لبنیات پر چرب یا کم چرب؛ کدامیک بهتر است؟


لبنیات

تهران (پانا) – دهه ۸۰، زمان حمله به چربی ها و ایجاد طبقه بندی کم چرب و پرچرب در محصولات غذایی از جمله لبنیات بود.

به گزارش همشهری آنلاین، امروزه اکثر متخصصان تغذیه بر این باورند که وجود چربی در غذا، در واقع چربی های سالمی مانند چربی های موجود در روغن زیتون، آجیل و دانه ها، آووکادو و … فوایدی دارد که می تواند به بدن شما کمک کند. مصرف مواد مغذی ضروری به سلامت کلی کمک می کند.

اما آیا دستورالعمل های مشابه برای لبنیات نیز وجود دارد؟ آیا زمان آن رسیده که شیر بدون چربی و شیر بدون چربی را کنار بگذاریم و آن را با شیر کامل و پنیر پرچرب جایگزین کنیم؟ آیا شیر کامل بهتر از شیر کم چرب است؟

پاسخ بر اساس آخرین شواهد علمی منفی است.

یکی از دلایل مهم برای توصیه نکردن به طور کلی به خوردن لبنیات پرچرب، برخلاف چربی‌های تک اشباع و چربی‌های غیراشباع موجود در روغن‌های سالم، این است که این محصولات حاوی لبنیات عمدتاً چربی اشباع هستند که خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را افزایش می‌دهد.

البته این توصیه به این معنا نیست که گاهی اوقات نمی توانید شیر کامل یا پنیر پرچرب بخورید، نکته اصلی این است که اعتدال داشته باشید.

یک قانون ساده برای یک رژیم غذایی ۲۰۰۰ کالری متوسط ​​این است که بیش از ۲۰ گرم چربی اشباع نخورید که بسیار انتخابی است، زیرا یک فنجان کامل شیر حاوی ۴.۵ گرم چربی اشباع شده است. البته این محدودیت به این معنا نیست که روزانه سه تا چهار لیوان شیر پرچرب بنوشید یا وعده های غذایی خود را با کره و گوشت قرمز پر کنید.

راه بهتر این است که گزینه های کم چرب و پرچرب را ترکیب کنید، به عنوان مثال، خوردن یک لیوان شیر بدون چربی در روز را با شیر پرچرب ترکیب کنید.

انجمن قلب آمریکا توصیه می کند که مصرف چربی های اشباع شده را به ۵-۶٪ برای بیماران قلبی و ۷-۱۰٪ از کل کالری روزانه برای جمعیت عمومی محدود کنید.

برای رعایت این حد، باید برچسب های تغذیه مواد غذایی را بخوانید و سعی کنید مصرف چربی اشباع خود را به بیش از ۳ گرم در هر وعده محدود کنید. اگر سابقه بیماری قلبی یا کلسترول بالا دارید، باید این مقدار را به ۲ گرم در هر وعده کاهش دهید.

چه مقدار شیر در روز باید مصرف شود؟

ممکن است بپرسید روزانه چه مقدار شیر باید مصرف شود. متخصصان اغلب خوردن لبنیات را هر روز توصیه می کنند، زیرا منبع خوبی از کلسیم در رژیم غذایی هستند. اما حتی برای زنان مبتلا به پوکی استخوان، خوردن یک تا سه وعده لبنیات در روز کافی است.

زنان مسن، به ویژه زنان یائسه، باید بر خوردن پروتئین بیشتر برای کمک به حفظ توده عضلانی و استخوانی تمرکز کنند. گزینه های پروتئین سالم شامل مرغ، ماهی، آجیل، حبوبات و همچنین غلات باستانی مانند کینوا و محصولات لبنی است.

اما بهتر است به جای تمرکز بر روی یک ماده مغذی مانند چربی اشباع، روی خوردن یک رژیم غذایی کامل و سالم تمرکز کنید.

نکته مهم دیگر این است که گاهی اوقات افرادی که علاقه مند به کاهش چربی هستند به جای آن شروع به خوردن کربوهیدرات و شکر می کنند که برای سلامتی مضر است.