موش‌ها می‌توانند بازی‌های ویدئویی انجام دهند


یکشنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۱ – ۰۴:۳۲

هوس موش برای خوردن نوزاد ۱۸ ماهه!

تهران (پانا) – در یک مطالعه روی چند موش مشخص شد که آن‌ها باهوش هستند و می‌توانند بیاموزند و بازی کنند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، بسیاری از مردم فکر می‌کنند که موش‌ها موجودات مضری هستند، در حالی که این جوندگان در واقع حیوانات بسیار باهوشی هستند. فردی که چند موش دارد نشان می‌دهد که موش‌ها برای انجام بازی‌های ویدیویی آموزش می‌بینند و باهوش هم هستند.

ویکتور توث ۳۰ ساله این آزمایش را انجام داد تا ثابت کند موش‌ها تصمیم گیرندگان بزرگی هستند و می‌توانند در بازی تیراندازی Doom مانند انسان‌ها باهوش باشند. در این آزمایش موش‌ها توانستند به طور مستقل در یک سری هزارتو‌ها حرکت کنند، در‌ها را باز کنند و حتی به هیولا‌ها شلیک کنند.

به همین دلیل یک عصب شناس از بوداپست مجارستان، یک سیستم واقعیت مجازی ساخت تا میزان هوشمندی موش‌ها را آزمایش کند. او در این باره گفت: من یک سیستم واقعیت مجازی برای جوندگان ساختم و سه موش را به روشی خودکار آموزش دادم. موش‌ها فوق العاده باهوش هستند و شما می‌توانید به آن‌ها آموزش دهید، چون حافظه خوبی دارند.

او افزود: می‌توان به موش‌ها کار‌های بسیار پیچیده آموزش داد و من می‌خواستم به آن‌ها یاد بدهم که بدون دخالت من، در جهت درست در بازی حرکت کنند. در هنگام آموزش، وقتی موش‌ها در جهت درست حرکت می‌کردند با آب شیرین پاداش می‌گرفتند.

در ابتدا، موش‌ها فقط بازی‌هایی را انجام می‌دادند که دارای خطوط مستقیم و پیچ‌های ساده بودند، با این حال، وقتی شروع به درک آن کردند، آقای توث جاده‌های پیچیده‌تری را با بن‌بست و پیچ‌های تصادفی در مقابل آن‌ها گذاشت.

در پایان آزمایش، موش‌ها یاد گرفتند که چگونه بازی را به شیوه‌ای شگفت‌انگیز انجام دهند و اگرچه آموزش تیراندازی به آن‌ها سخت‌تر بود، اما موش‌ها ثابت کردند که توانایی یادگیری مهارت‌های پیچیده را دارند.