نان خوب چه ویژگی هایی دارد؟


غیر صنعتی

تهران (پانا) – نان هزاران سال است که غذای اصلی مردم بوده و ویژگی های زیادی دارد، اما نان خوب خواص خوبی دارد که به گردش خون و دستگاه گوارش کمک می کند و بهتر است.

به گزارش همشهری، نان انواع مختلفی دارد; از غلات مختلفی که نان از آنها تهیه می شود مانند گندم، جو، ذرت و … گرفته تا دستور پخت های سنتی و مدرن، اما بهترین و جویدنی ترین نان از گندم سالم، بدون آفت، گندم کامل و گندم تازه تهیه می شود. در همان سال با خمیر ترشی که در تنور افتاده است کشت می شود.

در این خصوص دکتر الهام اختری، کارشناس طب سنتی گفت: در کتب معتبر و در دسترس طب سنتی از گندم به عنوان منبع خون خوب یاد شده است. خون کافی برای تمام اعضای بدن از نظر کمیت و کیفیت؛ بنابراین نان گرم و تازه خون ساز و لذیذ است. آرد سبوس دار بافتی ملایم و گرم دارد و غذای محبوبی است زیرا سرانه مصرف گندم در ایران ۱۶۰ کیلوگرم در سال است، یعنی دو و نیم برابر میانگین جهانی.

اما غلات کامل را باید با پوست داخلی آن که به آن سبوس می گویند له شود و فقط پوست بیرونی آن جدا شود. آن آرد یا بلغور تیره رنگ است. (آرد آسیاب کامل است، بلغور خرد شده و کمتر است.) نان های تهیه شده از آرد سفید یا نان هایی که با جوش شیرین پخته شده اند، هیچ جا نمی توانند خورده شوند.

دکتر اختری گفت: اگر سبوس به آرد سفید اضافه شود مشکل دارد، زیرا سبوس باید با آرد تخمیر را طی کند. نان فطیر یکی از نان های محلی است که توسط اقوام مختلف در انواع مختلف تهیه می شود، نانی است که خوب خمیر نشده و با آرد سفید پخته می شود. دیر هضم و متورم می شود مخصوصاً وقتی با شیر و روغن و شکر مخلوط شود. همچنین خمیر کم نمک باشد، آرد بی نمک خلوت می کند، آرد نمکی می تواند معده را خشک کند و تشنه شوید، «پس نان شور و نان شور!

بهترین نان نانی است که با آرد سبوس دار درست شود که خوب پخته شود

این استاد دانشگاه افزود: خوردن نان خشک به ویژه نان جو برای رژیم های لاغری و دیابتی ها گزینه مناسبی است، اگر دیابت دارید گلوتن آن آسان است و یا اگر در حال خوردن هستید بهتر است نان جو را انتخاب کنید. نان جو دارای مقدار بیشتری سبوس است، بنابراین تولید شکر کاهش می یابد و همچنین میزان قند کاهش می یابد.

امروزه با توجه به سبک شهری، رست بیف یکی از راه حل های رایج است، پس بهتر است نان را قبل از خوردن گرم کنید. نان سرد باعث چاق شدن افراد می شود. نان گرم هضم راحت تری دارد اما در هر صورت افراد دارای اضافه وزن باید در خوردن این غذا مراقب باشند.

دکتر مژده پورحسینی کارشناس طب سنتی نیز توضیح داد که در طب سنتی ایران خوردن نان یا برنج در کنار سایر غذاها مجاز است اما از مصرف نان باید پرهیز کرد، سفت، خشن و یا نه. .

همچنین فرمود: خمیری که در لایه داخلی نان غلیظ مانند سنگک و ببر باقی می ماند، بدتر از نان سفید برای معده است. از سوی دیگر، افراد باید از خوردن قسمت های سوخته نان خودداری کنند، زیرا غذای سوخته حاوی مواد سرطان زا است که توسط دستگاه گوارش قابل هضم نیست.

بارها شنیده اید که پزشکان طب سنتی از خوردن لبنیات و تخم مرغ همراه با غذا پرهیز کرده اند، اما دکتر پورحسینی توضیح می دهد که خوردن لبنیات مانند شیر، شیر شیر یا کره و نان و گوشت به عنوان وعده غذایی که هضم غذا را مختل نمی کند. . همچنین خوردن نان و خرما، نان و انجیر یا نان و کشمش به عنوان غذا اشکالی ندارد و آنچه در این روش دارویی پرهیز می شود مخلوط کردن و خوردن میوه ها و لبنیات با رژیم غذایی اصلی است.