هفته سیزدهم بارداری چطور؟ + راهنمایی در مورد وضعیت مادر و جنین


آیا برای رفتن به هفته سیزدهم بارداری آماده اید؟! صادقانه بگویم، گذراندن یک هفته دیگر از ۴۲ هفته بارداری، برگ جدیدی از ۹ ماه زندگی بسیار متفاوت با دنیایی از علائم خاص و علائم غیرمنتظره است. فکر نمی کنید حضور در کنار یک مامای مجرب و همیشه در دسترس این سفر را برای شما متفاوت کند؟!

وارد اپلیکیشن شوید

با کلیک بر روی دکمه بالا می توانید این کار را انجام دهید اپلیکیشن Mint را به صورت رایگان دانلود کنید پس از انتخاب قسمت “من باردار هستم” با توجه به هفته سیزدهم بارداری خود، اطلاعاتی در مورد وضعیت مادر و جنین، رژیم غذایی ویژه بارداری و توصیه های مناسب تری دریافت خواهید کرد.

در هفته سیزدهم چه خبری می شوم؟!

در هفته سیزدهم چه خبری می شوم؟!

وارد خواهد شد ۱۳ هفته بارداری این بدان معناست که شما ماه اول بارداری را به خوبی پشت سر گذاشته اید و وارد ماه چهارم شده اید. می توان گفت سه ماه اول بارداری ترس و استرس خاص خود را دارد که وقتی با سلامتی تمام شود آرامش دیگری را احساس خواهید کرد. در این زمان ظاهر شما نشان می دهد که در آینده فرشته کوچکی خواهید داشت. حالا وقتی به خودت نگاه می کنی، باور می کنی که چیزی در درونت زنده است. تهوع و استفراغ ممکن است در صبح هفته ششم بارداری وجود نداشته باشد. اکنون احساس بهتری خواهید داشت، زیرا آموخته اید و با شرایط خود سازگار شده اید.

در هفته سیزدهم بارداری طول جنین به ۷ سانتی متر و وزن آن ۲۵ گرم می رسد. در این زمان اندام های مختلف بدن او رشد کرده و با سونوگرافی به راحتی قابل تشخیص است. سر او بیش از هر چیز دیگری مورد توجه قرار می گیرد. استخوان های بازوها و پاها شروع به تشکیل و رشد می کنند. جفت به خوبی رشد کرده است و غذای رحم را دریافت می کند. به دلیل رشد جفت، تولید هورمون ها کنترل می شود، به همین دلیل بسیاری از مادران احساس تهوع و استفراغ نمی کنند.

در این مرحله اندام های شکمی مانند معده و روده کوچک که تا کنون در بند ناف بوده اند به شکم جنین منتقل می شوند. بند ناف نیز در حال رشد است. این هفته گوش ها و چشم ها در جای اصلی خود پیدا می شوند. سیستم گردش خون نیز بهبود یافته و سموم را از بدن جنین خارج می کند. شاید در این مرحله متوجه شوید که فرشته کوچک شما دختر است یا پسر.

وضعیت مادر در هفته سیزدهم بارداری

13 هفته بارداری

۱۳ هفته بارداری

در هفته سیزدهم بارداری، رحم به سمت بالا حرکت می کند، بنابراین فشار روی مثانه کاهش می یابد. این منجر به ادرار کمتر می شود. به طور کلی در این زمان بدن مادر انعطاف پذیرتر می شود. تغییرات هورمونی می تواند باعث خستگی و خستگی در چند هفته اول بارداری شود. با این حال، با بزرگتر شدن شکم، ممکن است علائم کشش در این ناحیه را تجربه کنید. این ترک ها روی سینه و باسن نیز دیده می شود. ترشح این هورمون باعث بزرگ شدن سینه ها و آماده شدن برای شیردهی می شود. جالب است بدانید آغوز در ماه دوم بارداری در بدن مادر تولید می شود. آغوز به آغوز یا اولین شیری که از سینه مادر خارج می شود اطلاق می شود.

در هفته سیزدهم بارداری چه علائمی را تجربه می کنید؟

از علائم رایج در این زمان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

برای کاهش این مشکل بهتر است از خوردن غذاهای چرب و تند خودداری کنید. همچنین در دوران بارداری سعی کنید تعداد وعده های غذایی خود را افزایش دهید و در عین حال در هر وعده غذایی کمتر غذا بخورید. در دوران بارداری، ماهیچه های قسمت فوقانی معده فعالیت کمتری دارند، که باعث می شود اسید معده به قسمت بالایی معده حرکت کند. سوزش در قفسه سینه و درد در پشت بدن.

