هزینه ازدواج و فرزندآوری از ابتدای سال جاری تاکنون به ۵۳۷ هزار نفر رسیده است


دوشنبه ۱۰ مرداد ۱۴۰۱ – ۱۵:۴۳

वारिज वाम तो बाज्ञान बाजन्षस्तगाा बाज्ञान बाजन्षस्तगाा

تهران (پانا) – دفتر دوم اعتبارات بانک مرکزی اعلام کرد که از ابتدای سال جاری تا امروز ۱۹ مرداد ۱۴۰۱، ۲۱۷ هزار فرزند بدهکار به مبلغ ۸۶ هزار و ۷۴۸ میلیارد ریال و ۳۲۰ هزار و ۶۵۸ فرزند بابت ازدواج متولد شده اند. وام از ۴۴۰ هزار میلیارد ریال پرداخت می شود.

به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، مهدی سحابی گفت: قیمت وام و وام مسکن در بانک های مربوطه شتاب گرفته است، به طوری که از نیمه خرداد (زمان ابلاغ دستورالعمل) تا امروز ۱۹ مردادماه ۳۵ هزار و ۶۱۶ مورد برای متقاضیان ۱۴ هزار و ۸۵۰ نفر به بانک ها اعزام شدند که مبلغ ۸۶۱۶ میلیارد ریال پس انداز خانگی خود را دریافت کرده اند.

وی توضیح داد: طبق توافق شورای دارایی و دارایی، سقف صندوق مسکن و پس انداز برای متقاضیان شهر تهران ۱۰۰ میلیون تومان، شهرستان ها ۷۰ میلیون تومان و سایر شهرها ۴۰ میلیون تومان است.

دومین دفتر اعتباری بانک مرکزی گفت: بانک مرکزی پس از تایید شورای پول و دارایی، سهمیه استانی و دستورالعمل پرداخت را به سامانه مالی ابلاغ می کند و بر این اساس متقاضیان برای اخذ ساختمان، چک می کنند. سامانه وزارت راه و شهرسازی و ارائه گواهی رسمی اجاره سال ۱۴۰۱.

وی همچنین گفت: وزارت راه و شهرسازی بازرسی اولیه برای بررسی وضعیت ساختمان های متقاضی را به پایان رسانده و متقاضیان پس از دریافت پیامک تاییدیه بانک و شعبه مربوطه را انتخاب خواهند کرد. در شبکه بانکی با استفاده از سامانه صمت استعلام وام مسکن، نظافت و سپرده قوی برای متقاضی انجام شده است و در صورت عدم حضور متقاضی در محل مناسب، مراحل ارائه پرونده مبنی بر پرداخت منزل به متقاضی می باشد. .

سحابی در خصوص مزایای این خانه توضیح داد: مبلغ ودیعه مسکن بر اساس مصوبه شورای مالی و دارایی (۱۸ درصد) محاسبه شده و مدت بازپرداخت آن ۵ سال است. همچنین سقف تمام خانه های تامین مالی شبکه بانکی برای پس انداز مسکن ۴۰ هزار میلیارد تومان است.

وی ادامه داد: شورای پول و دارایی قبل از انتشار بسته موضوع را به بانک مرکزی اعلام کرد، ما نیز این تصمیم را به بانک ها ابلاغ کرده ایم و متقاضیان می توانند با ثبت نام در سامانه حمایت از ۱۰ خردادماه این خانه را دریافت کنند. تمدید بانک

دومین مسئول وام بانک مرکزی نیز گفت: یکی دیگر از شرایط دریافت سپرده مسکن متاهل بودن متقاضی است. به همین ترتیب، شرط سنی برای زنان مجرد ۳۵ سال به بالا و برای مردان مجرد، ۴۵ سال به بالا است.