میش مرغ در معرض انقراض است


فروشگاه پایین صفحه اصلی و داخلی

میش مرغ در معرض انقراض است

پرنده میش مرغ، گونه نادری است که در آذربایجان غربی زیست می‌کند و متاسفانه در آخرین سرشماری، آمار آن به ۳۰ پرنده رسیده و در معرض خطر انقراض است.

به گزارش گلونی به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، سرپرست دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست گفت: «میش مرغ به عنوان یکی از گونه‌های در معرض خطر انقراض در کشور ما محسوب می‌شود که در حال حاضر تنها نقطه پراکنش آن در نزدیکی شهرستان بوکان و در محل پناهگاه حیات وحش سوتا و حمامیان زیست است».

رضا فرجی اظهار کرد: «طبق بررسی‌های میدانی از جمعیت این گونه مهم در سال جاری تنها تعداد حدود ۳۰ قطعه مشاهده شده است که زنگ خطر تهدید جمعیت را به صدا درآورده است».

وی با بیان این که دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست با توجه به وظایف ذاتی خود با تمام توان درصدد است که جمعیت این گونه را حفاظت کند، افزد: «در حال حاضر در اقدام فوری نسبت به شناسایی تهدیدات و تلاش در جهت جلوگیری از بیشتر شدن این معضلات، اقدام‌هایی را انجام داده است و اعتبارات لازم را برای خرید محصولات کشاورزی به منظور جلوگیری بیشتر از تخریب لانه‌ها و مرگ و میر احتمالی جوجه‌ها به اداره کل حفاظت محیط زیست استان آذربایجان غربی ابلاغ شده است».

فرجی گفت: «برای شناسایی اولویت‌های محل‌های جوجه‌آوری و حفاظت از آنها، قراردادی با یک شرکت دانش بنیان در دست تدوین است که طی آن با استفاده از دوربین‌های حرارتی نصب شده بر پهپاد محل‌های لانه گزینی شناسایی می‌شود».

سرپرست دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست اعزام گروه‌های کاری در غالب ماموریت‌های محوله به محل زیست میش مرغ، تعیین اعتبار لازم برای احداث قرنطینه و افزایش حفاظت زیستی از میش مرغ از جمله اقدام‌های دیگر این دفتر برای حفاظت از این پرنده با ارزش دانست.

سگ های ولگرد و تهدید گونه در خطر انقراض میش مرغ

پایان پیام

ایرانی‌ها چه دغدغه‌هایی دارند؟
اینجا را ببینید

کد خبر : ۲۶۷۸۰۴ ساعت خبر : ۹:۳۰ ق.ظ