نکات محافظت از باتری لپ تاپ بهترین راه برای افزایش عمر باتری


با نگهداری اولیه عمر باتری لپ تاپ خود را افزایش دهید

امروزه کامپیوتر لپ تاپ بخش مهمی از زندگی اکثر جوانان و کارآفرینان است و از محل کار گرفته تا خانه و دانشگاه با ما همراه است. در غیاب برق، باتری لپ تاپ مسئول حفظ آن است. بنابراین طول عمر و سلامت او مهم است. شامل مهم ترین دلایل خرابی و خرابی باتری لپ تاپ شارژ مداوم و استفاده مکرر و زیاد است و با توجه به گرانی این باتری بهتر است در نگهداری آن دقت کنید. در این مقاله به روش های نگهداری باتری لپ تاپ اشاره می کنیم که سلامت باتری را تضمین کرده و خرابی آن را به تاخیر می اندازد.

عمر باتری لپ تاپ

امروزه باتری های لپ تاپ از نوع لیتیومی هستند و طول عمر آنها بین دو تا سه سال می باشد. اگر از روش‌های مناسب برای محافظت از باتری لپ‌تاپ استفاده کنید، می‌توانید خرابی آن‌ها را بدون شکست به تاخیر بیندازید. باتری چقدر شارژ ذخیره می کند. بستگی به وضعیت باتری و ظرفیت آن و عوامل دیگری مانند میزان استفاده دارد.

بهترین زمان برای اتصال لپ تاپ به برق، شارژ است

وصل نگه داشتن لپ تاپ در زمان مناسب و شارژ شدن یکی از راه های حفظ باتری لپ تاپ است. توصیه می کنیم با یک لپ تاپ قفل نشده در محدوده باتری ۲۰ تا ۹۰ درصد کار کنید. وقتی شارژ باتری به ۹۰ درصد یا بیشتر رسید، می توانید آن را از برق بکشید. همچنین قبل از اینکه سطح باتری به زیر ۲۰ درصد برسد، به شارژر متصل شوید. هرگز اجازه ندهید باتری لپ تاپ به طور کامل تمام شود. زیرا این موضوع باعث کاهش عمر و آسیب باتری می شود.

تعمیر باتری لپ تاپ

باتری لپ تاپ حتی اگر قابل تعمیر باشد، بعد از تعمیر یکسان نیست و گاهی اوقات دستگاه آسیب می بیند. توصیه می شود پس از خراب شدن باتری لپ تاپ به فکر تعمیر آن نباشید، آن را با باتری نو و استاندارد تعویض کنید تا به دستگاه آسیبی نرسد.

بررسی شیوه های نگهداری باتری لپ تاپ

اولین و مهمترین قدمی که می توانید برای حفظ باتری لپ تاپ خود بردارید، کاهش مصرف انرژی آن است. برای این کار روش های مختلفی وجود دارد که در ادامه به برخی از آنها پرداخته می شود. مهم ترین راه های کاهش مصرف برق لپ تاپ عبارتند از:

  • شارژ باتری را مقایسه کنید
  • برنامه های کنترل غیر ضروری را با استفاده از ابزار حذف کنید مدیر عملیات
  • قفل دستگاه های جاسازی شده را از لپ تاپ هایی مانند این باز کنید درایو یو اس بی
  • روشنایی صفحه مانیتور را کاهش دهید
  • از حالت استفاده کنید خواب بخواب بجای در انتظار
  • اجرای برنامه های کمتر در یک زمان
  • اتصالات غیر ضروری مانند اتصال به اینترنت را غیرفعال کنید
  • لپ تاپ را از گرم شدن بیش از حد محافظت کنید

متعادل نگه داشتن سطح شارژ باتری؛ اولین راه برای صرفه جویی در باتری

همانطور که گفته شد باید باتری را همیشه در حالت عادی شارژ نگه دارید و پس از شارژ کامل آن را از برق جدا کنید و بین ۹۰ تا ۲۰ درصد استفاده کنید و به برق متصل نباشید. همچنین هرگز اجازه ندهید باتری کاملا خالی شود. این مشکل در دراز مدت عمر باتری را کاهش می دهد.

اجرای برنامه های غیر ضروری را متوقف کنید مدیر عملیات

برنامه های مختلف هر کدام درصد مشخصی از شارژ باتری را مصرف می کنند. اگر نیازی به باز کردن برنامه ای نیست، می توانید با باز کردن ابزار Task Manager و کلیک بر روی گزینه، آن را باز کنید کار را متوقف کنید، افزونه باز کردن برنامه های بزرگ می تواند عمر باتری را کاهش دهد.

