مستند رادیویی برداشت نمک در ایلام


مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ایلام از ساخت مستند رادیویی برداشت نمک در استان خبر داد.

گزارش کردن گلو فرزاد شریفی در گفت‌وگو با میراث آریا که به نقل از روابط عمومی مدیر میراث فرهنگی، میراث و فعالیت‌های ایلام می‌گوید، امروز در ۲۷ مرداد ۱۴۰۱ با اعلام این خبر گفت: مجموعه نمک و اعتقادات مربوط به آن (خوالین) یکی از سخت ترین و سخت ترین اتفاقات اما در عین حال زیبا و پرمحتوا است که در سال ۱۳۶۳ در فهرست مشاغل کشوری سال ۱۳۹۷ ثبت شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، اجتماعی و صنایع دستی ایلام گفت: اهمیت این پرونده ثبتی مورد تایید وزارتخانه بسیار زیباست و سال گذشته مستند این رویداد به مدیریت مدیر خوب و آگاه جناب آقای سروش اُ. این جلسه انجام خواهد شد.»

شریفی تصریح کرد: اولین کار و کار میدانی و مطالعات ثبتی توسط کارشناسان میراث فرهنگی دوم به صداوسیماهای دولت ارسال شد و مستندات مجمع نمک در استان در حال انجام است.

وی ادامه داد: مجمع خاوالین یا نمک لان نام معادن نمک در کوهستان های استان ایلام است، تپه های اطراف گرمسیر به برکت این سفره های نمک فرا رسیدن بهار را می دانند و هر سال و آمدن بهار را می شناسند. از چشمه مرد و حیوان از این خان خاوالین نمک می گیرند». “

مدیر کل میراث فرهنگی، میراث و صنایع دستی ایلام گفت: به دلیل مشکلات فراوان، جمع آوری نمک از این معادن به صورت گروهی برای جمع آوری نمک انجام می شود.

خانه آخوند ابو در لرستان در حال بازسازی است

انتهای پیام

نگرانی ایرانی ها چیست؟
اینجا دیدن