نشست مسئولان فرهنگی ایران پس از یک دهه وقفه برگزار شد


معاون

تهران (پانا) – معاون توسعه روابط بین الملل فرهنگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی گفت: تهران دهمین اجلاس رایزنان فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور از اول تا ششم مردادماه پس از یک دهه استراحت است. و مقامات گمرک ایران از ۶۰ کشور جهان حضور خواهند داشت.

به گزارش سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، حسین روزبه روز شنبه در نشست خبری دهمین اجلاس رایزنان فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در خارج از خانه، هدف از برگزاری این همایش را گفت‌وگو درباره دستور کار اصلاحی این سازمان عنوان کرد. سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی می‌گوید: سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، ستاد و بدنه اصلی فرهنگ ایران و سایر سازمان‌هایی است که وظیفه دارند ماهیت صحیح انقلاب اسلامی ایران را به بیرون نشان دهند. نماد فرهنگی، دانش، یکپارچگی، صادرات فرهنگی سه محور و شعار اصلی همایش امسال در تهران است.

دبیر دهمین اجلاس رایزنان فرهنگی خارجی جمهوری اسلامی ایران افزود: سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی بر اساس مستندات قانونی باید فعالیت سایر تشکل های ایرانی در دنیای سکولار را نیز تنظیم کند. در دوره نوین سازمانی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، بر اساس نیازهای حوزه و رویکردهای جدید سازمانی، دیدگاهی متحول در موضوعات پدید آمده و منجر به طراحی سند اصلاح شده شده است. شرایط کنونی و تحولات جهانی، تدوین این سند در حال تغییر را برای سازمان ضروری ساخت.

وی گفت: دولت حاکم بر نظام جهانی که به روند حاکمیتی معروف است رو به افول است. امروزه همه از افول فرهنگ آمریکایی صحبت می کنند و افراد آزاد زیادی در سراسر جهان وجود دارند که ارزش های آمریکایی را به چالش می کشند.

روزبه یادآور شد: در روزگاری به سر می‌بریم که واژه‌های «دیگران» رواج بیشتری یافته است و اینجاست که مطالبه انقلاب اسلامی ایران و دیدگاه‌های آن نسبت به مردم جهان افزایش یافته است. اندیشه های انقلاب اسلامی ایران می تواند به آرامی در جهان جاری شود. برای رسیدن به این هدف نیاز به ایجاد تغییراتی در ماهیت کار و روابط مشارکتی داریم و شرایط قبلی اجازه نمی داد که حرفی برای گفتن داشته باشیم.

دبیر دهمین همایش رایزنان فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور در عین حال بیان کرد: ویژگی های حوزه و شواهد غیرقابل انکار در منطقه بیانگر جایگاه روایت فرهنگی پیشگیری است. البته می توان به دو داستان در منطقه اشاره کرد. داستانی است که می خواهد معنای خود را به مردم محلی تحمیل کند و داستانی دیگر داستانی متناقض است که مردم بر اساس تمایل خود برای اجرای ایده بازگشت به خود دنبال خواهند کرد.

وی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران از ادعاهای تحریم حمایت می کند و یکی از پایگاه ها و رسانه های اصلی آن است. البته ممنوعیت از حوزه فرهنگ شروع می شود.

رهبر توسعه روابط فرهنگی بین‌الملل تاکید کرد: اکنون مردم با سابقه بین‌المللی منطقه با زمانی روبرو هستند که در فکر دست کشیدن از «آرزو» خود هستند. واقعیت منطقه مشکوک است. علاوه بر این جفت، ما همچنین به دنبال افزودن عنصر مهمی به نام «فضای مجازی» به اقدامات فرهنگی جهانی هستیم. این سه عامل هر یک از برنامه های تغییر ما را هدایت کردند.

منطق اندیشه ایرانی دور شدن از اندیشه اسلامی است

وی گفت: جمهوری اسلامی ایران در فضای فرهنگی بین المللی گم نشده است. منطق اندیشه ایرانی دوری از اندیشه اسلامی است و از این رو واژه ای جذاب و فرهنگی مفید برای جهانیان است.

روزبه ادامه داد: مردم و ایدئولوژی‌های ایران همواره چشم‌ها و تأثیرات بزرگ خود را به بشریت بخشیده‌اند، بنابراین این امر تلاش ما را برای انتقال زبان فرهنگ کنونی خود به جهان افزایش می‌دهد.