قفل دستگاه های جاسازی شده را از لپ تاپ هایی مانند این باز کنید درایو یو اس بی

مهم است که تجهیزات مناسب باشد یو اس بی وقتی آن را به لپ تاپ وصل می کنید، تاثیر زیادی در افزایش مصرف باتری دارند. تمام دستگاه های خارجی مانند ماوس، کارت حافظه، بلندگو، بلوتوث و غیره مصرف باتری لپ تاپ را افزایش می دهند.. قطع این دستگاه ها یکی از مهم ترین راه های صرفه جویی در باتری لپ تاپ است.

کاهش روشنایی صفحه نمایش

اساساً هر چه صفحه نمایش روشن تر باشد باتری کمتر و عمر باتری کمتر می شود. همچنین میزان روشنایی بالا پیکسل های صفحه مانیتور را برای مدت طولانی می سوزاند. روشنایی صفحه نمایش را بین ۵۰ تا ۷۰ درصد نگه دارید.

از حالت استفاده کنید خواب بخواب بجای در انتظار; راه دیگری برای صرفه جویی در باتری لپ تاپ

و زمانی که لپ تاپ در حالت است خوب بخوابی به عنوان مثال، یک لپ تاپ از شارژ کم باتری برای تامین انرژی حافظه رم استفاده می کند تا وضعیت سیستم عامل را در حافظه رم بارگذاری شده حفظ کند. هر زمان که بخواهید دوباره از لپ تاپ خود استفاده کنید، سیستم عامل در عرض چند ثانیه برای استفاده شما آماده می شود. در حالت خواب بخوابوضعیت سیستم عامل روی هارد دیسک ذخیره می شود و زمانی که لپ تاپ خاموش است. در این مورد، تقریبا هیچ هزینه ای ندارد.

پروژه ها را یکجا اجرا نکنید

هر چه تعداد برنامه های همزمان در لپ تاپ شما بیشتر باشد، از باتری بیشتری استفاده می کنید. اگر به برنامه ای نیاز ندارید، آن را ببندید تا فشار روی باتری لپ تاپ کاهش یابد. اگر برنامه های زیادی روی سیستم باز باشد، سیستم هنگ می کند و این موضوع روی عمر باتری نیز تاثیر می گذارد.

حذف لینک های غیر ضروری؛ راه دیگری برای صرفه جویی در باتری لپ تاپ

اتصال لپ تاپ به اینترنت، بلوتوث و موارد دیگر می تواند به میزان قابل توجهی بر میزان مصرف باتری تاثیر گذاشته و آن را افزایش دهد. اگر به اینترنت نیاز ندارید، برای کاهش مصرف باتری، اتصال آن را غیرفعال کنید. هرگز دستگاه را آفلاین نگذارید.

جلوگیری از داغ شدن بیش از حد لپ تاپ

گرما بدترین دشمن باتری لپ تاپ است. قرار گرفتن در معرض دمای بالا می تواند عمر باتری لپ تاپ را کاهش دهد. مسیر تولید لپ تاپ باید عادی باشد. استفاده از روترهای مخصوص پورت یو اس بی آنها حتی اگر دستگاه خنک شود کار می کنند، اما مصرف باتری را به میزان قابل توجهی افزایش می دهند و عمر آن را کاهش می دهند.

تصحیح؛ این یکی از بهترین راه ها برای صرفه جویی در باتری لپ تاپ است

در هر صورت هنوز راه حل موثری وجود ندارد که بتوان باتری لپ تاپ را برای همیشه زنده نگه داشت. اما تعمیر باتری به عنوان روشی بسیار موثر برای مراقبت صحیح از باتری لپ تاپ معرفی شده است. کالیبراسیون روش و تمرین خاص خود را دارد، بهتر است برای اطمینان از سلامت باتری با یک متخصص مشورت کنید و در نمایندگی های مجاز کار کنید.

عمر مفید باتری نتیجه استفاده از شیوه های صحیح نگهداری باتری لپ تاپ است

در این مقاله نکاتی در مورد نحوه مراقبت از باتری لپ تاپ قرار داده ایم. توجه به این موارد باعث حفظ عمر مفید باتری لپ تاپ شما می شود. البته فکر نکنید با انجام این روش ها عمر باتری لپ تاپ شما برای همیشه افزایش می یابد و هرگز از کار نمی افتد. تداوم رعایت این نکات فقط خرابی باتری را به تاخیر می اندازد و باعث افزایش عمر باتری لپ تاپ نمی شود. باتری های لپ تاپ عمر خود را دارند و این نکات به جلوگیری از خرابی باتری کمک می کند.