بسیاری از زنان در ماه ها و هفته های اول بارداری با این مشکل مواجه می شوند. البته باید گفت که تغییرات هورمونی باعث این مشکل می شود. برای کاهش علائم آن بهتر است در طول روز از آب زیاد استفاده کنید، در عین حال به فیبرهای موجود در رژیم غذایی خود نیز توجه کنید. با خوردن سبزیجات و میوه های تازه می توانید وضعیت خود را بهبود ببخشید.

در این زمان جریان صاف و معطری از شیر از قیف را تجربه خواهید کرد. این نشان دهنده سلامت شما و رحم است. این مواد ترشح شده توسط هورمون استروژن از بروز سرطان در دوران بارداری جلوگیری می کند.

کاهش دلار

این هفته با شیری به نام لکورا مواجه می شوید که ممکن است افزایش یابد. فاکتور جریان عالی است: Lecura از دهانه واژن و کانال تولد نوزاد در برابر عفونت و التهاب محافظت می کند. اگر سایز بزرگ است باید سراغ قرص های روزانه بروید.

میل جنسی را تغییر دهید

نوسانات میل جنسی در دوران بارداری بسیار شایع است و شما تنها نیستید و همسرتان ممکن است در شرایط خاص تغییراتی را در میل جنسی خود تجربه کند.

اگر بارداری ایمن و سالم را با میل جنسی خوب تجربه کردید، نگران نباشید و از رابطه خود لذت ببرید. آیا نگران سلامت جنین و رحم هستید؟ موقعیت او ایمن است و در مایع آمنیوتیک محافظت می شود. رحم و کیسه آمنیوتیک از جنین محافظت می کنند.

اگر نگران رابطه جنسی هستید، با ماما صحبت کنید و از او بپرسید. به یاد داشته باشید که اگر در دوران بارداری مشکلی پیش آمد، ماما به شما توصیه می کند که در دوران بارداری کمتر بخوابید یا اصلا نخوابید. بررسی خطر سقط جنین یا زایمان زودرس یکی از دلایل نخوابیدن است.

آیا خواب در هفته سیزدهم بارداری امکان پذیر است؟

امروزه بسیاری از زنان بیشتر از رابطه جنسی آگاه هستند. خواب در دوران بارداری باید با توجه به شرایط مادر و جنین انجام شود. اگر مشکل خاصی وجود ندارد، خوب است که رابطه جنسی داشته باشید، البته زن و شوهر باید آن را در نظر بگیرند. برای این منظور بهتر است از یک پزشک متخصص مشاوره روشن و شفاف دریافت کنید. کمترین نگرانی می تواند تجربه ای تلخ برای شما باشد.

چه آزمایشاتی در هفته سیزدهم بارداری انجام می شود؟

در دوران بارداری آزمایش ها و معایناتی برای کنترل سلامت مادر و جنین انجام می شود که باید در زمان مقرر انجام شود. آزمایش خون برای ماه اول بارداری یکی از این آزمایشات است. اگر هنوز این کار را انجام نداده اید، هفته سیزدهم بارداری آخرین مهلت شما برای انجام آن است. سونوگرافی NT و نمونه برداری از پرزهای جفت از دیگر آزمایشاتی است که در این زمان قابل انجام است.

نکات مهم در مرحله دوم بارداری

این هفته موارد زیر را به خاطر بسپارید:

در دوران بارداری ورزش کنید

خودت انجامش بده پس هرگز ترکش نکن! اما اگر دوست ندارید به طور منظم ورزش کنید، فرض کنید می توانید یک ورزش سبک را با مشورت یک ماما ترتیب دهید. شنا، پیاده روی یا یوگای بارداری می تواند کمک زیادی به شما کند.

با حفظ سلامت و قدرت بدن خود، حتی در شش ماه قبل از تولد یا در ماه های پس از تولد نوزاد، می توانید بر استرس های محیطی تأثیرگذار بر بدن غلبه کنید.

