موزیک و تعزیه محتشم به سبک بحر طوال در کشور ثبت شد


خرید از پایین صفحه اصلی و در

موزیک و تعزیه محتشم به سبک بحر طوال در کشور ثبت شد

معاون میراث فرهنگی از ثبت «محتشم خوانی» و «مرثیه خوانی امام حسین(ع) به سبک بحر طوال» در فهرست آثار ملی میراث فرهنگی ناملموس این سرزمین همزمان با آغاز به کار خبر داد. ماه محرم

گزارش کردن گلو به گزارش ایسنا، به نقل از روابط عمومی وزارت فرهنگ، میراث و صنایع دستی، علی دارابی درباره ثبت این دو فعالیت توضیح داد: عاشورا فقط یک رویداد در فرهنگ ما نیست، بلکه یک رویداد تاریخ ساز است، رویدادی که برای همیشه ماندگار است. تاریخ اسلام را به خون شهدای آن روز آغشته کرد.

اجلاس کربلا در روز عاشورا برای آزادی مهم است، از این رو مسلمانان به ویژه شیعیان به ایجاد و حفظ آداب، آداب و سنن ویژه ای برای توجه عموم به میراث عاشورا که از جمله میراث های ایران است افتخار کرده اند. مهم ترین موارد برای عزاداری و سوگواری اباعبدالله الحسین (ع) است، لذا ثبت و نصب آن از سوی وزارت فرهنگ، امور اجتماعی و دستورالعمل ضروری است. بخش ها و توجه ویژه.”

محتشم می خواند و گریه می کرد

معاون میراث فرهنگی، اجتماعی و صنایع دستی «محتشم خوانی: مرثیه ای برای امام حسین (ع) بر اساس اشعار محتشم کاشانی» و «پا به سبک بحر طوال» برگرفته از فرهنگ ایرانی را پیشنهاد کرد و گفت: اینها دو فعالیت در ماه اسلام و میراث عاشورا روشن شد.

وی افزود: اشعار شمس الشعرای کاشانی مرحوم محتشم از دوران صفویه در مراسم ختم امام حسین (ع) مانند شمع می درخشد و روایت این اشعار معروف به «محتشم خوانی» بسیار مورد تحسین قرار گرفته است. برای امام حسین (ع) بر آیات محتشم کاشانی که در ابتدای «چه شورشی» شروع می شود.

معاون میراث ثبت ملی همچنین گفت: مرثیه خوانی به سبک بحر طوال، سبک شعری بحر طوال به زعم بسیاری از صاحب نظران از آثار جدید و ادبی فارسی زبانان است. خاستگاه ایران با زبانی ساده و خنثی و داستان ها و مضامین مذهبی و عرفانی نوشته شده است.

ترانه مرثیه در قالب بحر طوال در تعزیه و ارتحال حماسه امام حسین (ع) نمونه بسیار مهمی از میراث عاشورا را پدید آورد و به این ترتیب در فهرست ملی ایران به ثبت رسیده است.

تهیه پرونده ثبت ملی ۱۰ اثر چینی از مقبره شیخ صفی الدین اردبیلی

انتهای پیام

نگرانی ایرانی ها چیست؟
اینجا دیدن

کد پستی: ۲۷۲۰۲۶ ساعت ارسال: ۱۰:۱۵ صبح