ناسا منتشر کرد؛ رد پای فضانوردان در ماه


دوشنبه ۲۴ مرداد ۱۴۰۱ – ۰۴:۴۹

ردّی انسان در مه

تهران (پانا) – صفحه رسمی ماموریت آرتمیس ناسا در صفحه اینستاگرام خود تصاویری از راه رفتن چرخ ۱۲ فضانوردی که بر روی ماه قدم گذاشتند منتشر کرد.

برخی از مهم‌ترین درخواست‌های عکس‌هایی که دریافت می‌کنیم مربوط به ستارگان دور دنیا نیست، بلکه مربوط به ۱۲ نفری است که روی نزدیک‌ترین دوستمان راه می‌رفتند: ماه، از آنجایی که هوا وجود ندارد، یا باران در ماه، رد پای فضانوردان هنوز وجود دارد. در صفحه این ماه با استفاده از مدارگرد شناسایی ماه می‌توانیم ماه را با جزئیات زیاد رصد و کاوش کنیم. ناسا آرتمیس تصاویری از ردپای به جا مانده از ماه نورد فضانوردان را منتشر کرده است که در زیر نشان داده شده است.

نیل آرمسترانگ و باز آلدرین، نیل آرمسترانگ و باز آلدرین، فضانوردان آپولو ۱۱، در هر سفر خود به ماه مسافتی حدود ۱۰۰۵ متری را طی کردند، در حالی که فضانورد دیگری به نام مایکل کالینز در بخش فرماندهی در مدار ماه منتظر بازگشت آنها بود.

پیت کنراد و آلن بین در طول آپولو ۱۲ ۲۳۱۶ متر راه رفتند در حالی که فضانورد دیگری به نام ریچارد گوردون در مدار ماه منتظر آنها بود.

آلن شپرد و اد میچل، فضانوردان آپولو ۱۴ در مأموریت ماه خود ۳۹۶۲ متر را طی کردند در حالی که استوارت روزا در مداری مانند گوردون و کالینز برای سفر برگشت منتظر بود.

آپولو ۱۵ دیو اسکات و جیمز اروین با کمک مریخ نورد مسافت ۲۷.۹ کیلومتری را طی کردند و آلفرد وردن در مدار منتظر آنها بود.

جان یانگ و چارلز دوک فضانوردان ماموریت آپولو ۱۶ بودند، این دو با کمک ماه نورد مسافت ۲۶.۸ کیلومتری را طی کردند و توماس متینگلی در مدار باقی ماند.

در نهایت، نگاه نهایی توسط Gene Cernan و Harrison Schmidt انجام شد. این دو فضانورد ماموریت آپولو ۱۷ همچنین از یک مریخ نورد برای حرکت بر روی سطح ماه استفاده کردند و طولانی ترین مسافت طی شده بر روی سطح ماه یعنی ۳۵.۷ کیلومتر را در زمانی که رونالد ایوانز در مدار منتظر آنها بود طی کردند.