نقشه ای از مواد معدنی مریخ منتشر شد


چهارشنبه ۸ تیر ۱۴۰۱ – ۰۶:۳۸

مادر مارک

تهران (پانا) – این تصاویر رنگین کمان کمی شبیه هنر دیجیتال به نظر می رسند، اما در حقیقت، نقشه هایی از سطح مریخ با استفاده از طیف سنج تصویربرداری فشرده ناسا یا CRISM بر اساس مدارگرد شناسایی مریخ ناسا (MRO) هستند. ثبت شده است.

به گزارش ایسنا، از سال ۲۰۰۶ این فضاپیما با استفاده از دوربین های خود مانند دوربین های HiRISE برای عکاسی از کیهان و همچنین جمع آوری داده های طیف سنجی و راداری و تحویل به زمین به دور مریخ می چرخد. نور توسط رادیو مدارگرد به طول موج های مختلف تقسیم می شود تا مشخص شود که جرم آسمانی از چه چیزی ساخته شده است. رنگ‌های مختلف در نقشه‌های مختلف زیر، مواد معدنی خاصی را در سطح مریخ نشان می‌دهد که به محققان اجازه می‌دهد تا ساختار جغرافیایی این سیاره را از مدار آن مشاهده کنند.

ناسا اولین قسمت از نقشه بسیار دقیق تقریباً کل سطح مریخ را در قالب یک تصویر ۵.۶ گیگاپیکسلی در ۷۲ رنگ منتشر کرده است.بیش از ۵۰۰۰۰ بخش از نقشه به طول نزدیک به ۳۳۰ مایل (۵۳۱ کیلومتر) وجود دارد. و شش مایل (۹.۶ کیلومتر) عرض، آنها برای تشکیل نقشه نهایی ترکیب شده اند. این نقشه یک آینه وسیع برای هر قسمت از سطح مریخ است، نواحی مایل به قرمز مناطقی هستند که غبار قرمز روشن زیادی دارند، نواحی تاریک سنگ ها و گرد و غبار کمتری هستند.

مجموعه دیگری از داده های رادیویی CRISM، مناسب برای هر بخش از نقشه، ظرف شش ماه پس از تکمیل بررسی منتشر شد. کل داده های این رادیو ۸۶ درصد از سطح مریخ را پوشش می دهد و نقشه جامعی از موقعیت مواد معدنی اصلی ارائه می دهد. به این ترتیب، محققان می‌توانند درباره تاریخچه آب جهان اطلاعات بیشتری کسب کنند، اهداف جدیدی را برای تحقیقات علمی تعیین کنند یا بهترین مکان‌های فرود را برای ماموریت‌های آینده به مریخ انتخاب کنند.

نقشه “هنر” از مواد معدنی در مریخ

اسکات مورچی، محقق ارشد CRISM در بیانیه ای گفت: «این مجموعه داده جدیدی است که موج دوم مشاهدات در مورد شکل گیری سطح مریخ را ایجاد می کند. البته، یکی از اهداف ماموریت بعدی مدارگرد شناسایی مریخ استفاده از دوربین های HiRISE برای عکسبرداری رنگی از صدها مورد از مهمترین نشانه های موجود بر روی نقشه است، این نشانگرها هنوز با وضوح بالا ثبت نشده اند زیرا اهمیت آنها نامشخص است. .

نقشه دیگری در اواخر سال جاری منتشر خواهد شد که موقعیت مواد معدنی آهن را در این سیاره نشان می دهد که برای درک تاریخچه آب در این سیاره مفید خواهد بود و احتمالاً به جستجوی شواهدی از حیات باستانی در مریخ کمک می کند.

مدارگرد شناسایی مریخ، فضاپیمای چند وظیفه ای ناسا است که برای مکان یابی و کاوش مریخ از مدار طراحی شده است. هنگامی که فضاپیما به مریخ می رسد، به پنج فضاپیمای دیگر در مدار جهان می پیوندد. این فضاپیمای ۷۲۰ میلیون دلاری توسط لاکهید مارتین و تحت نظارت آزمایشگاه پیشرانه جت این شرکت ساخته شده است. در ۱۲ آگوست ۲۰۰۵ پرتاب شد و در ۱۰ مارس ۲۰۰۶ به مدار مریخ رسید. در نوامبر ۲۰۰۶ اولین مرحله ماموریت علمی خود را آغاز کرد.