قیمت نفت بین المللی افزایش یافت


بریل نفت خام

تهران (پانا) – قیمت نفت در معاملات روز جمعه بازار آسیا تحت تاثیر مشکلات عرضه افزایش یافت.

به گزارش ایسنا، قیمت نفت وست تگزاس اینترمدیت برای تحویل در ماه سپتامبر با ۳۸ سنت معادل ۰.۴ درصد افزایش به ۹۶ دلار و ۸۰ سنت در هر بشکه رسید که بخشی از کاهش ۸۴ سنتی دیشب است. شاخص نفت خام آمریکا در مسیر ثبت رشد هفتگی ۳ درصدی قرار دارد.

قیمت هر بشکه نفت برنت برای تحویل در سپتامبر که امروز به پایان می رسد به ۱۰۷ دلار و ۱۴ سنت کاهش یافت. قیمت قرارداد اکتبر با ۸ سنت یا ۰.۱ درصد افزایش به ۱۰۱ دلار و ۹۱ سنت در هر بشکه رسید.

به گفته استفان اینس از شرکت مدیریت دارایی SPI، به نظر می رسد بازار در موقعیتی قرار دارد که احساسات بین ریسک های نزولی در نیمه دوم سال و عدم اطمینان عرضه به بازار تغییر می کند.

موضوع مهم دیگری که بازار باید دنبال کند، نشست هفته آینده تولیدکنندگان اوپک پلاس است. این تولیدکنندگان ۹.۷ میلیون بشکه در روز را که در اوج بحران کرونا در آوریل ۲۰۲۰ توافق کرده بودند، بازیابی کردند.

تینا تنگ، تحلیلگر شرکت «سی ام سی مارکتز» گفت: قیمت نفت به دلیل کاهش ارزش دلار آمریکا و کمبود عرضه فرصت کاهش محسوسی را پیدا نکرد.

منابع اوپک پلاس گفتند که این گروه قصد دارد تولید خود را در ماه سپتامبر بدون تغییر باقی بگذارد، اما دو منبع دیگر گفتند اعضای اوپک پلاس افزایش تولید را ترجیح خواهند داد.

تصمیم اوپک پلاس برای عدم افزایش تولید آمریکا را ناراحت کرد. جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا در ماه جاری از عربستان سعودی دیدن کرد و امیدوار بود که تولیدکنندگان نفت خاورمیانه را به افزایش تولید نفت تشویق کند.

یک مقام ارشد دولت آمریکا روز پنجشنبه گفت که دولت طرفدار نشست اوپک پلاس و عرضه بیشتر نفت برای کمک به بازار است.

با این حال، تحلیلگران می گویند که از آنجایی که بسیاری از اعضای اوپک پلاس به دلیل عدم سرمایه گذاری در میادین نفتی قادر به تامین سهمیه تولید خود نیستند، افزایش تولید برای این گروه دشوار خواهد بود.

در ماه مارس سال جاری، پس از اعمال تحریم های آمریکا و اتحادیه اروپا علیه روسیه در واکنش به جنگ اوکراین، قیمت نفت به بیش از ۱۳۹ دلار در هر بشکه افزایش یافت که بالاترین قیمت بود. از سال ۲۰۰۸، اما از آن زمان تاکنون قیمت آن حدود ۱۰۸ دلار بوده است. با افزایش تورم و افزایش نرخ بهره نگرانی ها در مورد رکورد و بدتر شدن تقاضا برای سوخت کاهش یافته است. با بازگشت قیمت ها از بالاترین رکورد ماه مارس، برخی از اعضای اوپک پلاس معتقدند که نیاز چندانی به افزایش عرضه وجود ندارد.

بر اساس گزارش رویترز، عربستان سعودی و امارات متحده عربی بیشترین پتانسیل تولید را دارند. اما برخی منابع صنعت نفت توانایی عربستان سعودی برای دستیابی به اهداف تولید را زیر سوال برده اند.