مرمت پل چالان چولان لرستان


مرمت پل چالان چولان لرستان

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان از مرمت و مقاوم سازی پل تاریخی چالان چولان شهرستان درود خبر داد.

گزارش کردن گلو به گزارش میراث آریا، روابط عمومی مدیرکل میراث فرهنگی، میراث و هنر استان لرستان، سیدامین قاسمی، یکشنبه ۱۱ مرداد ۱۴۰۱، ضمن ارائه مطالب فوق گفت: در این اثر، سازه های قبلی پل چالانچولان که در سالهای گذشته آسیب دیده بود مرمت و آرماتوربندی شد و ضلع جنوب شرقی این بستر تقویت شد.

مدیر کل میراث، گردشگری و صنایع دستی لرستان تاکید کرد: از آنجایی که استان لرستان در آستانه خشکسالی قرار دارد، باید هر چه سریعتر زیرساخت های پل ها تقویت شود.

وی در پایان گفت: این پل تاریخی مربوط به دوره ساسانی در شهر دورود واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۶ دی ۱۳۷۵ به شماره ۱۳۴۶ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

مرمت پل چالان چولان لرستان

فرض کنیم لرستان کشور پل است. از پل‌های باستانی گرفته تا پل‌های امروزی، به همین دلیل است که این استان را پایتخت پل‌های باستانی ایران می‌نامند، پل چالان چولان از زمان‌های گذشته بر روی دشت سیلاخور و رودخانه سزار دیده می‌شود.

سزار از تلاقی رودخانه های ماربوره و تیره ساخته شد، خروشان و دامان از مناطق کوهستانی دورود، الیگودر، اشترینان و بروجرد می گذشت.

پل چالان چولان در نزدیکی جاده ای قرار دارد که دو شهر خرم آباد و بروجرد را به هم وصل می کند. در ۱۰ کیلومتری شمال غربی شهر درود.

آغاز مرمت پل قدیمی چالانچولان لرستان است

انتهای پیام

نگرانی ایرانی ها چیست؟
اینجا را ببین