اگر بخشی از تمرینات شکمی شما شامل خوابیدن به پشت است، این قسمت باید در دوران بارداری تغییر کند. زیرا رحم بزرگ شما در این حالت بدن فشار بیشتری به رگ های خونی وارد می کند و خون با فشار کمتری به قلب شما باز می گردد. از مامای خود بخواهید که شما را در مورد بهترین برنامه ورزشی در این هفته راهنمایی کند.

در روزهای تمرین، زمان بیشتری را برای تقویت عضلات لگن توصیه می کنیم. فایده تقویت این ناحیه بهبود قدرت ادرار و افزایش حمایت اندام لگنی (مثانه، رحم، روده کوچک و راست روده) است.

انتخاب تمرینات کگل این یکی از انتخاب های هوشمندانه است. با انقباض و رها کردن عضلات لگن و لگن می توانید اثرات طولانی مدت آن را تجربه کنید. باید گفت انجام این تمرین را می توان سه بار با جمع آوری و رهاسازی عضلات و یا تکرار این حرکت در طول روز انجام داد.

بچه داره میاد!

بسیاری از مادران باردار دوست دارند بارداری خود را در این هفته به دوستان و خانواده خود اعلام کنند. البته بهتر است در این زمان بارداری خود را اعلام کنید زیرا خطر سقط جنین برای شما و جنین از بین رفته و وارد مرحله دوم شده اید. پس شما این انتخاب را دارید که این خبر هیجان انگیز را در اینستاگرام بخوانید یا یک تماس تلفنی ساده!

البته می توانید در این مورد با همسرتان صحبت کنید و زیباترین راه را برای غافلگیری نزدیکانتان بیابید. خیلی بهتر است، خوب است که تیمی کار کنیم و از برنامه جلو برویم، همه احساسات را در نقش مادر و پدر در لباس پوشیدن و زیبا نشان می دهد. پس برای رویارویی با دنیای هیجان انگیز آماده شوید. آنها از شنیدن این خبر بسیار خوشحال شدند و اشک شوق ریختند.

مرخصی زایمان

خوب، اکنون زمان آن است که برای درخواست مرخصی زایمان برنامه ریزی مناسبی داشته باشید. مدیریت این فرآیندها یک فرآیند ساده است. می توانید با مدیر محل کار خود ملاقات کنید و خبرهای خوب مادر شدن در آینده را بخوانید، از زمان و مدت مرخصی زایمان خود به او بگویید. مرخصی پدری شما شامل ۱۰ هفته مرخصی است که می توانید به طور قانونی از آن استفاده کنید.

در طول جلسه می توانید موارد زیر را با کارفرما یا رئیس شرکت در میان بگذارید:

چه نوع مرخصی پدری می توانید بگیرید؟

زمان شروع را ترک کنید

زمان بازگشت از تعطیلات است

گزینه های شما پس از بازگشت، از جمله تغییر موقعیت های شغلی

اگر به تازگی متوجه شده اید که باردار هستید، به متخصص زنان مراجعه کنید. در نظر گرفتن جلسات بارداری، تست بارداری و تعیین زمان زایمان ضروری است. به یاد داشته باشید که از هفته های ۱۳ تا ۲۸ بارداری، قرار ملاقات شما ممکن است هر ۴ تا ۵ هفته باشد.

آخرین کلمه

بارداریت رو اعلام کردی؟ خوبه! در این هفته و معمولاً در سه ماهه دوم بارداری، می توانید با خیال راحت خبرهای خوب مادر شدن را بخوانید زیرا خطر سقط جنین بعد از ماه اول کاهش می یابد. البته ناگفته نماند که اینکه چه زمانی می خواهید این گزارش را بخوانید بستگی به خودتان دارد.

اگر مادر شاغلی هستید، بهترین زمان برای درخواست مرخصی زایمان و اطلاع دادن به رئیستان هفته سیزدهم بارداری است. بنابراین، می توانید برای انتشار اخبار و اینکه چه کسی باید به وضعیت جدید شما ارتقا یابد، برنامه ریزی کنید.

با اطلاع دادن به همکاران نزدیک خود، می توانید از آنها بخواهید تا زمانی که دور هستید، بخشی از کارهای شما را به عهده بگیرند. پس در هفته سیزدهم بارداری پس از شنیدن خبر مادر شدن باید انتظار شاد بودن در کنار هم را داشته باشید!

منبع: pampers, roising children