مشکلات محلی باید توسط کشورهای محلی حل شود


امیر عبداللهیان در دیدار نخست وزیر ارمنستان:

شنبه ۳۰ مهر ۱۴۰۱ – ۱۷:۳۵

دیدار وزرای فیرانی ایران و روسیسی

تهران (پانا) – وزیر امور خارجه کشورمان در دیدار با نیکول پاشینیان، نخست وزیر جمهوری ارمنستان، ابعاد جدید روابط دوجانبه و فرهنگ منطقه ای را مورد بررسی قرار داد.

حسین امیرعبداللهیان در این دیدار بر اهمیت توسعه روابط با همسایگان از جمله ارمنستان در سیاست خارجی دولت، حمایت از جمهوری اسلامی ایران برای تامین صلح بین جمهوری‌های آذربایجان و ارمنستان و حل و فصل اختلافات ارضی و تثبیت مرزها تاکید کرد. و تمامیت ارضی کشورهای منطقه موافقت کردند و گفتند برای تقویت منطقه باید همکاری های اقتصادی و فرآیندهای داخلی تقویت شود.

وزیر امور خارجه کشورمان پیشنهاد افتتاح سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در قپان را به منظور توسعه روابط دو کشور به ویژه تجارت، حمل و نقل و مبادله و تشکر از افتتاح سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران مطرح کرد. ارمنستان در تبریز

امیر عبداللهیان با بیان میزان هفتصد میلیون دلار تجارت بین دو کشور و وجود قدرت در حوزه های تجارت، انرژی، کشاورزی و برق و حمل و نقل هوایی گفت: در وهله اول باید این میزان به افزایش یابد. یک میلیارد دلار و بعد باید سخت کار کنیم و این مبلغ به سه میلیارد دلار می رسد.

وی ضمن تاکید بر لزوم حفظ و توسعه مسیر شمال به جنوب از ارمنستان، گفت: جمهوری اسلامی ایران مخالف تغییرات و تغییرات ژئوپلیتیکی در حوزه محلی است.

وزیر امور خارجه کشورمان با ابراز مخالفت با حضور نیروهای خارجی در منطقه، تمایل به استفاده و بهره برداری از فرصت های منطقه از جمله شرایط ۳+۳ را اعلام کرد و گفت: مشکلات منطقه باید کشورهای منطقه تصمیم بگیرند.»

در این دیدار، نیکول پاشینیان، نخست وزیر جمهوری ارمنستان نیز با قدردانی از مواضع رهبری جمهوری اسلامی ایران برای توسعه محلی و کمک به استقرار، بر آمادگی برای توسعه همکاری ها با جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد. صلح و ثبات در منطقه قفقاز.

پاشینیان همچنین با تایید مواضع منطقی کشورمان در مذاکرات درباره بازگشت همه طرف‌ها به برجام، از افتتاح سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در قپان استقبال کرد و افتتاح آن را نشانه تمایل دانست. دو کشور برای توسعه روابط و همکاری های دوجانبه.

پاشینیان از آمادگی جمهوری ارمنستان برای افتتاح سرکنسولگری خود در تبریز خبر داد و تاکید کرد: دو ملت ایران و ارمنستان با توجه به فرهنگ خود گردشگری را افزایش داده اند.