مرمت کاروانسرای شاه عباسی دامغان آغاز شد


مدیرکل میراث فرهنگی، اجتماعی و صنایع دستی استان سمنان گفت: مرمت کاروانسرای شاه عباسی دامغان به همت خزانه دار و زیر نظر مدیر کل میراث فرهنگی استان سمنان آغاز شد.

گزارش کردن گلو امیر کرم زاده روز پنجشنبه هفدهم شهریور ماه ۱۴۰۱ با اعلام این گزارش به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، میراث و هنر استان سمنان گفت: با پیگیری های مدیر کل میراث فرهنگی استان سمنان استان، روند مرمت این اثر شگفت انگیز تاریخی آغاز شده است.»

مدیرکل میراث فرهنگی، اجتماعی و صنایع دستی استان سمنان با بیان اینکه با اتمام مرمت، مرکز گردشگری شهرستان دامغان ظرفیت بیشتری خواهد داشت، گفت: اولین قسمت این کاروانسرا در نوروز سال آینده برگزار می شود. سال . .

کرم زاده ادامه می دهد: کاروانسرای دامغان در مرکز شهر دامغان و شمال مجموعه امامزادگان جعفر و محمد (ص) واقع شده است.

کاروانسرای دامغان که با ساخت خشتی و آجری در دوره صفویه ساخته شده است، در تاریخ ۱۱ اسفند ۱۳۷۶ به شماره ۱۹۶۶ در فهرست آثار به ثبت رسیده است.

این کاروانسرا ۲۶۰۰ متر مربع مساحت دارد و دارای حجره‌ها، ایوان و حوض فراوان است.

ساختار کاروانسرا به صورت دیوارها، فضاها و فضاهای باربر است. مصالح به کار رفته در ساخت خانه آجر، سنگ، چوب و بتن است. در واقع، دیوار آجری تنها دیواری است که در کل خانه یافت می شود، بدون هیچ تزئین خاصی. اما این آجرکاری به این بنای تاریخی شکوه و زیبایی بخشیده است.

دانش خوشنویسی سنتی در کشور به ثبت رسیده است

پیگیری کار مرمت کاخ رشت

انتهای پیام

نگرانی ایرانی ها چیست؟
اینجا را ببین