مشکلات از دست دادن دندان و فاصله بین دندان ها


دندان

تهران (پانا) – فاصله بین دندان ها و فاصله ایجاد شده بین دندان ها می تواند مشکل ساز شود و فاصله یک دندان در دهان مشکل ساز شود.

به گزارش نمناک، داشتن دندان های زیبا و سالم آرزوی هر فردی است، اما افراد زیادی در حال مسواک زدن هستند. اگر این فاصله بین دندان های جلو ایجاد شود قطعا زیبایی را تحت تاثیر قرار می دهد.

افرادی که بین دندان های خود فاصله دارند سعی می کنند کمتر بخندند. آنها دوست ندارند به عکس ها لبخند بزنند. پزشکان همچنین معتقدند که این مشکلات دندانی نه تنها می تواند زیبایی دندان ها را از بین ببرد، بلکه سلامت دندان ها را نیز تحت تاثیر قرار می دهد.

فاصله بین دندان ها یا نبود دندان در دهان، توانایی جویدن را کاهش می دهد و صحبت کردن را دشوار می کند. در این شرایط، دندانپزشک به دندانپزشکان می گوید که ایمپلنت های دندانی می توانند این فضا را مشابه دندان های طبیعی پر کنند و بین دندان ها قرار بگیرند، اما بهتر است با مطالعه دقیق این قسمت، مشکلات دندان را بررسی کنید.

مشکلات نداشتن دندان برای لثه و دهان

دندان درد

هنگامی که بین دو دندان فاصله وجود دارد، دندان شما ناپدید می شود و دندان های اطراف دوباره شروع به حرکت می کنند. علاوه بر این باعث ایجاد سیستم ایمنی در فرد می شود و در نتیجه برای جلوگیری از عوارض بعدی باید این فضای خالی را پر کرده و حفره خالی را در دهان خود نگه دارید.

رشد باکتری

نداشتن تعداد زیاد دندان باعث می شود که فرد نتواند به خوبی غذا بپزد. اگر غذا به درستی هضم نشود، غذا فاسد می شود. غذای نپخته محل مناسبی برای رشد باکتری است.

به عضلات شکم استراحت ندهید

هضم صحیح بزاق به پیلور، ماهیچه کوچکی در نوک معده، کمک می کند تا نرم شود و اجازه عبور آسان غذا از طریق دستگاه گوارش را بدهد. نداشتن یک یا چند دندان می تواند هضم را به تاخیر بیاندازد و عضلات شکم را شل کند.

درد پیوند آسمانی

پس از از دست دادن دندان، دندان های اطراف شروع به حرکت می کنند و ساختار خود را به یکدیگر تغییر می دهند. فک بالا و پایین دیگر روی هم نیستند و در نهایت مفصل فک شکسته و کشیده می شود. این بیماری سندرم مفصل گیجگاهی فکی نامیده می شود که در آن مشکلات زیادی منجر به پوسیدگی و بزرگ شدن دندان می شود.

تجزیه و تحلیل استخوان فک

از دست دادن یک یا چند دندان بدون نیاز به تعویض دندان، شایع ترین علت برداشتن استخوان فک است. دندان ها فک را تحریک می کنند. اگر دندان شما از بین برود، استخوان داخلی دندان تحریک نمی شود و اندازه آن کاهش می یابد.

عدم عملکرد مناسب آنزیم ها

آنزیم آمیلاز بزاقی نشاسته موجود در غذا را تجزیه می کند. برای اینکه این آنزیم در غذا به درستی کار کند، غذا باید به درستی هضم شود. نبود یک یا چند دندان مانع از هضم صحیح غذا می شود و از فعالیت آنزیم که باعث از بین رفتن بسیاری از مواد مغذی می شود جلوگیری می کند.

تولید بزاق کمتر

بزاق از جویدن غذا درست می شود. اگر دندان های کوچکی داشته باشیم، بزاق کمتری داریم و بر اثر دیابت می میریم. بزاق در فرآیند گوارش موثر است و هر دو آنزیم آمیلاز بزاق و لیپاز لیپاز در هضم چربی و چربی ها ضروری هستند. کمبود بزاق باعث حرکت غذا از طریق مری می شود.

تفاوت در پوسیدگی دندان ها

نحوه تحت تاثیر قرار گرفتن دندان های فک بالا و پایین در هنگام بسته شدن فک را اکلوژن می گویند. نداشتن چند دندان یا تک دندان می تواند باعث ایجاد مشکلاتی در بسته شدن فک و پاشنه محل اتصال دندان های فک بالا و پایین شود. بسیاری از مشکلات می تواند ناشی از بیماری های اکلوزال مانند سردرد، درد عضلانی، سایش غیر طبیعی دندان ها، پوسیدگی دندان، حساسیت و حتی بیماری های مفاصل گیجگاهی فکی باشد.

مشکلات بازی

از دست دادن دندان های آسیایی می تواند بر هضم تأثیر بگذارد. هضم ضعیف می تواند به هضم آسیب برساند و مشکلاتی مانند رفلاکس اسید ایجاد کند.

بیماری های لثه و دندان

هنگامی که دندان از بین می رود، ساختار دندان های اطراف نیز تغییر می کند و بنابراین فرد نمی تواند قسمت های لثه را به درستی مسواک بزند و نخ دندان بکشد. این باعث جمع آوری باکتری هایی می شود که آلوده می شوند و برخی از قسمت ها را نمی توان به درستی تمیز کرد. بیماری لثه و بیماری پریودنتال و پوسیدگی دندان در اثر این فضای خالی ایجاد می شود. بقیه دندان های سالم تحت تاثیر عفونت ها و بیماری های دهان قرار می گیرند.

از دست دادن زیبایی صورت

بیماری های دندانی بر زیبایی تاثیر می گذارد. از دست دادن فک به دلیل پوسیدگی دندان، صورت شما را بسیار سخت تر می کند.

تاثیر بر ارتباطات

دندان ها بر نحوه صحبت کردن شما تأثیر می گذارد. به دلیل دندان کشیده شده ممکن است نتوانید کلمات و صداهای خاصی را به درستی تلفظ کنید، ممکن است تلفظ برخی کلمات دشوار باشد یا ممکن است دندان جلویی نداشته باشید که هنگام صحبت کردن، بزاق شما را بیرون بیاورد.

مشکل در بلع غذا

نداشتن دندان های زیاد باعث می شود که نتوانیم غذا را هضم کنیم و بدون جویدن غذا بلع آن سخت می شود. به همین دلیل است که برای اکثر کودکان بلعیدن قبل از رشد کامل دندان ها دشوار است.

محافظت از دندان های مصنوعی کاشته شده در محل نامناسب

برخی این فضا را با پوسیدگی دندان پر می کنند که باید توسط دندانپزشک برطرف شود. فک ضعیف می شود و صورت ظاهری متفاوت دارد. با پر کردن این فضا از شل شدن فک جلوگیری می شود، زیبایی فرد افزایش می یابد و عزت نفس افزایش می یابد.