لازمه توافق پایدار اتخاذ تصمیم واقع‌بینانه و شجاعانه آمریکا در جبران رویکرد اشتباه گذشته است


وزیر - دبیر کل

تهران (پانا) – وزیر امور خارجه با انتقاد از مصوبه غیر‌الزام‌آور اخیر کنگره، رسیدن به یک توافق پایدار، قوی و منصفانه را لازمه اتخاذ تصمیم واقع بینانه و شجاعانه دولت آمریکا در جبران رویکرد اشتباه گذشته دانست.

به گزارش وزارت امور خارجه، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه و آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد جمعه شب درخصوص برخی تحولات منطقه ای و بین المللی از جمله اوضاع یمن، افغانستان ،اوکراین و مذاکره برای لغو تحریم ها تلفنی تبادل نظر کردند.

وزیر امور خارجه در این گفت وگوی تلفنی با اشاره به برقراری آتش بس موقت در یمن، تداوم آن را ضروری، اما مستلزم انجام تعهدات مبتنی بر توافق آتش بس موقت و لغو محاصره انسانی دانست.

امیر عبداللهیان در بخش دیگری از این‌ گفت وگو، اوضاع انسانی و امنیتی در افغانستان را بسیار نگران کننده خواند و بر ضرورت تشکیل دولت فراگیر با مشارکت همه اقوام در افغانستان تاکید کرد.

وزیر امور خارجه با اشاره به موج آوارگان افغان خواستار توجه سازمان ملل به وظایف خود در قبال آوارگان شد.

امیرعبداللهیان با اشاره به افزایش اقدامات تروریستی در افغانستان و مشکلات ناشی از فقر در این کشور، بر لزوم آزادسازی اموال بلوکه شده مردم افغانستان تاکید کرد.

وزیر امور خارجه ضمن اشاره به انتطارات بجا از سازمان ملل متحد، از تلاش های دبیرکل در کمک به تحقق صلح و امنیت تشکر کرد.

امیرعبداللهیان ضمن اعلام مخالفت با جنگ در اوکراین و با اشاره به تلاش های سیاسی جمهوری اسلامی ایران برای دوری از جنگ و تمرکز بر راه حل سیاسی و توجه به ابعاد انسانی از ابتدای بحران اوکراین اظهارداشت: بحران اوکراین نباید مانع توجه جامعه جهانی به وضعیت فاجعه بار انسانی در افغانستان شود.

وزیر امور خارجه در خصوص مذاکرات رفع تحریم، ضمن اشاره به تداوم تبادل پیام میان ایران و آمریکا از طریق اتحادیه اروپا، سیاست غلط فشار حداکثری آمریکا را مسبب وضعیت فعلی دانست‌ و با انتقاد از مصوبه غیر الزام آور اخیر کنگره ، رسیدن به یک توافق پایدار، قوی و منصفانه را لازمه اتخاذ تصمیم واقع بینانه و شجاعانه دولت آمریکا در جبران رویکرد اشتباه گذشته دانست.

دبیرکل سازمان ملل متحد نیز در این گفت وگوی تلفنی از تلاش ها و مواضع سازنده جمهوری اسلامی ایران در حمایت از آتش بس در یمن قدردانی و استقبال کرد.

آنتونی گوترش ابراز امیدواری کرد با رفع موانع، شاهد انجام پروازها از فرودگاه صنعا و ارتباط بین استانی در یمن و استمرار آتش بس باشیم.

وی از تداوم گفت وگوها و حرکت به سمت بازگشت روابط طبیعی دیپلماتیک میان ریاض و تهران استقبال کرد.

گوترش ضمن تاکید بر اهمیت تشکیل دولت فراگیر در افغانستان، از نقش سازنده جمهوری اسلامی ایران در پذیرش آوارگان افغانستان و کمک های انسان دوستانه جمهوری اسلامی و میزبانی از آوارگان تشکر کرد.

وی در پاسخ به درخواست وزیر امور خارجه کشورمان مبنی بر ایفای وظیفه سازمان ملل در قبال آوارگان ، ابراز امیدواری نمود صندوق ملل متحد بتواند حمایت های بیشتری از جمهوری اسلامی ایران در حمایت از آوارگان به عمل آورد.

گوترش با اشاره به اهمیت ابتکارات سیاسی در مذاکرات رفع تحریم ها، موسوم به مذاکرات وین ، نسبت به تداوم مذاکرات و رسیدن به توافقی مطلوب ابراز امیدواری کرد.