلاجقه گفت: یکی از راه هایی که دشمن بر کشورها تأثیر می گذارد، مسائل زیست محیطی است. در سفر به عراق و سوریه که منبع اصلی گرد و غبار در کشورمان هستند، مناطقی که بیشترین حساسیت را نسبت به گرد و غبار دارند، مناطقی هستند که خصومت وجود دارد. این بدان معناست که گروه‌های داعش و کشورهای خارجی در دیرالزور سوریه و مرکز اولیه عراق مانند دیالی فعال هستند و تقریباً گویی در سال‌های اخیر اجازه کشت و زرع به مردم داده نشده است. بنابراین مردم از آن مناطق مهاجرت کرده اند، زمین ها رها شده، پوشش گیاهی و رطوبت خاک از بین رفته است. این عوامل دست ساز یا محیطی همه مناطق را تحت تأثیر قرار داده و در اثر برخورد نظامی و برخورد، خاک این مناطق به پودر تبدیل شده است. کپک پودری نیز با هوای بسیار کم حرکت می کند که نوعی تهدید محیطی است.

سلاجقه گفت: در شرایط تحریم، برخی کشورها به ما سلاح گرم پزشکی ندادند. حالا می توانیم روی زمین بسازیم. بسیاری از عوامل دیگر مانند فناوری های جدید، آلودگی و صنایعی که در محیط زیست استفاده می کنیم، وجود دارند که نمونه هایی از تروریسم زیست محیطی هستند. اینها قدرت هایی هستند که توسط کشورهایی که ادعا می کنند در مورد محیط زیست صادق هستند، سلب می شوند. موضوع دیگر عدم مشارکت برخی کشورها در مذاکرات منطقه ای یا منطقه ای است که نشان می دهد این کشورها در راستای سیاست های منطقه ای کشورهای استعمارگر حرکت می کنند و ایجاد کمبود مردم در کشورها می گوید.

وی در خصوص کمک های سازمان های بین المللی نیز افزود: سازمان های بین المللی که در کنار این طرح هستند و اعضای فائو و UNDP در ۱۲ تیرماه تشکیل جلسه می دهند. ما باید از آنها بخواهیم که طبق کنوانسیون های جهانی کارهایی برای کمک به کشورمان انجام دهند. البته در گذشته بحث هایی صورت گرفته و اعلام آمادگی شده است، اما باید برنامه عملیاتی اجرا شود.

سلاجقه با ادعای اینکه وضعیت جهان در حال تغییر است، گفت: ریزگردها موضوعی است که احتمالاً یک قرن است که رشد کرده و با یک سال و پنج سال و ۱۰ سال نمی توان آن را مدیریت کرد. بر اساس اعلام ستاد ملی گرد و غبار، در واقع یک برنامه ۱۰ ساله در کشور تصویب شده است و تیم های مدیریتی در حال کار بر روی آن هستند. همچنین برای مهار گرد و غبار با منشاء خارجی برنامه ای پنج ساله با مجوزهای خارجی در نظر گرفته ایم و امیدواریم مدیریت شود.