مازاد تجاری چین با آمریکا 42 میلیارد دلار شد


به گزارش خبرنگار گروه اقتصاد بین الملل خبرگزاری فارس به نقل از راشا تودی، بر اساس اطلاعات آمار گمرک که روز گذشته منتشر شد، حجم صادرات و واردات کالاهای چینی به دلیل بیماری کووید 19، در ماه سپتامبر کاهش داشت.

بر اساس این گزارش اما در ماه سپتامبر میزان صادرات با افزایش 28.1 درصد به رقم 305.7 میلیارد دلار رسید که کاهش حدود 5 درصدی را در مقایسه با ماه آگوست تجربه می‌کند، اما نسبت به آنچه که اقتصاددانان پیش بینی کرده بودند، رشد 21 درصدی دارد.

بر اساس نظرخواهی که رویترز از تحلیل‌گران انجام داده، میزان واردات با رشد 17.6 درصد به رقم 240 میلیارد دلار رسیده که نسبت به ماه‌های قبل 26 درصد کاهش داشته که این رقم نسبت به نظر تحلیل‌گران که پیش از این توسط رویترز نظرخواهی شده بود، 20 درصد کمتر است.

وضعیت اقتصاد سیاسی با ایالات متحده آمریکا باعث شد که مازاد تجاری این کشور به رقم ماهانه 42 میلیارد دلار برسد. میزان فروش کالای چینی به آمریکا 30 درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافته و واردات هم کمتر از 17 درصد رشد کرده است. در ماه سپتامبر آمریکا همچنان بزرگ‌ترین شریک تجاری چین بوده و حجم واردات سویا نسبت به مدت مشابه سال قبل 30 درصد افت داشته است.

انتهای پیام/
این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید

دیدگاهتان را بنویسید