ما سعی کردیم مشکلات امنیتی ترکیه در سوریه را از طریق ابزارهای سیاسی حل کنیم


دوشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۱ – ۱۱:۰۷ ب.ظ.

سرزمین شرق ایران و شهر

تهران (پانا) – وزیر امور خارجه کشورمان خواستار بازگشت آوارگان سوری به خانه ها و شهرهای خود برای کمک به برقراری صلح، ثبات و امنیت در سوریه شده است که یکی از موضوعات موضوع سومین نشست است.

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان در آستانه اجلاس سران تشکیلات آستانه در تهران قرار است فردا (سه شنبه) با حضور روسای جمهور ترکیه و روسیه و میهمان نوازی برپا شود. آیت الله سید ابراهیم رئیسی گفت: این دیدار در شرایطی برگزار می شود که هدف اصلی این است که بتوانیم فرمت آستانه یعنی کاهش تنش در مناطق درگیری در سوریه را تقویت کنیم.

وی افزود: در سفر اخیرم به آنکارا و دمشق، حامل پیام رئیس جمهور مبنی بر اینکه می توانیم بحران امنیتی ترکیه و سوریه را مدیریت کنیم، بودم. طرف ترکیه ای از احتمال عملیات نظامی تا ۳۰ کیلومتری مرز سوریه صحبت می کند و ما سعی خواهیم کرد به این موضوع و نگرانی های امنیتی ترکیه از منظر سیاسی رسیدگی کنیم.

امیر عبداللهیان گفت: بله، در این شرایط حساس یکی از موضوعاتی که در دستور کار است، عدم روی آوردن به جنگ و دور شدن از موج جدید مردم سوریه است، می توانیم از طریق سیاسی به حل این موضوع کمک کنیم.

بیانیه وزیر امور خارجه: بازگشت آوارگان سوری به خانه ها و شهرهای خود برای کمک به صلح، ثبات و امنیت در سوریه یکی از موضوعاتی است که موضوع سومین نشست در دستور کار قرار گرفته است.