نتایج راهبردی قطعنامه ضد صهیونیستی پارلمان عراق


شورای عراق

دو دیدگاه متفاوت درباره تصمیم پارلمان عراق مبنی بر منع ارتباط با دولت صهیونیستی وجود دارد. موضوع از منظر خرد مورد بررسی قرار گرفته و اجرای آن را بررسی می کند. بررسی دوم، این تصمیم‌گیری و کلان استراتژیک را مجدداً بررسی می‌کند و پیامدهای آن را برای روابط عراق با معادلات سیاسی و نظامی در منطقه تحلیل می‌کند.

تحلیل های متعددی توسط کارشناسان برای هر دو مؤلفه انجام شده است. در عالم صغیر توجه به نحوه اجرای این قانون بر مبنای سیاسی اهمیتی ندارد زیرا در دفتر اداری با قوانین و مقررات و قوانین اضافی و اختیارات وزیر اراضی عراق قابل تغییر است. و مقامات عراقی با این حال، این تحلیل‌ها که تلاش می‌کنند با آشکار کردن موانع مختلف اجرای آن، شهرک‌سازی را ناعادلانه یا معیوب نشان دهند، تصور می‌شود که تحت تأثیر گروه‌های صهیونیستی است.

با این حال، این تصمیم پارلمان عراق پیامدهای راهبردی بسیاری دارد. بنابراین، ما نباید زیاد به آن تحلیل ها توجه کنیم. چون علاقه چندانی به سیاست ندارند. به طور قابل توجهی پارلمان عراق با اکثریت آرا قطعنامه ای را تصویب کرده است که مانع از روابط با دولت اسرائیل می شود.

به ویژه بر اساس این قانون، اقلیم کردستان باید از برقراری ارتباط با رژیم صهیونیستی جلوگیری کرده و در صورت وجود ارتباط، باید از هم جدا شود.

برای ویژگی های منطقه ای آن می توان به تعادل منطقه ای و تأثیرات آن بر معادلات منطقه ای اشاره کرد. این اقدام پارلمان عراق وضعیت موجود خط مقدم را به سطح بالاتری ارتقا می دهد و اجرای استراتژی های کلیدی خود را برای رژیم صهیونیستی دشوار می کند.

راهبرد اصلی سایون ها در مورد آرمان خود، ایجاد بنیان این دولت است. آنها سی سال تلاش کرده اند تا با کشورهای عربی رابطه برقرار کنند، بنابراین قدرت دارند.

بنابراین، اگر در نظر بگیریم که برقراری روابط با کشورهای عربی هدف اصلی دولت صهیونیستی با هدف تحکیم موقعیت خود است، متوجه می‌شویم که چه مانعی ایجاد کرده است. تصمیم پارلمان عراق برای اجابت این درخواست تلفن. آویو

قدرت صهیونیستی تحت ریاست جمهوری دونالد ترامپ برای برقراری سریع این روابط با استفاده از نوارهایی که بر ترامپ تأثیر گذاشته بود، سخت کار کرد.

در آن زمان، تل آویو همزمان با ریاست جمهوری ترامپ با دو موضوع روبرو بود. یکی برنامه بیشتر قرن و به دنبال آن سازماندهی مجدد روابط اعراب با دولت و دیگری ادغام کرانه باختری بود. هر دو طرح با برکناری نتانیاهو و ترامپ پایان یافت.

بنابراین در دوران ترامپ، رژیم صهیونیستی تنها با چهار کشور امارات، بحرین، سودان و مراکش توانست ارتباط برقرار کند و در برخی از این کشورهای کوچکتر نیز شاهد تظاهرات قابل توجهی در این زمینه بودیم. در نهایت دولت صهیونیستی تصمیم گرفت برای حمایت از سایر کشورهایی که با این دولت ارتباط داشتند، با کشورهای بزرگ عربی مانند عربستان سعودی ارتباط برقرار کند.

بنابراین، این تصمیم عراق راه عربستان را می بندد و برای برقراری ارتباط با این دولت کار آسانی نمی تواند انجام دهد.

این در حالی است که برخی کارشناسان حقوقی معتقدند تصمیم پارلمان عراق برای ممانعت از از سرگیری روابط با رژیم صهیونیستی مشکلی است که باید در جلسه بعدی این مجلس به آن رسیدگی شود. در میان آنها، بند ۴ قانون وجود دارد که اجازه می دهد زیارت های مذهبی با مجوز موزه ملی انجام شود. در نهایت بر اساس این ماده، عراقی‌ها می‌توانند برای زیارت عبادتگاه‌ها به سرزمین‌های اشغالی سفر کنند و یهودیان صهیون به بهانه زیارت دینی وارد عراق می‌شوند و از این رو روش توجیهی از نظر ظهور معتبر است. از ایمان

در واقع ادعا می شود که گنجاندن این سند در قطعنامه پارلمان عراق به دو دلیل صورت گرفته است: دلیل اول رعایت حقوق اقلیت یهودیان مقیم عراق است و موضوع دوم تصمیم گیری است. پارلمان عراق ضد یهودی تلقی نمی شود. چرا که مردم عراق و دولت و پارلمان عراق مخالف یهودیان و یهودیان نیستند، بلکه مخالف ساماندهی روابط از منظر مخالفت با صهیونیسم و ​​مخالفت با قوانین غیرقانونی و مستقر صهیونیستی هستند.

* کارشناس خاورمیانه

منبع: شورای راهبردی آنلاین