قلعه دهدشت در دست بررسی و تلاش برای جلوگیری از تخریب


آن را در پایین صفحه اصلی و داخل خرید کنید

قلعه دهدشت در دست بررسی و تلاش برای جلوگیری از تخریب

بازرسی از عمارت دهدشت با هدف اطمینان از مخدوش نشدن حریم عمارت سابق و برنامه ریزی برای توسعه کاخ های سابق به این شهر بزرگ آغاز شد.

گزارش کردن گلو به گزارش روابط عمومی مؤسسه میراث فرهنگی و اجتماعی، حسین سپیدنامه، رئیس هیئت باستان شناسی در ۲۳ تیر ۱۴۰۱ با بیان این مطلب گفت: بافت سابق دهدشت یکی از شهرهای مهم غرب ایران در دوران بود. دوره اسلامی، موضوع کاوش های باستان شناسی بشر از بیست سال پیش.

وی افزود: بازدید از عمارت سابق با هدف بازرسی و ساخت برج ها و باروهای عمارت و شناخت پیشینه ساخت عمارت دهدشت و تبیین مسائل تاریخی کهگیلویه انجام می شود. و نواحی بلدشاپور در طول تاریخ اسلام.»

این باستان شناس مدعی شد: برای جلوگیری از تخریب بیشتر محوطه کاخ و حرم سابق، بررسی روند ساخت و جزئیات معماری بنا، برنامه ریزی برای ثبت جهانی بافت تاریخی دهداش و همچنین برنامه ریزی برای محوطه تاریخی شهر دهداش. توسعه گردشگری تاریخی در این شهر از جمله چیزهایی است که شایسته کاوش و مطالعه است.

رئیس هیئت باستان شناسی گفت: یافته های منقول از جمله سفال و اشیای متحرک مانند بقایای معماری دوره اول کاوش در سال ۱۳۹۸ در این فضای تاریخی در خارج از باروها و محوطه قلعه پیدا شد که منجر به ساخت و ساز شد. بخش هایی از باروهای قلعه که سه برابر قلعه سابق را نشان می داد، مرمت شده است.»

سپیدنامه گفت: بر اساس عکس‌های هوایی دهه ۴۰ ارتش جغرافیایی و عکس‌های هوایی فعلی از محوطه قلعه که با علائم ساختمانی سال قبل مشخص شده است، اکنون دو سوراخ ۱۰×۱۰ متری بالای آن بازرسی می‌شود. برج و باروهای قلعه در ضلع غربی و یکی “دره ای که در ضلع جنوبی برج ساخته می شود به گونه ای ساخته شده است که نشانه هایی برای این دو طرف بنا باقی مانده که بیشتر آنها در گذشته آسیب دیده اند. چهار سال، قابل خواندن است.”

بازار سابق دهدشت بازسازی می شود

انتهای پیام

نگرانی ایرانی ها چیست؟
اینجا را بررسی کن

کد اطلاعیه: ۲۷۰۹۳۳ زمان اطلاع رسانی: ۱۰:۴۵ صبح